معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با اشاره به آمار دانشجویان علوم پزشکی که به کرونا مبتلا شده‌اند، درباره برگزاری امتحانات آنها به صورت پلکانی توضیح داد.

دانشجویان پزشکی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از فارس، سیماسادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره بازگشایی دانشگاه‌های علوم پزشکی و خوابگاه‌های این مجموعه‌ها توضیح داد: با تدابیر صورت گرفته تاکنون دانشگاه‌هایی که اقدام به بازگشایی کرده‌اند شرایط مطلوبی داشته‌اند هر چند به دلیل اینکه دانشجویان علوم پزشکی باید دروس عملی را در بیمارستان‌ها و دانشگاه‌ها بگذرانند لازم بود در این اماکن حضور یابند و ما نمی‌توانستیم به برگزاری کلاس‌ها به صورت تئوری، اکتفا کنیم.

وی با اشاره به تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا برای بازگشایی دانشگاه‌ها از امروز توضیح داد: ما طی روزهای گذشته به صورت ویدئو کنفرانس شرایط بازگشایی را به رؤسای دانشگاه‌ها اعلام کردیم و تصمیم گرفته شد که بازگشایی خوابگاه‌ها و دانشگاه‌ها با توجه به شرایط هر منطقه و به صورت پلکانی صورت گیرد و هر دانشجویی که تمایل داشت ادامه تحصیل را در شهر خود به صورت مهمان بگذارند بدون پرداخت شهریه بتواند این کار را انجام دهد.

لاری ادامه داد:‌ اولویت حضور در دانشگاه‌ها با دانشجویانی است که ترم آخر خود را می‌گذرانند لذا تصمیم گرفتیم تا در خوابگاه‌ها حداکثر دو نفر در هر اتاق اسکان پیدا کنند و تمهیدات لازم در این زمینه نیز انجام شده است و دانشگاه‌هایی که شرایط مناسب بازگشایی را نداشته‌اند همچنان تعطیل بوده و بازگشایی‌ها با تعویق انجام خواهد شد. به طور مثال دانشگاه‌های کرمانشاه و اهواز شرایط پذیرش دانشجو را نداشته‌اند و مقرر شد تا پس از فراهم شدن شرایط بازگشایی آنها صورت گیرد.

وی تصریح کرد: پرسشنامه تست سلامت جسمانی در اختیار تمامی دانشجویان قرار خواهد گرفت و همچنین دانشگاه‌ها موظف هستند با استفاده از دستگاه تب سنج وضعیت سلامت دانشجویان را کنترل کند. در خوابگاه‌هایی دانشجویی نیز مواد ضد عفونی کننده و ماسک به صورت پک بهداشتی در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد و در این زمینه کمبودی وجود ندارد.

وی گفت: برگزاری امتحانات دانشجویان علوم پزشکی به صورت پلکانی خواهد بود. به این صورت که یکسری دانشجویان با حضور در دانشگاه امتحانات خود را ارائه می‌دهند و پس از اتمام کار آنها نوبت بعدی دانشجویان برای ارائه امتحان در دانشگاه حاضر خواهند شد که این موضوع باعث می‌شود ما از ۵۰ درصد ظرفیت دانشگاه و خوابگاه‌ها استفاده کنیم.

لاری افزود: به خوابگاه‌ها توصیه کرده‌ایم که اماکن عمومی خود را تا اطلاع ثانوی تعطیل کنند و هیچ خوابگاهی حق بازگشایی سالن‌های ورزشی، سالن مطالعه و نمازخانه را ندارد و سلف سرویس خوابگاه‌ها نیز تعطیل است.

وی با بیان اینکه دانشجویان می‌توانند هر گونه تخلف خوابگاه‌ها را به معاونت فرهنگی دانشگاه اطلاع دهند، افزود: بررسی‌های ما نشان می‌دهد که طی هفته‌های گذشته بیشترین آمار تست مثبت کرونا مربوط به دانشجویان علوم پزشکی دانشگاه کرمان بوده است که از بین ۸۰ تست انجام شده ۱۷ نفر نتیجه تست‌شان مثبت بوده که همین موضوع باعث شد انجام تست برای همه دانشجویان صورت گیرد و خوشبختانه در برخی از شهرها این رقم صفر بوده و به طور کلی میزان دانشجویان کرونا مثبت به زیر ۱۰ درصد می‌رسد.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در پایان گفت: ‌ما به دلیل اینکه وظیفه تربیت دانشجویان علوم پزشکی و پزشکان را بر عهده داریم باید اقدام به برگزاری کلاس‌ها می‌کردیم تا بتوانیم دانشجویان را فارغ التحصیل کنیم لذا توصیه می‌کنیم دانشجویانی که در خوابگاه‌ها حضور دارند به رعایت نکات بهداشتی بیش از پیش توجه داشته باشند.

کد خبر 518608

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار