رصد رفتار نمایندگان مجلس یازدهم تا اینجای کار نشان می‌دهد که آنها چندان با وظایف نمایندگی آشنا نیستند یا اگر هستند، رفتارهایی از خود بروز می‌دهند که شائبه هیجان‌زدگی و ویترینی دارد. از حضور نمایندگان تهران در حوزه انتخابیه خوزستان تا درخواست قالیباف برای به‌تعویق‌انداختن کنکور یا تغییر نام فرودگاه مهرآباد و درخواست تشکیل فراکسیون عدس!

مجلس

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از شرق، قالیباف چند روز پیش در توییتی از اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات خواسته بود به‌فوریت و به‌دقت، ابعاد مختلف موضوع برگزاری کنکور را با حضور متخصصان بررسی کنند و در صورت لزوم آن را از مراجع ذی‌صلاح پیگیری کنند. او دیروز هم در صحن گفته که نگران رعایت‌نشدن پروتکل‌های دقیق بهداشتی در کنکور سراسری است.

قالیباف با اشاره به اینکه به وعده‌های داده‌شده در برگزاری کنکور دکتری عمل نشده، گفته که به نظر می‌رسد تعویق زمان کنکور تا گذشتن از دوران پیک کرونا و خنک‌ترشدن هوا که امکان استفاده از ماسک به‌مدت چند ساعت را میسر کند، ضروری باشد. سلامت دانش‌آموزان عزیز ما، خط قرمز مجلس است و کمیسیون‌های بهداشت و آموزش مجلس وظیفه دارند تا اطمینان از رعایت بهترین تصمیم در این خصوص، مطالبات مردم را از مسئولان ذی‌ربط پیگیری کنند.

اصولا موضوعی که قالیباف به‌عنوان نماینده مجلس به آن پرداخته، در حوزه اختیارات مجلس نیست و این نهاد حق تصمیم‌گیری یا حتی توصیه درباره زمان برگزاری کنکور یا به‌تعویق‌افتادن آن را ندارد. این موضوعی است که دولت و ستاد ملی مقابله با کرونا باید درباره آن تصمیم‌گیری کند. چند روز پیش هم تعدادی از نمایندگان تهران راهی خوزستان شده بودند تا ماجرای تجمع کارگران نیشکر هفت‌تپه را پیگیری کنند؛ کاری که مربوط به حوزه نمایندگی نمایندگان خوزستان است و نوعی تداخل یا دخالت در حوزه نمایندگی محسوب می‌شود.

کارگران نیشکر هفت‌تپه موکلان نمایندگان تهران نیستند. درست مانند این است که نمایندگان خوزستان در ماجرایی پیگیر شکایت مردم تهران از یک موضوع شوند. نمایندگی یک شأن ملی و یک شأن محلی دارد، در امور ملی مانند طرح‌ها و لوایحی که مصوب می‌شود، نمایندگان موظف‌اند ملی بیندیشند، اما چندان عرف نیست که نمایندگان یک منطقه پیگیر مسائل مردم یک منطقه دیگر باشند. مردمی که برای حل مشکلاتشان احتمالا به افرادی دیگر رأی داده‌اند. در این سفر هیچ‌یک از نمایندگان حوزه انتخابیه حضور نداشته‌اند.

خضریان، موسوی و نادری هر سه نماینده تهران هستند که دوتای اولی احتمالا به‌واسطه شأن عضویت در کمیسیون اصل ۹۰ به هفت‌تپه رفته‌اند. در همین سفر بود که احمد نادری نیم‌ساعت بیشتر نتوانست شرایط آب‌وهوایی خوزستان را که این روزها بسیار گرم و مرطوب است، تحمل کند و بدحال شد.

چندی قبل هم نمایندگان برای تغییر نام فرودگاه مهرآباد به شهید سلیمانی فوریت تعیین کرده بودند؛ اقدامی که حتی صدای اصولگرایان حامی‌شان در بیرون مجلس را هم درآورده بود، هم بابت فوریت برای طرحی که فوری نبود هم ورود به حوزه کاری شورای شهر تهران. تغییر نام مکان‌های شهری بر عهده شورای همان شهر است نه مجلس.

برخی رفتارهای فردی نمایندگان هم در نوع خود عجیب بوده و حتی دستمایه طنز شده است؛ برای نمونه چندی قبل یکی از زنان نماینده، تولد فرزند سوم یک نماینده دیگر را تبریک گفته بود، اما ادبیات این تبریک به‌قدری عجیب و خارج از عرف بود که حتی از سوی خود اصولگرایان هم به‌شدت نقد شد. تاجایی‌که عزت‌الله ضرغامی هم نوشت که: «زایمان یک نماینده وظیفه‌شناس، نیاز به تبریک به مقام معظم رهبری و همه ملت شریف ایران ندارد! درمورد موانع ازدواج و فرزندآوری، حرف‌هایی دارم که در صورت نیاز، در اختیار مجلس انقلابی قرار خواهم داد. کشور به‌سرعت به سمت پیری می‌رود و هنوز هیچ اقدام عملی‌ای برای مقابله با آن انجام نشده است».

مجلس یازدهم در این سه‌ ماهه کاری‌اش طرح‌های شتاب‌زده‌ای را در دستورکار قرار داده است. مانند توزیع قیر رایگان که انتقادهای کارشناسی فراوانی را به‌واسطه ماهیت فسادخیز و رانتی‌اش سبب شده است یا طرح شش‌ساله مسکن که بیشتر بوی پروپاگاندا دارد. یک کارشناس گفته بود منابع کشور در طرح مسکن مهر سوخت شد، حالا عده‌ای به‌دنبال ادامه‌دادن آن هستند. از جمله دیگر ایده‌های شتاب‌زده و هیجانی اصولگرایان مجلس یازدهم تا اینجای کار طرح سؤال از حسن روحانی و استیضاح او بوده که به‌سرعت هم از هر دو عقب‌نشینی کردند!

یا یک نماینده پیشنهاد داده بود که برای قوی‌ترشدن امر نظارت مجلس باید معاونان پارلمانی را مجلس انتخاب کند، چیزی که جزء اختیارات وزارتخانه‌های دولت است که خودشان معاون پارلمانی‌شان را انتخاب کنند نه اینکه از سوی مجلس برایشان انتخاب شود. این پیشنهاد باعث شد که قالیباف به این نماینده تذکر بدهد که نیازمند تغییر آیین‌نامه مجلس است، آن‌هم درصورتی‌که با آیین‌نامه ساختار قوه مجریه تداخل پیدا نکنند. علیرضا سلیمی، عضو هیئت‌رئیسه مجلس هم چندی قبل گفته بود حدود صد درخواست تشکیل فراکسیون به هیئت‌رئیسه مجلس واصل شده که تعداد آنها همچنان رو به افزایش است. او گفته بود که در میان درخواست‌ها تشکیل فراکسیونی مانند فراکسیون عدس و سیر به هیئت‌رئیسه واصل شده است!

محمود صادقی، نماینده مجلس دهم، پیش‌تر گفته بود که مرکز پژوهش‌های مجلس گزارشی از میزان طرح‌ها و لوایحه ارائه‌شده منتشر کرده که نشان می‌دهد بیشتر طرح‌ها از نظر کارشناسی ضعیف هستند و ایراد قانون اساسی دارند. صادقی با تأکید بر اینکه برخورداری از پشتوانه کارشناسی در طرح‌های ارائه‌شده و پرهیز از حرکات نمایشی باید در دستور کار نماینده‌های مجلس یازدهم قرار گیرد، گفته بود تعداد زیادی از نمایندگان دوره یازدهم تازه‌وارد هستند و تا بخواهند با امکانات، فرصت‌ها و محدودیت‌های مجلس آشنا شوند، ‌زمان نیاز دارد. او گفته بود که بعضی از طرح‌هایی که در مجلس یازدهم ارائه می‌شود، کمی نگران‌کننده است؛ یک مورد طرح نظارت بر انتخابات شوراها بود که سبب خلع ید مجلس و سهیم‌کردن شورای نگهبان و قوه قضائیه در این زمینه می‌شود یا طرح دیگر مربوط به ترکیب هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان است که علاوه بر مجلس، شورای نگهبان و قوه قضائیه دراین‌باره دخالت خواهند کرد.

کد خبر 536786

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۸:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
  3 0
  کجا اشکال دارد نمایندگان مجلس پیگیر مشکلات مردم خوزستان باشند .ضمنا" آقای قالیباف بعنوان رئیس مجلس نمی توانند در مورد کنکور اظهار نظر کند .مشکل شماها جای دیگر است آقای صادقی وهمفکرانش بروند موضوعات مثل برجام واف ای تی اف را 20دقیقه ای تصمیم گرفتن و با خانم موگرینی سلفی آنچنانی گرفتن وآبرو برای مجلس دهم نگذاشتن باشند. اتفاقا" امیدواری همه ما انشا الله این مجلس هست اگر خائنین بگذارند.
 • کنکوری IR ۰۸:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
  3 0
  وقتی دولت مملکت ول میکنه باید هم اینجوری بشه ونماینده های ملت ورود به کار کنند
 • علی رضا IR ۱۳:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
  5 0
  این مطلب بسیار ناپخته و غیرعلنی ازبعد حقوق اساسی بود . نماینده یک شهر نماینده کل ایران است مجلس در همه امور میتواند دخالت کند حتی کنکور
 • IR ۱۵:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
  0 1
  مرسي ازنظر درستتون
 • TR ۱۷:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
  2 1
  وقتی کرونا صدها برابر شد اونوقت این تیترتون رابایدبرای خودتون بنویسن عجایب.....سایت همشهری