فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد گفت: افراد چاق، کم‌تحرک، دارای سابقه دیابت و فشارخون و از همه مهمتر مصرف‌کنندگان سیگار و قلیان در معرض بیماری کبد چرب قرار دارند.

کبد چرب

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، سید موید علویان در بیان علل کبد چرب گفت: کم‌تحرکی، شهرنشینی، مصرف غذاهای آماده مانند فست‌فودها، استفاده از نوشابه‌های قندی از جمله علل ایجاد کبد چرب است.

فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد استرس‌ها را از دیگر علل ایجاد بیماری کبد چرب اعلام کرد و گفت: عوامل ژنتیکی هم در ایجاد بیماری نقش دارند و با مداخلات می‌توان تاثیر این عوامل را به طور چشمگیری کاهش داد.

  • ۴۰ درصد ایرانی‌ها دچار کبد چرب هستند

وی با اشاره به این‌که کبد چرب بیماری شایع در جامعه است، بیان داشت: حدود ۴۰ درصد ایرانی به نحوی کبد چرب دارند که بخشی از آنان از بیماری خود بی‌اطلاع هستند. علویان ادامه داد: نیمی از افراد بالای ۴۰ سال دچار چاقی یا اضافه وزن هستند که اگر آن را برطرف نکنند کبد چرب شیوع بیشتری پیدا می‌کند.

وی به مصرف نمک و نوشابه‌های قندی در کشور اشاره کرد و گفت: جیره مصرف نمک ۱۲ گرم در روز است که مردم ما تقریبا ۲ برابر حد مجاز مصرف می‌کنند. بطور میانگین هر فرد در سال حداقل ۴۶ تا ۵۰ لیتر نوشابه قندی مصرف می‌کنند که این موارد هم در ابتلا به بیماری کبد چرب نقش دارند.

فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد به مصرف بیش از حد مجاز قند و شکر در کشور اشاره و بیان کرد: مصرف این محصولات هم در ایجاد کبد چرب و هم در تشدید بیماری نقش دارند.

بیشتر بخوانید: شکر را به این ۵ علت مهم نخورید

  • کبد چرب درمان دارد

علویان ادامه داد: هرچند کبد چرب درمان دارد، ولی افراد باید اصول اولیه درمان را به درستی فراگیرند و به آنها عمل کنند تا از ابتلا و عوارض این بیماری در امان باشند.

وی، افزایش تحرک بدنی، مصرف تغذیه مناسب و تغییر شیوه زندگی از مهمترین راهکارهای پیشگیری از ابتلا به کبد چرب اعلام کرد و گفت: روزانه ۳۰ تا ۴۰ دقیقه تحرک بدنی که همراه با تپش قلب باشد برای پیشگیری این بیماری بسیار مفید است.

علویان با اشاره به این‌که هیچ وعده غذایی را برای رفع کبد چرب نباید حذف کنیم، بیان کرد: استفاده از لبنیات کم‌چرب، میوه و سبزی را باید در وعده‌های غذایی خودمان قرار دهیم.

کد خبر 550284

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار