یک تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: گرچه اصلاح‌طلبان برای فرار از مسئولیت و پاسخگویی از روحانی انتقاد می‌کنند اما اگر استیضاح او در دستورکار مجلس قرار بگیرد، انتقادها را کنار می‌گذارند، خیلی محکم در مقام دفاع از رئیس‌جمهور بر می‌آیند و خود را سینه‌چاک جمهوریت نشان می‌دهند.

عباس سلیمی نمین

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از نامه نیوز، هنوز طرح سئوال از رئیس جمهور اعلام وصول نشده، برخی نمایندگان مجلس در صدد جمع آوری استیضاح برای طرح عدم کفایت روحانی برآمدند و معتقدند «قانون اساسی اختیار استیضاح رئیس جمهور را به مجلس داده است و با توجه به اینکه امروز محبوبیت روحانی در جامعه زیر ۱۰ درصد است بنابراین استیضاح رئیس جمهور نه تنها تنش اجتماعی به وجود نمی‌آورد بلکه یک تحول در سیستم مدیریتی کشور ایجاد می‌کند که این تحول موجب امیدواری بیشتر مردم می‌شود و دولت جدید نیز با کمک همین روحیه می‌تواند بسیاری از گره‌های اقتصادی کشور را حل کند».

عباس سلیمی‌نمین این نوع تحلیل را خام و ساده اندیشانه خواند و گفت: برخی عناصر اصولگرا فریب تندروهای اصلاح طلب را می خورند.

این تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: استیضاح رئیس جمهور مصداق باز کردن گره با دندان است. قطعا این کار نه تنها عواقب بسیار زیادی برای کشور دارد بلکه مسائل را پیچیده تر می کند. در بعد از پیروزی انقلاب اتفاقاتی را داشتیم که اگر با تدبیر حل نمی شدند عواقب بسیار سختی را پدید می آوردند. 
 
وی افزود: امروز خیلی ها مترصد آن هستند که یک دعوای کاذب در جامعه ایجاد کنند تا به فرصت طلبی بپردازند بنابراین اگر بحث استیضاح رئیس جمهور مطرح شود قطعا این افراد با تمام توان در مقام حمایت از آقای روحانی برخواهند آمد و موضوع استیضاح را تبدیل به یک پیراهن عثمان می کنند.

سلیمی نمین اظهار کرد: امروز آمریکا فشارهای گسترده و کم نظیری به ایران می آورد تا اوضاع جامعه به هم بریزد، آیا در این وضعیت عاقلانه است که با دست خود نظم جامعه را به نفع خواست بیگانه به هم بریزیم؟ آمریکا تمام آرزویش این است که با فشار بتواند یک به هم ریختگی در جامعه ما ایجاد کند.

وی افزود: گرچه اصلاح طلبان برای فرار از مسئولیت و پاسخگویی از آقای روحانی انتقاد می کنند اما اگر استیضاح آقای روحانی در دستورکار مجلس قرار بگیرد، انتقادها را کنار می گذارند، خیلی محکم در مقام دفاع از رئیس جمهور بر می آیند و خود را سینه چاک جمهوریت نشان می دهند.

این تحلیلگر مسائل سیاسی یادآور شد: اصلاح طلبان استیضاح روحانی را فرصت می بینند بنابراین می کوشند تا به جامعه القا کنند «با دولت آقای روحانی خیلی ناعادلانه برخورد شد چون خیلی از ناکارآمدی های دولت ریشه در جای دیگر دارد». با این روش آنها یک موج اجتماعی پدید می آورند و در این کار هم بسیار هنرمند هستند.

وی افزود: در مجلس دهم، برخی تندروهای اصلاح طلب اظهاراتی را مطرح کردند که باعث شد برخی عناصر خام و ساده اندیش اصولگرا تصور کنند حالا که حامیان روحانی می گویند «او باید کنار گذاشته شود» بنابراین بهترین شرایط برای استیضاح آقای روحانی به وجود آمده است. امروز هم یک جریان مرموز دیگری دارد همین مطلب را به این آقایان القاء می کند، با این استدلال که نه دولت و نه قوای دیگر هیچ محبوبیتی ندارند، پس می شود بساط همه آنها را جمع کرد. این حرف را آقای احمدی نژاد هفته گذشته در یک کلیپ مطرح کرد.

سلیمی نمین بیان کرد: همان موقع که تندروهای اصلاح طلب می خواستند برخی عناصر خام اصولگرا را در یک مسیر غلط قرار دهند، سه بار برخورد کردند و گفتند «این کار به نفع و صلاح جامعه نیستند». حتی اگر رهبری برخورد نمی کردند عقلانیت سیاسی حکم می کند که این کار منطقی نیست.

وی افزود: امروز جامعه از مجلس یازدهم انتظار دارد که با تعامل سازنده دولت را در مسیر افزایش کارایی هایش قرار دهد. دولت ترکیبی از افراد متفاوت است. هم افراد دلسوز و هم افراد بی توجه به منافع مردم در کابینه هستند. رهبری مسئولان دلسوز دولتی را کمک می کنند. این کمک به معنی در مسیر حل مشکلات مردم قرار گرفتن است. مجلس امروز می تواند عناصر سالم و دلسوز را در دولت کمک کند و عناصر غیر دلسوز را هم وادار کند که در مسیر حل مشکلات مردم گام بردارند.

این کارشناس مسائل سیاسی گفت: امروز مردم نمی طلبند در حالیکه آمریکا دنبال ایجاد تنش کاذب در جامعه است نماینده ای بیاید در مسیر ایجاد تنش حرکت کند و تصور خامی داشته باشد که استیضاح رئیس جمهور ایجاد تنش در جامعه نمی کند. این تنش به وجود می آید چون جریان غربگرا در داخل کشور به میدان می آیند و استیضاح رئیس جمهور را پیراهن عثمان می کنند.

وی ادامه داد: جریان غربگرا تصویر مظلومی از آقای روحانی به وجود می آورد که باید یاری شود. با چنین تصویرسازی حتی رأی دهندگانی که با آقای روحانی زاویه پیدا کرده اند و از رأی خود نیز پشیمان هستند دوباره بر می گردند و در مقام دفاع از رأی خود بر می آیند چون فکر می کنند «رئیس جمهور نبوده که کم کاری کرده بلکه جاهای دیگری نگذاشتند رئیس جمهور کار کند».

سلیمی نمین تأکید کرد: در فضایی که احساسات مردم تحریک شود و آنها فکر کنند رأی شان در انتخابات دارد قربانی می شود، دیگر در این وضعیت عقلانیت وجود نخواهد داشت بنابراین این وضعیت می تواند به طور قطع در جامعه تنش ایجاد کند. امروز ما از مجلس یازدهم تعقل و تدبر انتظار داریم، نه بازی خوردن از جریان تندرو اصلاح طلب و تیم احمدی نژاد که هیچ کدام اعتقادی به نظام ندارند.

در همین زمینه:

کد خبر 530122

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار