جمعه ۷ تیر ۱۳۸۷ - ۲۰:۱۲
۰ نفر

همشهری آنلاین: سازمان بهداشت جهانی می‌گوید آب ناسالم عامل یک بیماری از هر ده بیماری و شش درصد مرگ و میرها در ساسر جهان است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه سازمان بهداشت جهانی (WHO) در گزارشی که پنج‌شنبه 26 ژوئن (6 تیر) منتشر کرد تخمین می‌زند که مشکلات مربوط به آب عامل 9.1 درصد بیماری‌های ثبت‌شده در هر سال است و این مشکل به طور نامتناسبی بیشتر فقیرترین کشورهای جهان را درگیر می‌کند.

نویسنده این گزارش آنت پروس- اوستان به خبرنگاران گفت: "در 35 کشور که بیش از همه دچار این مشکل هستند، 15 درصد بیماری‌ها را می‌توان به آسانی با بهبود آب، دفع فضولات و بهداشت پیشگیری کرد.

در کشورهای توسعه‌یافته آب در کمتر از یک درصد موارد عامل مرگ و میر افراد است. در کشور‌های درحال توسعه میزان مرگ و میر ناشی از آب ناسالم در حد میانگین 8 درصد است- این میزان در کشورهای مانند آنگولا تا 24 درصد افزایش می‌یابد.

بیماری‌هایی مانند مالاریا، تب دنگ، یا اسهال می‌‌توانند از طریق منابع آب منتقل شوند.
 این مشکل به خصوص کودکان را تهدید می‌کند. منابع آب ناسالم مسئول 22 درصد بیماری‌ها در افراد زیر 14 سال و یک چهارم مرگ و میر در سنین کودکی هستند.

این گزارش دولت‌ها تشویق می‌کند که در زمینه آب سرمایه‌گذاری کنند. به گفته پروس- اوستان به ازای هر دلار سرمایه‌گذاری شده در زمینه بهداشت آب هشت دلار در هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی و بهره‌وری صرفه‌‌جویی می‌شود

کد خبر 56240

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

وبگردی