جمعه ۷ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۹
۰ نفر

وزیر بهداشت روسیه با اشاره به اینکه ۳ واکسن دیگر علیه ویروس کرونا در حال به ثبت رسیدن هستند، از آغاز روند توزیع واکسن "اسپوتنیک-۵" به برخی مراکز درمانی، برای آغاز مرحله سوم آزمایش‌های بالینی آن خبر داد.

واكسن كرونا

میخائیل موراشکو، وزیر بهداشت روسیه شب گذشت (پنجشنبه) در یک مصاحبه تلویزیونی اعلام کرد که ۳ واکسن دیگر علیه ویروس کرونا در این در حال به ثبت رسیدن است. این واکسن‌ها نتیجه تحقیقات میهنی و خارجی است که البته تولید آنها در روسیه انجام خواهد شد.

نخستین واکسن جهان علیه ویروس کرونا در تاریخ ۱۱ آگوست (۲۱ مرداد) در روسیه به ثبت رسید. این واکسن مشابه نخستین ماهواره مصنوعی که در سال ۱۹۵۷ به فضا فرستاد شد، "اسپوتنیک-۵" نامگذاری شده است.

وزیر بهداشت روسیه گفت: «روسیه با تولید واکسن، سلاحی ارزشمند برای مبارزه با عفونت کووید-۱۹ به دست آورده و اکنون گردش همگانی این دارو در حال شروع شدن است و آزمایش‌های بالینی مرحله سوم، از جمله در برخی کلینک‌های مسکو آغاز شده است.

موراشکو گفت: توزیع واکسن "اسپوتنیک-۵" به موسسات پزشکی به عنوان بخشی از مرحله سوم آزمایش‌ها و تحقیقات پس از ثبت دارویی آغاز شده و تقریبا ۴۰ هزار نفر در این آزمایش‌ها شرکت خواهند کرد.

روز پنج شنبه مرکز تحقیقات دولتی ویروس‌شناسی و بیوتکنولوژی "وکتور" روسیه نیز مجوز انجام آزمایش‌های بالینی واکسن تولید شده خود علیه ویروس کرونا را دریافت کرد. دور دوم آزمایشات این واکسن از تاریخ ۱۷ آگوست (۲۷ مرداد ماه) آغاز شد.

پیش از این، "تاتیانا گالیکووا" معاون نخست وزیر روسیه از آمادگی ۲۷ کشور برای خرید واکسن روسی "اسپوتنیک-۵" علیه ویروس کرونا خبر داد. به گفته وی، سه سایت صنعتی این کشور برای تولید انبوه این واکسن انتخاب شده‌اند.

کد خبر 544336

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار