اغلب افراد دچار عفونت با کروناویروس عامل بیماری کووید-۱۹ بر ضد آن آنتی‌بادی تولید می‌کنند و این آنتی‌بادی‌ها پروتئین‌های هستند که مانع عفونت دوباره سلول‌ها بوسیله ویروس‌ها می‌شوند.

covid-19

اما آنتیبادی‌ها فقط بخشی از پاسخ ایمنی بدن هستند. برای مثال سلول‌های T، یکی از انواع سلول‌های دفاعی بدن، می‌توانند سلول‌هایی را اکه از قبل دچار عفونت با ویروس شده‌اند، از بین ببرند.

سلول‌های B خاطره‌ای (نوعی دیگر از سلول‌های دفاعی) می‌توانند به سرعت پاسخ قوی آنتی‌بادی در برابر ویروسی که قبلا بدن با آن مواجه شده است، ایجاد کنند.

میزان‌های آنتی‌بادی معمولا پس از برطرف شدن تهدید فوری عفونت کاهش پیدا می‌کند. چند بررسی جدید نشان داده‌اند که میزان‌های آنتی‌بادی بر ضد کروناویروس پس از رفع عفونت کاهش پیدا می‌کند و بعد به حد پایداری می‌رسد و برای دو تا سه ماه در این حد باقی می‌ماند.

بررسی‌های دیگر وجود سلول‌های  B و T اختصاصی برای مبارزه با کروناویروس را در خون افراد ماه‌ها پس از بهبودی‌شان نشان داده است. همه این یافته‌ها نشان می‌دهد که دستگاه ایمنی برای پاسخ سریع و قوی به ویروس در صورت قرارگیری دوباره در معرض آن آماده است.

گرچه این شواهد آزمایشگاهی امیدوارکننده هستند. اما شواهد واقعی با قرار گرفتن دوباره شمار بیشتر و بیشتری از افراد بهبودیافته (نه سلول‌ها در آزمایشگاه) در معرض ویروس به دست می‌آیند.

پژوهشگران در هنگ‌کنگ اخیرا نخستین مورد ثابت‌شده عفونت با ویروس کرونا را گزارش کرده‌اند. مردی که برای نخستین بار در ماه مارس (اواخر اسفند) به کووید-۱۹ مبتلا و پس از دو آزمایش منفی پیاپی بهبود یافته اعلام شده بود. این مرد چهار ماه و نیم بعد در یک آزمایش غربالگری با بزاق که در فرودگاه هنگ‌کنگ هنگام بازگشت از اروپا انجام داده بود، دوباره از لحاظ عفونت کروناویروس مثبت اعلام شد. دانشمندان ماده ژنتیکی ویروس‌هایی که این مرد را  دوباره دچار عفونت کرده بودند، توالی‌یابی کردند و آنقدر تفاوت میان آن دو یافتند که بیانگر دو عفونت جداگانه در این مرد باشد.

این مرد در عفونت اولش علائم خفیفی را تجربه کرده بود و در عفونت دوم هیچ علامتی نداشت. ممکن است دستگاه ایمنی بدن این فرد در بار دوم نتوانسته باشد، او را در برابر عفونت حفاظت کند، اما به هر حال مانع شده است که او در بار دوم بیمارتر شود.

البته هنوز خیلی زود است که این یافته‌ها را به موارد دیگر تعمیم داد. ما نمی‌توانیم بر اساس یک مورد ثابت شده عفونت دوباره (در میان دهها میلیون مورد عفونت) بگوییم  شدت پاسخ ایمنی میانگین به ویروس چقدر خواهد بود یا چه مدتی طول خواهد کشید.

به جز این باید تاکید کرد که شخصی که دچار عفونت دوباره شده است- حتی اگر علامتی نداشت باشد- به طور بالقوه ممکن است عفونت را به دیگران منتقل کند. در نتیجه هر کسی که از عفونت کروناویروس بهبود یافته است، باید همچنان ماسک بزند و فاصله‌گیری جسمی را رعایت کند.

کد خبر 552420

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار