مطالعه اخیر دانشمندان آمریکایی نشان می‌دهد محصولات شیرین نه‌ تنها برای روح بلکه برای قلب نیز مفیدند. به گفته آن‌ها خوردن شکلات حداقل یک ‌بار در هفته رگ‌های خونی قلب را سالم نگه می‌دارد. 

شکلات

به گزارش همشهری آنلاین، ایسنا به نقل از نیوز نوشت: تحقیقات کالج پزشکی بیلور در هوستون، تگزاس ایالت متحده نشان می‌دهد خوردن شکلات حداقل یک‌ بار در هفته با کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی همراه است.

محقق این تحقیق، دکتر چایاکیت کریتاناوونگ، گفت: نتایج تحقیق ما نشان می‌دهد شکلات به سالم نگه ‌داشتن رگ‌های خونی قلب کمک می‌کند. 

وی بیان کرد: مطالعات بالینی گذشته نشان دادند شکلات برای فشارخون و برای محافظت رگ‌های خونی مفید است. 

محققان مطالعات پنج دهه گذشته را مورد بررسی قرار دادند و ارتباط بین مصرف شکلات و بیماری عروق کرونر و انسداد عروق کرونر را بررسی کردند.

این تحلیل شامل ۶ مطالعه با ۳۳۶ هزار و ۲۸۹ شرکت‌کننده بود که مصرف شکلات را گزارش کردند.

پیگیری تقریبا ۹ ساله نشان داد در ۱۴ هزار و ۴۳ شرکت‌کننده بیماری عروق کرونر، ۴۶۶۷ حمله قلبی گزارش شد.

در مقایسه با مصرف شکلات کمتر از یک ‌بار در هفته خوردن شکلات بیش از یک ‌بار در هفته با ۸ درصد کاهش خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر مرتبط بود.

دکتر کریتاناوونگ ادامه داد: شکلات حاوی مواد مغذی سالم برای قلب مانند فلاونوئیدها، متیل اکسانتین‌ها، پلی فنول‌ها و اسید استئاریک است که ممکن است باعث کاهش التهاب و افزایش کلسترول خوب (لیپوپروتئین با چگالی بالا یا کلسترول HDL) شود.

در این مطالعه که در نشریه اروپایی پیشگیری از بیماری‌های قلب و عروق منتشرشده به نوع خاصی از شکلات یا اندازه ایده‌آل مصرف شکلات اشاره نشده است.

دکتر کریتاناوونگ افزود: شکلات برای پیشگیری از بیماری عروق کرونر نویدبخش است، اما تحقیقات بیشتری لازم است تا مشخص شود چه مقدار و چه شکلاتی توصیه شود.

وی یادآور شد: به نظر می‌رسد مقادیر متوسطی از شکلات باعث محافظت از عروق کرونر می‌شود، اما به‌ احتمال ‌زیاد مقادیر زیاد سودمند نخواهد بود. 

این محقق هشدار داد: کالری، قند، شیر و چربی موجود در محصولات تجاری به ‌ویژه برای افراد دیابتی و افراد چاق در زمان مصرف شکلات باید مورد توجه قرار گیرد. 
 

کد خبر 533639

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار