انگلیس روز دوشنبه نخستین کشوری در جهان شد که واکسیناسیون همگانی را با واکسن کرونای دانشگاه آکسفورد/آسترازنکا آغاز کرده است.

vaccine

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از رویترز در حالیکه شمار موارد عفونت روزانه کروناویروس در انگلیس در حال اوج گیری است،  برایان پینکر ۸۲ ساله بیمار دیالیزی نخستین کسی شد که در خارج از یک کارآزمایی واکسن کرونای آکسفورد/آسترازنکا را دریافت کرده است.

پینکر که یک مدیر نگهداری بازنشسته است، در شهر آکسفورد انگلیس چند صد متر دورتر از جایی این واکسن ساخته شد، آن را دریافت کرد و گفت: «بسیار خشنودم که این واکسن کووید را امروز دریافت می‌کنم و واقعا افتخار می‌کنم که این واکسن در آکسفورد اختراع شده است.»

انگلیس از لحاظ مرگ‌ومیر ناشی از شیوع کرونا در رده ششم جهان قرار دارد و از جمله کشورهایی است که دچار بدترین ضربات اقتصادی به علت بحران کرونا شده است.

بیش تز ۷۵۰۰۰ نفر در انگلیس در فاصله ۲۸ روز پس از مثبت شدن آزمایششان به علت کووید-۱۹ درگذشته‌اند.

انگلیس نخستین کشوری بود که واکسن کرونای ساخته‌شده بوسیله شرکت آمریکایی فایزر و شرکت آلمانی بیونتک را یک ماه پیش برای واکسیناسیون همگانی به کار گرفت و همچنان اولویت را به زدن نخستین دوز این واکسن‌ها به تعداد هر چه بیشتر ممکن افراد داده است نه تکمیل کردن دوز دوم واکسن در افرادی که دوز اول را دریافت کرده‌اند.

برخی از کارشناسان درباره چنین رویکردی به تزریق واکسن ابراز نگرانی می‌کنند

دو گونه جدید جهش‌یافته کروناویروس باعث پیچیده‌تر شدن پاسخ به کووید-۱۹ شده‌اند و انگلیس اخیرا دچار اوج‌گیری دوباره موارد کرونا بوده است که رکورد شمار عفونت‌های روزانه را شکسته‌اند.

دانشمندان انگلیسی ابراز نگرانی‌ کرده‌اند که واکسن کرونایی که واکسیناسیون با آنها در حال انجام است، ممکن است نتوانند باعث حفاظت در برابر گونه جدید کروناویروس شوند که در آفریقای جنوبی ظهور کرد و اکنون در سطح جهانی انتشار یافته است.

کد خبر 577629

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی