معاون درمان وزیر بهداشت با اشاره به شیوع گسترده کرونا در بسیاری از استان‌ها گفت: تا زمانی که کرونا با همین ظرفیت و قدرت بیماری‌زایی ادامه پیدا کند باید نگران باشیم و محدودیت‌ها نباید محدود به دو یا سه روز باشد.

کرونا در ایران

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر قاسم جان‌بابایی معاون درمان وزیر بهداشت گفت: در حال حاضر حدود ۳۶ تا ۳۷ درصد از ظرفیت بخش مراقبت‌های ویژه در کشور مربوط به بیماران کوویدـ۱۹ است. این عدد بالاست و امیدواریم با ایجاد محدودیت‌ها به عنوان اولین تصمیم و رعایت فاصله‌گذاری و استفاده از ماسک، شاهد بهبود وضعیت بیماری در کشور باشیم. 

وی توضیح داد: محدودیت‌های اخیر در برخی از استان‌ها نباید محدود به تعطیلی‌های پایان ماه صفر باشد و نگرانی ما بعد از این تعطیلات بیشتر است چون خیلی از مردم برای بعد از این تعطیلات برنامه‌ریزی کرده‌اند و اطلاع داریم که بعضی افراد حتی سالن‌های مراسم‌های عروسی را اجاره کرده‌اند. اگر بعد از ماه صفر، مردم بخواهند مراسم و تجمعات را که قطعا در آن شاهد انتقال بیماری هستیم را برپا کنند، شرایط به مراتب بدتر از وضعیت کنونی می‌شود. 

مشخص نیست کرونا تا کی در کشور وجود دارد

معاون درمان وزیر بهداشت گفت: از نظر زمانی مشخص نیست تا کی کرونا در کشور وجود دارد و هنوز درصد زیادی از مردم ایران خوشبختانه به این بیماری مبتلا نشده‌اند و البته همیشه در معرض خطر قرار دارند. تا زمانی که کرونا با همین ظرفیت و قدرت بیماری‌زایی ادامه پیدا کند باید نگران باشیم و محدودیت‌ها نباید محدود به دو یا سه روز باشد. 

بدترین استراتژی این است که بگوییم همه مردم باید به کرونا مبتلا شوند

به گفته دکتر جان‌بابایی، تا زمانی که یک واکسن اثربخش، تولید یا ویروس در طول زمان ضعیف شود، باید پروتکل‌ها و شیوه‌نامه‌ها را رعایت کنیم و این تفکر که بگوییم همه مردم باید این بیماری را بگیرند، بدترین استراتژی است که قطعا در کشور ما چنین رویکردی وجود ندارد. 

وی افزود: دانشگاه‌های علوم پزشکی و وزارت بهداشت تولیدکننده بیماری نیستند بلکه این امر در خارج از وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی رخ می دهد. کرونا یک موضوع اجتماعی است و فقط جنبه درمانی و البته درمان قطعی ندارد. 

عامل و ریشه کوویدـ۱۹ رفتارهای اجتماعی است

معاون درمان وزیر بهداشت گفت: زمانی که فرد مبتلا به سرطان می‌شود، تکلیف وی مشخص است که باید به بیمارستان‌ها مراجعه کرده و جراحی، پرتودرمانی یا شیمی‌درمانی شود، اما برای بیماری کووید۱۹ که درمان قطعی ندارد، درمان آن حمایتی است و عامل و ریشه آن مسائل و رفتارهای اجتماعی است. 

دکتر جان‌بابایی توضیح داد: وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور هزینه عدم رعایت بعضی از هموطنان ما را که رفتارهای اجتماعی آنها در جهت افزایش بار بیماری در جامعه است پرداخت می‌کنند و نیروهای مراکز درمانی ۸ ماه است که در لباس‌های خاص، سخت و گرم شبانه‌روزی در حال خدمت‌رسانی هستند و آنها هزینه افرادی را می‌دهند که نمی‌خواهند به شیوه‌نامه‌ها توجه کنند، به ماسک زدن اعتقادی ندارند، رفتارهای اجتماعی نامناسب دارند و یا از ماسک استفاده نمی‌کنند.

وی تاکید کرد: اطمینان داشته باشید زمانی یک بیماری در کشور مدیریت و کنترل می‌شود که همه جامعه مراعات کنند و اگر بخشی از مردم شیوه‌نامه‌ها را رعایت نکنند، اقدام به پخش ویروس در جامعه می‌کنند. 

بعدها هم می‌توان به مسافرت رفت

معاون درمان وزیر بهداشت گفت: کووید۱۹ بیماری خطرناکی است. درست است که اکثر افراد بهبود پیدا می‌کنند اما مشخص نیست کسی که به این بیماری مبتلا شده همان فردی است که نجات پیدا می‌کند. مردم توجه کنند که بعدها هم می‌توان به مسافرت رفت اما جان خودشان و خانواده‌شان را به خطر نیندازند چون ظرفیت خدمات بیمارستان‌ها محدود است. 

تجربیات کشورهای موفق چه بوده است؟

دکتر جان بابایی توضیح داد: کووید۱۹ همچنان جزو بیماری‌های مهلک است و ثابت شده که رفت‌وآمد و ترددهای بی‌مورد یکی از مهم‌ترین عوامل ابتلا به این بیماری است. اولین کاری که کشورهایی که در مدیریت کرونا موفقیت داشته‌اند انجام داده‌اند، ایجاد محدودیت در ترددها، اجرای فاصله‌گذاری، استفاده از ماسک و قرنطینه بوده است و هیچ کشوری غیر از این به نتیجه نرسیده است و نمی توانیم تجربه دیگری را در کشور شروع کنیم. تا الان جامعه پزشکی توانسته آبرومندانه مشکلات مردم را مدیریت کنند اما ادامه و آینده این بیماری وابسته به رفتار اجتماعی مردم در جامعه است.
 

کد خبر 557447

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار