مدیر روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان زنجان، گفت: گرگ‌ها، پالایشگران خوبی برای طبیعت هستند و نباید بی‌مورد از سوی انسان‌ها تهدید شوند.

گرگ

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، علی مرشدی شنبه هفدهم خرداد افزود: این‌گونه جانوری با شکار حیوانات بیمار و ناتوان از افزایش آنها جلوگیری می‌کند و با این کار، سلامت و سرزندگی طبیعت را موجب می‌شود.

وی اظهار کرد: گرگ‌ها برای حفظ سلامتی طبیعت بسیار مفید و سودمند هستند و نباید بی‌جهت از سوی انسان‌ها مورد تهدید واقع شوند. گرگ‌ها نیز همانند دیگر گونه‌های جانوری از انسان‌ها دوری می‌گزینند و تا زمانی که جانوران درنده مورد تهدید واقع نشوند به افراد حمله نمی‌کنند و پنهان شدن را بهترین راهکار می‌دانند.  

مرشدی تصریح کرد: متاسفانه دست‌اندازی انسان به طبیعت و تخریب محیط‌زیست و زیستگاه و کمبود طعمه باعث می‌شود این‌گونه جانوری وحشی به منظور تغذیه به حریم‌های انسانی در شهرها و روستاها نزدیک شوند.

وی افزود: شکارچیان غیرمجاز نباید با شکار بی‌رویه، زنجیره غذایی حیوانات گوشتخواری چون گرگ‌ها را برهم بزنند، این جانور، بی‌جهت به انسان‌ها و دام‌های اهلی حمله‌ور نمی‌شود و علت نزدیک شدن آنها به سکونتگاه‌های انسانی را باید در خود جستجو کنیم.

مدیر روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان زنجان گفت: باید از پراکنش زباله، پسماند غذایی و لاشه حیوانات تلف‌شده در اطراف روستاها و شهرها اجتناب کرد چراکه این می‌تواند عامل و محرکی قوی برای نزدیک شدن گرگ‌ها به سکونت‌گاه‌های انسانی شود.   

مرشدی افزود: بسیاری از مواقع، حمله گرگاس (سگ گرگ) به انسان‌ها به پای گرگ‌ها نوشته می‌شود، اغلب حملات به انسان‌ها از سوی گرگاس‌ها (گرگ‌های هیبریدی) که خطرناک‌تر از گرگ‌های معمولی هستند و هیچ واهمه‌ای نیز از نزدیک شدن به انسان ندارند، انجام می‌شود.

وی اظهار کرد: از ابتدای سال ۹۹ تاکنون، ۲ مورد حمله گرگ به دام‌های اهلی و یک مورد نیز به انسان را در استان زنجان را داشتیم که موجب تلف شدن قریب ۱۳۰ راس گوسفند و مصدومیت سه نفر از باغداران ابهری شد.

مرشدی با تاکید براینکه گرگ‌ها برای بقاء خود و تغذیه نیازمند طعمه غذایی هستند از شکارچیان خواست از شکار غیرمجاز طعمه‌های این‌گونه جانوری از جمله خرگوش، موش صحرایی و گراز به جد اجتناب کنند تا آنها از سرناچاری به حریم شهرها و روستاها پای نگذارند.

وی از روستاییان و شهروندان خواست، در صورت مشاهده گونه‌های جانوری وحشی ازجمله گرگ در اطراف سکونتگاه‌های خود بلافاصله موضوع را از طریق تلفن‌های ۳-۳۳۵۴۱۰۰۱ اطلاع دهند تا اقدامات لازم برای متواری کردن آنها انجام شود و برای در امان ماندن از حمله گرگ به هشدارها و توصیه‌ها در خصوص حفاظت و مراقبت از سالمندان،  کودکان و دام‌های اهلی، توجه جدی کنند.   

مرشدی تصریح کرد: لازم است روستاییان برای حفاظت از دام‌های خود اقدامات حفاظتی را با دقت بیشتری انجام دهند و از سالمندان و کودکان نیز که قدرت مقابله در برابر گرگ را ندارند مراقبت بیشتری به عمل‌آورند و به آنان اجازه ندهند به‌تنهایی در مکان‌ها و زمان‌های خلوت، رفت‌وآمد کنند.

آخرین حمله گرگ به انسان در استان زنجان مربوط به سال ۹۶ است و طی سال‌های ۹۳، ۹۴ و ۹۵ به ترتیب ۲، ۱ و ۶ نفر و سال ۹۶ نیز ۱۳ نفر از شهروندان و روستائیان این استان مورد حمله گرگ‌ها قرارگرفته و زخمی شدند و طی سال‌های ۹۷ و ۹۸ نیز هیچ حمله‌ای از سوی این‌گونه جانوری اتفاق نیفتاد.

کد خبر 518391

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار