زینب قائمی: رسیدن به موفقیت برای همه مردم خوشایند و لذت بخش است اما به هرحال افرادی هم هستند.

که با قرار گرفتن در موقعیت‌های جدید و حتی با رسیدن به موفقیت دچار اضطراب می‌شوند و ترس از آنچه در آینده به سراغشان می‌آید، سدی در مقابل پیشرفت‌هایشان خواهد بود.
همه ما در لحظه لحظه‌زندگی‌مان در شرایطی قرار می‌گیریم که باید برای ادامه راه دست به انتخاب‌های کاملاً‌ آگاهانه بزنیم. انتخاب‌هایی که ریشه در حال دارند اما ثمره و میوه آنها در آینده بدست می‌آید.

آینده‌ای که شاید یک دقیقه بعد و شاید سال‌های دور را تداعی کند. این دید نه تنها می‌تواند منبع خوبی برای ایجاد انگیزه باشد، بلکه به شما کمک می‌کند تا موانعی را که تا کنون بر سر راه‌تان وجود داشته و شما را به عقب رانده،‌ تشخیص دهید و از سر راه بردارید. این موانع می‌تواند ترس از شکست و شک داشتن نسبت به شایستگی خود برای موفقیت و مواردی این‌چنینی را در برگیرد.

ترس از شکست وقتی به سراغ شما می‌آید که واقعاً‌ در حال پیشرفت در زندگی و حرکت به جلوهستید. ترس از موفقیت به اندازه آینده‌ای که ما به سمت آن گام بر می‌داریم واقعیت دارد، چراکه این قانون زندگی است که هرآنچه را که تصور کنید، روزی اتفاق خواهد افتاد، پس از تاثیرات بزرگی که افکار شما می‌تواند بر آینده‌تان داشته باشد غافل نشوید.

ترس‌ها نیز در دسته همین افکار قرار دارند و به‌هرحال تا حدی راه موفقیت را بر شما سد خواهند کرد. از آنجاییکه در فرهنگ ما بیشتر روی اتفاقات و حوادثی که در گذشته رخ داده تمرکز می‌شود، ما برای غلبه بر این تشویش‌ها راهکار خاصی در دست نداریم، چراکه قرار است در آینده رخ دهند و ما که در حال زندگی می‌کنیم نمی‌دانیم چگونه با چیزی که در دسترس نیست برخورد کنیم.

 اما اگر واقعاً می‌خواهید بازیگر نقشی باشید که دوست دارید در زندگی داشته باشید باید سعی کنید تصویر دقیقی از آنچه توقع دارید در ذهن خود ایجاد نمایید. تصویری با تمام جزئیات.

ریشه یابی این ترس و برطرف کردن آن لازمه ایجاد و تقویت موفقیت خواهد بود. دلایل ایجاد این ترس می‌تواند متفاوت باشد. شاید یکی از این دلایل، ترس از تنهایی ناخواسته ایست که ممکن است پس از نائل شدن به موفقیت به سراغ شما بیاید. معمولاً خانم‌ها برای این نوع ترس مستعدتر هستند، زیرا آنها از اینکه پس از رسیدن به موفقیت و قدرتمند شدن دیگر مثل قبل مورد توجه نباشند، نگرانند.

دلیل دیگر این است که هر‌چقدر که کارهای انجام نشده و عقب افتاده را بیشتر روی هم تلمبار کنید، نگرانی از عدم موفقیت بیشتر و بیشتر درون شما را تسخیر کرده و کنترل‌تان را بدست می‌گیرد. دلیل دیگر ترس از موفقیت می‌تواند ترس از اذیت شدن توسط مخالفان و دشمنان احتمالی باشد که پس از آن در اطراف شما ایجاد خواهند شد.

با قرار گرفتن در راه پیشرفت و موفقیت و به محض اینکه شرایط شما تغییر کند، روابط شما با اطرافیانتان نیز ناخواسته دچار تغییر و تحول خواهد شد. مطمئناً دوستان خوب و قابل اطمینان شما مثل همیشه مشوق و پشتیبانتان خواهند بود اما بالاخره افرادی هم هستند که از روی حسادت شما را بدنام کنند تا سدی در مقابل حرکت رو به جلوی شما قرار دهند و طبعاً چنین موضوعی منجر به ایجاد ترس و نگرانی خواهد شد.

 اما خوشبختانه بعضی از این نگرانی‌ها به دلیل اینکه هیچ وقت به وقوع نمی‌پیوندند، به راحتی برطرف می‌شوند چراکه ذاتاً احتمال موفقیت در زمینه مورد نظر بسیار کمرنگ خواهد بود. شاید اصلی‌ترین دلیل ترس از موفقیت نگرانی از عدم توانایی برای تغییر مسائلی باشد که در گذشته نتوانسته‌ایم به درستی آنها را تغییر دهیم.

چراکه تغییرات به واسطه انتخاب‌هایی ایجاد میشوند که ما همیشه قدرت چنین انتخاب‌هایی را داریم و پس از تصمیم‌گیری شما با واقع گرایی که از این انتخاب‌ها ناشی می‌شود رو در رو میشوید. تنها یک چیز می‌تواند احساسی را که در پی مشکلات ناشی از انتخاب‌های آگاهانه ما در زندگی ایجاد می‌شود را تخفیف دهد. بخشش خود. رنجی که از چنین درکی ناشی می‌شود تنها با بخشیدن خودتان التیام می‌یابد.

 این احساس هیچ‌وقت توسط عوامل خارجی به شما القا نمی‌شود و شما باید از درون خود دست بکار شوید و تصمیم بگیرید که چگونه با خوتان رفتار کنید. اگر شما ندانید چگونه خودتان را ببخشید، هیچ وقت نمی‌توانید موفقیت‌های اختیاری موردنظر را در زندگی‌تان ایجاد کنید. بخشش خودتان به عنوان یک تصمیم و انتخاب اختیاری منجر به ایجاد حس تکاملی می‌شود که در پی آن می‌توانید احساس شکست را بهتر به عقب برانید.

این حق طبیعی شماست که بدانید چرا برای مدتی است قوایتان تحلیل رفته است. شاید با پرسیدن چند سوال ساده از خودتان بتوانید به نتیجه قابل قبولی برسید. سوال‌هایی از قبیل چه چیزی باعث شده که از انجام کارهای مورد علاقه‌تان اجتناب کنید؟ دوست دارید در کدام حس درونیتان تغییری ایجاد نشده و از میزان آن کاسته نشود؟ چه چیزی موقعیت من را پس از رسیدن به موفقیت تضمین می‌کند؟

آیا پس از آن احساس بهتری خواهم داشت؟ در صورت دست یابی به موفقیت از دست دادن چه چیزهایی من را نگران می‌کند؟ پس از پاسخ صادقانه به این سوالات و یافتن ترس‌ها و نگرانی‌های‌تان به ریشه یابی آنها بپردازید، سپس با مشخص شدن نتیجه راحت تر خود را ببخشید.

 برای اینکه به سادگی بتوانید از این ترس‌ها رهایی یابید، در ذهن خود آینده پس از کسب موفقیت را با تمام جزئیات تصور کنید و در کنار آن نگرانی‌هایتان را بصورت واقعی شبیه سازی نمایید، سپس با کمک خلاقیت‌های ذهنی خود به تخریب آنها بپردازید. روش دیگر این است که هر آنچه که ذهن‌تان را بخود مشغول کرده روی کاغذ یادداشت کنید، سپس آن کاغذ را پاره کنید. این کار به منزله دور ریختن تمام تشویش‌ها و نگرانی‌هایی است که ذهن شما را به خود مشغول کرده بود و با نوشتن به روی کاغذ منتقل شده و حالا کاملاً از صفحه روزگار محو شده‌اند.

حالا چشمان‌تان را ببندید و با خیال راحت آینده درخشان و سرشار از موفقیت خود را که هیچ تشویش و ترسی بر آن سایه نیانداخته است را در ذهنتان تجسم کنید.
کسی که شکار کردن بلد باشد، می‌داند که می‌توانید منتظر شکار در جایی مخفی شوید اما هیچ‌وقت چیزی شکار نکنید. قانون شکار این نیست. باید از مخفیگاه بیرون آیید و خودتان به دنبالش بروید.

در مسائل کاری نیز وضع به همین منوال است. منتظر تکلیف نمانید. خودتان به دنبال کار باشید. در خود انگیزه ایجاد کنید و به دنبال پروژه‌های جدید باشید و از هیچ چیز هراسی به دل راه ندهید.

همیشه کارها را طوری انجام دهید که انتظار دارید دیگران انجام دهند. این کار بسیار تاثیر گذار است و در کل شرکت انعکاس پیدا می‌کند. اگر همیشه کارهایتان را به بهترین نحو انجام دهید، در کارتان نمونه خواهید شد و دیگران نیز به عنوان یک سرمشق از شما پیروی می‌کنند.

سعی کنید همیشه در زمینه کاریتان از اطلاعات روز باخبر شوید و علوم جدید مربوطه را یاد بگیرید. همیشه سطح دانش خود را بالاتر از دیگران نگاه دارید و موفق خواهید شد.
ممکن است تصور کنید که شما راهتان با آن دسته افراد موفقی که پیوسته کامیابی‌های تازه حاصل می‌کنند یکی نباشد. البته ممکن است آنها توانایی‌هایی داشته باشند که شما فاقد آن هستید، اما همیشه به یاد داشته باشید: موفقیت آموختنی است و تنها تفاوت شما با آنها این است که آنها همیشه یک سری عادات خاص را به کار می‌بندند و این باعث کامیابی‌شان می‌شود.

همشهری امارات - www.psychologytoday.com

کد خبر 53152

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار مهارت‌های زندگی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز