عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی گفت: مدیر عامل شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه اهلیت عهده‌داری امور این شرکت را ندارد و واگذاری شرکت به دولت یا به کسی که اهلیت لازم را دارد در دست پیگیری است.

شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایرنا، احمد نادری شامگاه شنبه یازدهم مرداد در اهواز پیرامون وضعیت شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه افزود: "امید اسدبیگی"، مدیر عامل شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه به دلایل مختلفی که ثابت شده است اهلیت عهده‌داری امور این شرکت را دارا نیست. مساله واگذاری شرکت هفت‌تپه یکی از مسایل بلندمدت در این حوزه است، واگذاری این شرکت به دولت یا به کسی که اهلیت لازم را دارد در دست پیگیری است.

عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: سفر اعضای کمیسیون اصل ۹۰ مجلس به هفت‌تپه نتایج خوبی در برخواهد داشت. در این سفر یکروزه ارزیابی میدانی از شرکت نیشکر هفت‌تپه انجام شد، با کارگران هفت‌تپه بدون واسطه صحبت شد و علاوه بر آن با نماینده کارگران و مسئولان استانی در این رابطه گفت‌وگو شد. یکی از مطالبات کارگران هفت‌تپه که مطالبه‌ای کوتاه‌مدت است پرداخت حقوق معوقه آن‌هاست که خواسته به‌حقی است. این کارگران ۴۹ روز اعتصاب کرده‌اند تا صدایشان را به گوش مسئولان برسانند و امروز ما آمدیم تا صدای کارگران هفت‌تپه باشیم. درخصوص زمان پرداخت حقوق معوق کارگران هفت‌تپه نیز نمی‌توان الان زمان دقیقی برای پرداخت حقوق این کارگران اعلام کرد اما تمام تلاش ما این است که به زودی این امر محقق شود.

بازگشت به کار کارگران عفوخورده هفت‌تپه

نادری یکی دیگر از موارد پیگیری شده برای کارگران هفت‌تپه را مساله بازگشت به کار کارگرانی که عفو خورده‌اند بیان کرد و گفت: نظر این است تمامی کارگرانی که مورد عفو قرار گرفته‌اند به کار خود بازگردند چراکه این کارگران زن و بچه دارند و نباید اجازه داد زندگی آنان از هم بپاشد از این رو در این باره باید با قوه قضاییه و نهادهای متولی دیگر به هماهنگی برسیم. به محض بازگشت به تهران پیگیری مشکلات هفت‌تپه آغاز می‌شود، در هفته جاری ابتدا مسئولان مربوطه اعم از وزرا و روسای سازمان‌های متولی را خواهیم خواست و برخی از آن‌ها را نیز به مجلس احضار می‌کنیم تا به یک زمان‌بندی مشخص برای سه موضوع واگذاری شرکت، بازگشت به کار کارگران عفو خورده و پرداخت حقوق معوق کارگران برسیم. رایزنی با قوه قضاییه در رابطه با مشکلات هفت‌تپه آغاز شده است و در دیدار با رییس قوه قضاییه مشکلات شرکت نیشکر هفت‌تپه پیگیری خواهد شد. اگر مجلس شورای اسلامی و قوه قضاییه دست به دست هم بدهند که خواهند داد مشکلات کارگران هفت‌تپه برطرف می‌شود. با توجه به تمهیداتی که اتخاذ خواهد شد می‌توان قول داد که مردم و کارگران به صورت صددرصد به آینده این شرکت امیدوار باشند چراکه هفت‌تپه تنها صحبت چند هزار کارگر نیست بلکه  مساله جهش تولید در قسمتی از کالاهای اساسی کشور است و تمام تلاش ما برای عملیاتی شدن این مسایل است.

 بر اساس این گزارش، صبح امروز سید نظام‌الدین موسوی و علی خضریان  و احمد نادری از اعضای کمیسیون اصل ۹۰ در سفر خود به استان خوزستان در جمع کارگران نیشکر هفت‌تپه حضور یافتند نمایندگان مجلس علاوه بر شنیدن درد دل کارگران، قول تسریع در روند رسیدگی به مشکلات آن‌ها و نظارت قطعی بر این امر را دادند. کارگران نیشکر هفت تپه بیش از ۴۹روز است که در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق و مشکلات معیشتی تجمع کرده‌اند. امید اسدبیگی مالک این شرکت اکنون به‌عنوان یکی از متخلفان ارزی کشور در حال محاکمه بوده و جلسات دادگاه وی رو به پایان است. شرکت کشت و صنعت کارون که در سال ۱۳۵۲ تاسیس شده، دارای ۲۵ هزار هکتار مزرعه نیشکر است. این شرکت در شمال خوزستان در مجاورت شهرستان‌های شوشتر، گتوند و دزفول قرار دارد. این شرکت که ۶ هزار نیروی کارگر و کارمند دارد در سال ۹۴ به بخش خصوصی واگذار شد.

کد خبر 536468

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha