معاون بهداشت وزیر بهداشت درباره راهکارهای موثر در قطع زنجیره بیماری کوویدـ۱۹ توضیحاتی ارائه داد.

كرونا در ايران

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا و شیوع گسترده این بیماری هیچ راهی جز رعایت پروتکل‌های بهداشتی اعم از استفاده از ماسک و رعایت فاصله‌گذاری‌های اجتماعی نداریم.

وی افزود: در فاز اول بیماری که اسفند ۹۸ و نوروز ۹۹ بود رعایت پروتکل‌ها به ۸۰ درصد رسید و مردم از سفر در نوروز و بیرون آمدن از منزل در ۱۳ فروردین خودداری کردند و موفق شدیم پیک اول بیماری را به خوبی پشت سر بگذاریم، لذا اردیبهشت ۹۹ کمترین میزان ابتلا را داشتیم.

معاون بهداشت وزیر بهداشت توضیح داد: از عید فطر که مسافرت‌ها شروع شد رعایت پروتکل‌ها به ۲۴ درصد رسید و از خرداد ۹۹ موج بسیار سنگینی از بیماری را تجربه کردیم. 

به گفته رئیسی، پس از این مرحله با هشدارهای داده‌شده دوباره رعایت پروتکل‌ها به ۷۸ درصد رسید، ولی هم‌اکنون متاسفانه این میزان به ۴۲ درصد رسیده است و شاهد موج سوم و سنگین کرونا در کشور هستیم.

معاون وزیر بهداشت گفت: در تمام ادوار، نیمی از مردم پروتکل‌ها را رعایت کردند، ولی در واقع اگر رعایت پروتکل‌ها به ۸۰ درصد نرسد خیلی اثرگذار نیست.

وی با اشاره به دلیل تشکیل کمیته نظارت بر اجرای پروتکل‌های بهداشتی مصوبه ستاد ملی کرونا در معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی توضیح داد: وزارت بهداشت در جلسات هفتگی ستاد ملی کرونا باید گزارش کار دستگاه‌ها را ارائه کند. برای همین نمایندگان وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها به این جلسه دعوت شده‌اند تا در جریان مصوبات قرار بگیرند و ملزم به ارائه گزارش هفتگی به وزارت بهداشت شوند.

رئیسی افزود: وزارت بهداشت در کل ۷ هزار بازرس بهداشت محیط دارد که برای نظارت همه‌جانبه بر رعایت پروتکل‌ها و مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا تعداد قابل توجهی نیست. بنابراین این بازرسان باید در سطح کشور در نقش ناظر عالی عمل کرده و بقیه دستگاه‌ها طبق ضوابطی که معین شده است زیر نظر این افراد عمل کنند.

معاون بهداشت وزیر بهداشت ادامه داد: از دستگاه‌ها می‌خواهیم یک نماینده ثابت و تام‌الاختیار به کمیته نظارت معرفی کنند و همه اصناف و مشاغل و مراکز ارائه خدمات و کالا از این پس طبق مصوبه ستاد ملی کرونا باید QR code داشته باشند.

وی گفت: اصناف و مشاغل می‌توانند با مراجعه به سایت www.salamat.gov.ir نسبت به دریافت این کد اقدام کنند.

گفتنی است در ادامه این جلسه نمایندگان وزارتخانه‌های صمت، کار و تعاون، وزارت ارشاد و تعزیرات حکومتی به ارائه نقطه نظرات خود پرداختند. رئیس مرکز سلامت محیط و کار و معاون فنی این مرکز نیز توضیحاتی درباره مصوبات ستاد ملی کرونا ارائه کردند.
 

کد خبر 557405

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار