سازمان جهانی بهداشت و مقامات بهداشتی روسیه در حال بحث درباره فرآیند وارد شدن واکسن کرونای تازه تاییدشده در این کشور به روند بپیش از تایید در این سازمان هستند.

vaccine

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از رویترز ولادیمیر پوتین روز سه‌شنبه ۲۱ مرداد اعلام کرد که روسیه به عنوان نخستین کشور در جهان پس از کمتر از دو ماه آزمایش انسانی به یک واکسن کووید-۱۹ ساخت این کشور مجوز داده است و آن را شاهدی بر توانایی علمی روسیه دانست.

طارق جاسارویچ در یک کنفرانس خبری سازمان جهانی بهداشت در ژنو با اشاره به کارآزمایی‌های بالینی واکسن‌های گوناگون کرونا در جهان گفت: «ما در تماس نزدیک با مقامات بهداشتی روسیه هستیم و مذاکراتی در جریان است تا  این واکسن وارد روند بررسی پیش از تایید در سازمان جهانی بهداشت شود که شامل بازبینی و ارزیابی دقیق همه داده‌های لازم درباره بی‌خطر بودن و کارآمدی این واکسن است.»

روسیه روز سه‌شنبه اعلام کرد نخستین واکسن کووید-۱۹ در این کشور را که برای صدور به بازارهای خارجی «اسپوتنیک V»  نامیده شده است، تایید کرده است.

اسپوتنیک نام نخستین ماهواره‌ جهان بود که در دوران حکومت کمونیستی اتحاد شوروی در روسیه به فضا فرستاده شد و مقامات روسی تایید نخستین واکسن کرونا در جهان در این کشور را  به این موفقیت فضایی در آن دوران تشبیه می‌کنند.

کیریل دیمتریف، رئیس بنیاد مالی دولتی RDIF (بنیاد سرمایه‌گذاری مستقیم روسیه) نیز روز سه‌شنیه گفت روسیه از هم اکنون از ۲۰ کشور برای یک میلیارد دوز از این واکسن تازه تایید شده سفارش دریافت کرده است.

این سرعت بی‌سابقه در تایید واکسن کرونا در روسیه باعث شده است برخی دانشمندان بین‌المللی این سوال را مطرح کنند که آیا مسکو اعتبار ملی‌اش را بر کارآیی و بی‌خطربودن واکسن مقدم می‌شمارد.

کد خبر 539451

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha