گونه جدید کشف‌شده کووید ۱۹ در جنوب شرق انگلیس می‌تواند تا ۷۰ درصد بیشتر قابل انتقال باشد.

كرونا در جهان

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، همه‌ ویروس‌ها و در واقع ویروس‌های کرونا تمام مدت جهش می‌یابند، بنابراین پدیدار شدن گونه جدید کووید ۱۹ در انگلستان غیرمنتظره نیست.

دکتر موگ سیویک عضو گروه مشاوره‌ای تهدیدهای ویروس‌های تنفسی جدید و نوپدید دولت (Nervtag)، گفت که تاکنون بیش از ۴۰۰۰ جهش Sars-Cov-۲ مشاهده شده که به نظر می‌رسد تعداد انگشت‌شماری از آنها از اهمیت برخوردار هستند.

به گزارش گاردین، به گفته‌ کریس ویتی افسر ارشد پزشکی انگلیس، گونه‌ جدید کشف‌شده در جنوب شرق می‌تواند تا ۷۰ درصد بیشتر قابل انتقال باشد و مقدار R (عدد تکثیر پایه ویروس) را ٤ دهم درصد یا بیشتر افزایش دهد.

با توجه به داده‌های که تاکنون به دست آمده، به نظر نمی رسد که خطر بیماری شدید یا نرخ مرگ و میر را افزایش دهد.

در خلاصه‌ای که روز یکشنبه در Nervtag متتشر شد، کارشناسان نوشتند که آنها اطمینان متوسطی دارند که این گونه افزایش قابل توجهی در قابلیت انتقال نسبت به سایر گونه‌ها داشته باشد. آنها هشدار دادند که با این حال، آن داده‌ها ابتدایی و بر اساس مدل‌سازی بود.

سیویک گفت :اگرچه نتیجه‌ها به کیفیت و کمیت داده‌هایی که شما ارائه می‌دهید بستگی دارد، به نظر می‌رسد که این گونه‌ جدید بر اساس داده‌های ژنتیکی باشد - این گونه به طور بالقوه بیشتر قابل انتقال است، اما ما نمی‌دانیم که چقدر و اطمینان کامل نداریم... در حال حاضر نمی‌توانیم یک رابطه سببی ایجاد کنیم، این تنها یک اثر ارتباطی است. 

استوارت نیل استاد ویروس‌شناسی در کالج کینگ لندن هم توضیح داد:داده‌های گردآوری‌شده تاکنون، با این درک سازگار است که این گونه واگیردارتر است، یا می‌تواند با کارایی بیشتری گسترش پیدا کند، اما تایید مبتنی بر آزمایشگاه در مورد آن یا هر ایده‌ای که چرا این گونه با سرعت بیشتری گسترش می‌یابد نداریم. 

به گفته‌ این ویروس‌شناس، این گونه چند هفته‌ی گذشته با ۱۰ درصد تا ۱۵ درصد موارد در منطقه‌های ویژه‌ای همراه بود، اما هفته‌ گذشته تقریبا به ۶۰ درصد موارد در لندن افزایش یافت.

نیل افزود: بیشترین نگرانی دانشمندان در حال حاضر، تغییر در پروتئین سنبله‌ این گونه است - بخشی از ویروس که به آن اجازه‌ می‌دهد تا از طریق برهم‌کنش با گیرنده‌ای به نام ACE۲، به سلول‌های ریه، گلو و حفره‌ی بینی نفوذ کند.

وی ادامه داد: جهش در پروتئین سنبله ممکن است توانایی ویروس در برهم‌کنش با ۲ ACE را افزایش دهد و به آن مزیت رشد دهد. از طرف دیگر، پروتئین سنبله ذره‌ ویروسی است که واکسن‌ها برای توسعه‌ پادتن‌ها ضد آن طراحی شده‌اند، بنابراین این جهش می‌تواند واکسن را از انجام وظیفه باز دارد.

این محقق گفت : این چیزی است که ما واقعا باید مورد نظارت قرار دهیم. 

به گفته‌ دکتر سیویک، نگرانی بزرگ دیگر این است که هنوز مشخص نیست که چند عامل سبب افزایش انتقال در هفته‌های اخیر شده‌اند. به احتمال زیاد این گونه بر قابلیت انتقال تاثیر گذاشته است، اما در منطقه‌های تحت محدودیت‌های بالاتر نیز نرخ بالای انتقال مشاهده شده است.

وی گفت: گاهی اوقات به واقعیت ناراحت‌کننده‌ای درباره‌ نابرابری‌های اجتماعی بازمی‌گردد. محدودیت‌ها بر افرادی که نمی‌توانند از خانه کار کنند، تاثیرهای محدودی دارد، اگر این گونه انتقال‌پذیری بیشتر دارد، آیا رهنمود فاصله‌گذاری اجتماعی کافی است؟

به گفته‌ کارشناسان، ما هنوز شناخت کافی درباره‌ این گونه نداریم تا تاثیر آن بر رهنمود کنونی فاصله‌گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک را بدانیم.

کاترین نواکس استاد مهندسی محیط زیست برای در دانشگاه لیدز و یکی از اعضای Sage، گفت: من فکر می‌کنم که بسیاری از افراد اکنون در فاصله گرفتن بسیار راحت هستند و ما باید به یاد داشته باشیم که هرچه به کسی نزدیک‌تر می‌شوید خطر افزایش می‌یابد. 

وی ادامه داد: ما باید تا آنجایی که می‌توانیم تلاش کنیم احتمال مواجه شدن خودمان با ویروس را کاهش دهیم. در مواردی که تعامل‌ها ضروری است، در به‌کارگیری اقدام‌هایی که اجرا می‌کنیم واقعا سخت‌گیر باشیم. باز نبودن مدرسه‌ها در حال حاضر مزیت بسیار زیادی دارد.

پروفسور اندرو هیوارد استاد همه‌گیرشناسی بیماری‌های عفونی در دانشگاه کالج لندن و عضو گروه مشاوره علمی برای موارد اورژانسی (sage)، گفت: یکی از پرسش‌هایی که از من پرسیده شده این است که آیا بازگشت به مدرسه‌ها در ابتدای ماه ژانویه منطقی است، حتی اگر یک آغاز متناوب برای برنامه‌ریزی بازگشت همه‌ دانش‌آموزان به مدرسه باشد. 

نیل افزود: من به عنوان یک دانشمند می‌گویم که موثرترین روش برای مسدود کردن انتقال ویروس این است که هر تماسی بین هر فردی که می‌تواند ویروس را منتقل کند، محدود کنیم. اما از طرف دیگر، خانواده‌ها که می‌بینند تأثیرهای محدودکننده رشد و تحصیل کودکان از طریق تعطیلی مدرسه‌ها تا چه حد ممکن است مضر باشد. 

وی افزود: من فکر می‌کنم آخرین چیزی که باید احتمال آن را در نظر بگیریم تعطیلی مدرسه باشد. با این حال، از آزمایش و تست کارکنان با چشم‌انداز بسیار تهاجمی‌تر پشتیبانی می‌کنم. 

آیا باید نگران باشیم؟

پروفسور اندرو هیوارد گفت: من فکر می‌کنم ما اطلاعات کافی داریم که این گونه دارای پتانسیل ایجاد یک همه‌گیری بزرگ‌تر از آنچه را پیش از این پیش‌بینی کرده بودیم دارد. توجه داشته باشید که افزایش انتقال، حتی با توجه به همان میزان مرگ و میر، منجر به مرگ و میر بیشتری می‌شود. 

نواکس هم افزود: فکر می‌کنم طی چند ماه آینده محدودیت‌ها را متعادل خواهیم کرد. تا زمانی که پوشش کافی از واکسن را داشته باشیم تا بتوانیم کمی محدودیت‌ها را کاهش دهیم. 


 

کد خبر 574451

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بهداشت و درمان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی