همشهری آنلاین: "هر کس علاقه‌مند است برای سرمایه‌گذاری به ایران بیاید، اگر علاقه‌مند نیستند ما هیچ اصراری نداریم و خودمان می‌توانیم پروژه‌های خودمان را اجرا کنیم."

این جمله را وزیر نفت ایران در واکنش به اظهارات اخیر مدیرعامل شرکت توتال مبنی بر خودداری از سرمایه‌گذاری در ایران به دلیل آنچه آن را "ریسک های سیاسی" خوانده است، بیان کرد.

به گزارش شانا، غلامحسین نوذری در حاشیه مراسم آغاز حفاری و ساخت پالایشگاه فاز ۱۲، به عنوان بزرگترین پروژه توسعه میدان مشترک پارس جنوبی، در پاسخ به یک خبرنگار خارجی مبنی بر این که موضع وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران در خصوص اظهارات کریستف دومارژری، مدیرعامل توتال چیست، با بیان این مطلب، افزود: البته این موضوع باید بررسی شود چون آقای دومارژری در اجلاس اخیر در مادرید، هم در سخنرانی و هم در جلسه‌ای که با من داشتند به این موضوع تاکید داشتند که برای تامین امنیت تولید در آینده، باید در ایران و سایر کشورهای دارای پتانسیل سرمایه‌گذاری کنند.

نوذری همچنین در پاسخ به پرسش یک خبرنگار خارجی دیگر درباره فروش نفت خام‌های روی آب ایران با تخفیف و قیمت کمتر از سطح بازار تصریح کرد: این یک صحبت متناقض است، اگر بنا بود تخفیف بدهیم الان نباید هیچ نفتی روی آب باقی می‌ماند. در حال حاضر حجم نفت خام روی آب ایران به کمتر از ۲۰ میلیون بشکه رسیده و تا یک ماه و نیم آینده تمام این نفت خام روی آب به فروش می‌رود بدون این که هیچ تخفیفی داده باشیم.

در همین حال خبرگزاری آسوشیتدپرس از پاریس گزارش داد که لیزا ویلر، سخنگوی شرکت توتال، گفته است که امروزه شرایط برای سرمایه‌گذاری در ایران مهیا نیست.

وی افزود: امیدواریم شرایط سیاسی بهبود یابد، به نحوی که بتوانیم در ایران سرمایه‌گذاری کنیم.

سخنگوی شرکت توتال یادآور شد: ایران در استراتژی توتال همچنان به عنوان کشوری که از اولویت برخوردار است، باقی خواهد ماند.

از سوی دیگر کریستوف دومارژری، مدیر اجرایی توتال با ابراز ناامیدی از فشارهای آمریکا بر شرکت‌های انرژی اروپایی برای پرهیز از سرمایه‌گذاری در ایران گفت: شما دو کشور عمده (ایران و عراق) را از سیستم (صنعت نفت و گاز) خارج می‌کنید و سپس می‌گویید: نفت و گاز کافی در بازار وجود ندارد. وی یادآور شد که در حال حاضر سرمایه گذاری در ایران ریسک بالایی دارد.

نه سخنگوی شرکت توتال و نه مدیر اجرایی این شرکت نگفتند که آیا توتال صرفا از پروژه ال ان جی پارس جنوبی کناره‌گیری کرده یا این که سرمایه‌گذاری در ایران را به طور کلی متوقف ساخته است. 

شرکت توتال و دیگر شرکت‌های نفت بزرگ برای عدم فعالیت در ایران از سوی آمریکا و متحدانش تحت فشارسیاسی فزاینده‌ای قرار داشته‌اند.

کد خبر 57712

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار صنعت و تجارت

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز