وزیر آموزش و پرورش در جلسه علنی صبح امروز (سه‌شنبه) مجلس و در جریان پاسخگویی به سوال آصفری نماینده اراک در مورد علت عدم پرداخت حق‌التدریس معلمان در ماه‌های اسفند، فروردین، اردیبهشت و خرداد در سال‌های ٩٨ و ٩٩ توضیحاتی ارائه داد.

حاجی میرزایی

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، محسن حاجی‌میرزایی وزیر آموزش و پرورش گفت: از همه فرهنگیانی که در شرایط سخت کرونا مسئولیت تعلیم و تربیت را بر عهده دارند سپاسگزاری می‌کنیم. معلمان در این شرایط سخت درخشیدند و کار دشواری انجام دادند. ما نمی‌توانیم حرف گزافی بزنیم چراکه دائماً در معرض قضاوت مردم هستیم و مردم می‌بینند که معلمان چه تلاش‌هایی انجام می‌دهند.

وی افزود: سوالی که مطرح شده این است که چرا در پرداخت حق‌التدریس معلمان رسمی، پیمانی و بازنشسته تاخیر شده است؟ ما دو نوع معلم در سراسر کشور داریم؛ یکی معلمانی که از ما حقوق دریافت می‌کنند و دیگر معلمانی که علاوه بر حقوق از ما بابت کار اضافی، اضافه‌کار دریافت می‌کنند. حقوق هیچ معلمی در سراسر کشور با تأخیر پرداخت نمی‌شود و همه معلمان آموزش و پرورش حقوقشان را سر ماه همانند همه کارکنان دولت دریافت می‌کنند.

حاجی میرزایی ادامه داد: آن چیزی که با تأخیر پرداخت می‌شود، اضافه‌کار معلمان رسمی، بازنشسته و کسانی است که وقت بیشتری اختصاص می‌دهند که از نظر سازمان برنامه و بودجه این حقوق تلقی نمی‌شود بلکه اضافه‌کار تلقی می‌شود.

 جدیدترین خبرها و رویدادها را در اینستاگرام همشهری آنلاین بخوانید (کلیک کنید)

وزیر آموزش و پرورش همچنین یادآور شد: من هم موافقم که در این شرایط سخت اقتصادی بهتر است تاخیری در پرداخت‌ها وجود نداشته باشد و اگر حتی یک و نیم روز زودتر هم بشود پرداختی داشته باشیم کوتاهی نخواهیم کرد، اما بخشی از این تاخیر به دلیل ماهیت آن است که حقوق تلقی نمی‌شود و بخشی به خاطر محدودیت منابع است. ما همواره پیگیر این موضوع بوده‌ایم سازمان برنامه و بودجه هم آن را به بعد از پرداخت حقوق‌های کارکنان موکول می‌کنند که پیگیر آن هستیم.

وی گفت: ۹۵ درصد از پولی که ما هر ماهه بابت حقوق پرداخت می‌کنیم بدون حتی یک روز تاخیر است و ۵ درصد از آنها تاخیر دارد که آن هم بابت اضافه‌کار است که تلاش می‌کنیم این مشکل را حل کنیم. در سال تحصیلی گذشته و این سالی که هستیم عملکرد ما از ۶ سال گذشته بهتر بوده و هیچ‌وقت ماهانه اضافه‌کار پرداخت نشده است. ما در سال گذشته این تاخیر را به کمترین میزان رساندیم و در پایان سال ۱۳۹۸ مطالبات را تسویه کردیم.

حاجی میرزایی ادامه داد: در سال ۱۳۹۴، مطالبات بهار و پاییز معلمان اسفندماه پرداخت شد و مطالبات زمستان به سال بعد موکول شد. در سال ۱۳۹۶ مطالبات بهار در آذرماه پرداخت شد و مطالبات ۶ ماه دوم شهریور سال بعد تسویه شد. در سال ۱۳۹۷ مطالبات بهار در آذرماه و مطالبات پاییز در اردیبهشت‌ماه پرداخت شد و مطالبات زمستان نیز به سال ۱۳۹۸ موکول شد، ولی در سال ۱۳۹۸ ما همه مطالبات را تا پایان سال تسویه کردیم. امسال هم تلاش می‌کنیم این مشکل به سرعت حل شود و همکاران ما با تاخیر حقوق مواجه نشوند.

وزیر آموزش و پرورش همچنین گفت: فرهنگیان می‌توانند شهادت دهند که سال تحصیلی ۱۳۹۸ – ۱۳۹۹ از درخشان‌ترین سال‌هایی بوده که خدمت ارائه شده از مهرماه سال ۱۳۹۸ تا خردادماه ۱۳۹۹، ۶۴ درصد حقوق معلمان را افزایش دادیم که در ۱۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده است. ما سعی کردیم کسری‌هایی که سال‌های گذشته ایجاد شده و فاصله فرهنگیان با سایر کارکنان دولت را به نوعی جبران کنیم.

وی افزود: در سال ۱۳۹۹، ۶۰۰۰ میلیارد تومان برای اجرای فصل ۱۰ یعنی افزایش حقوق معلمان اختصاص دادیم، ۷۸۰۰ میلیارد تومان برای رتبه‌بندی و ۵۴۰۰ میلیارد تومان در شهریورماه بابت پرداخت پاداش بازنشستگان پرداخت شد. سال گذشته هم در دو نوبت این کار انجام شد مجموعا ۱۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان خارج از بودجه مصوب در ۹ ماه گذشته وارد آموزش و پرورش شد که اتفاق مهمی است.

حاجی‌میرزایی با بیان این‌که لایحه رتبه‌بندی معلمان به درخواست نمایندگان به دولت ارائه شده و در دستور کار کمیسیون دولت است، یادآور شد: بلافاصله بعد از آن این لایحه در دولت مطرح و سپس تقدیم مجلس شورای اسلامی می‌شود و اعتبارش در بودجه سال ۱۴۰۰ هم پیش‌بینی شده، لذا سال ۱۴۰۰ برای فرهنگیان سال بهتری خواهد بود.

وزیر آموزش و پرورش با بیان این‌که ۲۱ هزار و ۷۰۰ نیروی خرید خدمات با تاخیر حقوق می‌گیرند، افزود: پرداخت حقوق آنها جزو تعهدات شرکتی است که آنها را به کار می‌گیرد، من احساس کردم این مشکلاتی دارد که به نفع معلمان نیست لذا اقداماتی انجام داده و در درجه اول دستورالعمل را اصلاح کردیم. 

در گذشته معلمان خرید خدمات ۲۴ ساعت کار می‌کردند به مقیاس ۴۴ ساعت در هفته که نیمه‌وقت حقوق می‌گرفتند ما این را اصلاح کردیم و گفتیم ۲۴ ساعتشان تمام‌وقت تلقی می‌شود و حقوقشان را مطابق قانون کار تنظیم کردیم و گفتیم با شرکت‌هایی تعهد کردیم که قرارداد ببندند که تعهد می‌کنند حقوق را سرماه پرداخت کنند. الان وضع نیروهای خرید خدمات بهتر شده است.

وی با بیان این‌که بخشی از مطالبات معلمان خارج از کشور سال گذشته تسویه شده است، گفت: یک بخش مهم آن به دلیل صدور حکم دیوان عدالت اداری بوده که باید در بودجه سال ۱۴۰۰ محاسبه می‌شد ما این کار را انجام دادیم.

کار دیگری که ما انجام دادیم تا معلمان حقوق سروقت بگیرند این بود که ۵۰ هزار نفر را با سازمان امور استخدامی و با افزودن ۶ ساعت به ساعت کارشان حقوقشان را ۱۷ درصد افزایش دادیم و تلاش می‌کنیم مشکلشان حل شود، البته ظرفیت بودجه محدود است اما به هرحال حقوق‌ها اولویت دارد و نباید تاخیر شود. امیدواریم تاخیری که در اضافه‌کارها هست نیز با همت سازمان برنامه و بودجه جبران شود.
 

کد خبر 574602

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار