شهرک «وردآورد»، غربی‌ترین و قدیمی‌ترین محله غرب تهران به شمار می‌رود. محدوده‌ای که بخشی از آن در منطقه ۲۱ و بخش دیگرش در محدوده شهرداری منطقه ۲۲ واقع شده است.

ورد‌آورد

 همشهری آنلاین_ مهدی اسماعیل‌پور:  بخش مسکونی این محله که از بزرگراه شهید «لشکری» تا بزرگراه «تهران – کرج» گسترده شده، در منطقه ۲۱ قراردارد. در راستای برنامه هفتگی شهرداری در بازدید از محله‌ها، «حمیدناصحی، مشاور عالی شهردار تهران و «حسن رحمانی»، شهردار منطقه ۲۱، «سیاوش زابلی»، معاون خدمات شهری و فضای سبز، «حسین معینی»، معاون فرهنگی و اجتماعی و «محمدرضا سالمی»، معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهردار منطقه و «علی مؤذن»، شهردار ناحیه ۳ از وردآورد بازدید کردند و از نزدیک در جریان مشکلات و خواسته‌های اهالی این محله قرار گرفتند. در این گزارش سراغ مواردی رفتیم که در جریان بازدید مدیران شهری از وردآورد مطرح شد تا نسبت به رفع مشکلات اقدام شود.

دبیر محله ورد آورد و دبیر کارگروه عمران و ترافیک منطقه، درباره مشکلات مطرح شده و درخواست‌هایی که در این بازدید از مدیران شهری داشتند، به همشهری محله می‌گوید: «محله وردآورد با توجه به بافت و قدمت زیادی که دارد به همان اندازه مشکلات و کمبودهایی نیز دارد. از مجموع مشکلات و درخواست‌ها و نیازهای اهالی محله که تعدادشان زیاد است، بیشتر مواردی را مطرح کردیم که فکر می‌کنیم با توجه به وضع اقتصادی کشور و پیرو آن شهرداری، امکان اجرا و محقق شدن آنها وجود دارد.

در حقیقت، بیشتر موارد مطرح شده در حدی است که نیاز به کار عمرانی آن‌چنانی یا تخصیص بودجه‌های کلان را ندارد و در شرایط کنونی نیز قابل اجرا است. موارد مطرح شده همه مشکلات یا مشکلات کلان محله نیست. » «ساسان احمدی» که در این بازدید مدیران شهری را همراهی کرده، درباره اینکه کدام یک از موارد مطرح شده قرار است برطرف شود، می‌گوید: «همراه مدیران شهری منطقه، از غرب محله حرکت کردیم و در طول مسیر، هرکجا که موردی بود، مطرح کردیم و آنها حرف‌ها و خواسته‌های ما را شنیدند و یادداشت برداشتند. باید منتظر باشیم که از مجموع موارد مطرح شده، کدام یک اجابت و کدام مشکلات برطرف خواهد شد. ما موارد و مشکلات و خواسته‌ها را به مسئولان منتقل و در حوزه‌های ترافیک، خدمات شهری و عمرانی، مواردی را مطرح کردیم. »

آسفالت خیابان روبه‌روی پادگان «امیرالمؤمنین(ع) »، توسعه و بازیابی فضای سبز انتهای خیابان «ولی‌عصر(عج) » نرسیده به بزرگراه تهران‌ـ کرج و تعمیر و مرمت پیاده‌روی خیابان امام «خمینی(ره) » از دیگر موارد مطرح شده در این بازدید است. احمدی در ادامه می‌گوید: «پاتوق محله وردآوردی‌ها در تقاطع خیابان ولی‌عصر(عج) و خیابان امام «حسین(ع) » هم چندان مناسب نیست و نیاز به طراحی و ساخت مجدد دارد. پیشنهاد و خواسته دیگری که در این بازدید مطرح شد، باز شدن یک معبر در شمال محله وردآورد بود تا بار ترافیکی محله کاهش پیدا کند. ماجرا از این قرار است که معبر ورودی محله از سمت بزرگراه تهران‌ـ کرج پهن است و هرچه که به سمت جنوب و بخش مسکونی محله نزدیک می‌شویم، معبر باریک‌تر شده و در نتیجه بار ترافیکی سنگین‌تر می‌شود. نرسیده به ساختمان نیمه‌کاره «ثبت احوال» نیز یک معبرخاکی وجود دارد که به بافت صنعتی محله راه دارد. در بازدید انجام شده، پیشنهاد شد تا این معبرخاکی آسفالت و خیابان شود تا وسایل نقلیه‌ای که قصد رفتن به بافت صنعتی محله را دارند، بدون اینکه نیاز باشد وارد بخش مسکونی و معابر باریک آن شوند، از این خیابان گذر کنند. یکی دیگر از موضوع‌های مطرح شده در این بازدید میدانی، موضوع نقاشی دیواری بود. در چهارراه اصلی وردآورد، دیوار بزرگی وجود دارد که در راستای زیباسازی محله، نیاز به نقاشی دارد. هنوز جزئیات این موضوع و اینکه چه طرحی باید روی دیوار اجرا شود، مشخص نیست و در حال حاضر تنها موضوع مطرح و منتقل شده است. این طرح می‌تواند یکی از نمادهای محله یا برگرفته از نام وردآورد باشد که «آوردگاه گل سرخ» معنا می‌دهد. »

  •  استقرار کانکس پلیس راهور 

یکی از خواسته‌های اصلی اهالی وردآورد، که سال‌ها است آن را مطالبه می‌کنند، استقرار پلیس راهور در داخل محله است. انجام این کار نیاز به زیرساخت‌هایی دارد که جانمایی یک کانکس در چهارراه اصلی وردآورد، مهم‌ترین آن است. دبیر شورایاری محله در این‌باره می‌گوید: «با توجه به معابر باریک و قرار گرفتن این محله بین دو شاهراه اصلی غرب تهران، یعنی بزرگراه شهید لشکری و بزرگراه تهران کرج، برای کنترل‌ تردد و هدایت ترافیک وردآورد لازم است تا مأموران پلیس راهور در داخل محله و معبر اصلی آن حضور داشته باشند. در این بازدید قرار شد جانمایی کانکس و نامه‌نگاری‌ها برای استقرار پلیس راهور در چهارراه اصلی وردآورد، توسط معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهردار منطقه پیگیری و انجام شود. »

وردآوردی‌ها علاقه زیادی به ورزش به «فوتبال» دارند. هرچند یک زمین فوتبال چمن مصنوعی بزرگ در محله وجود دارد، اما این زمین پاسخگوی نیاز همه مردم فوتبال دوست وردآورد نیست. به‌ویژه در این روزها که با تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها، اوقات فراغت قشر جوان و نوجوان افزایش پیدا کرده است. احمدی با اشاره به استفاده بهینه از سرمایه‌هایی که در محله وجود دارد می‌گوید: «یک زمین فوتبال کوچک هندبالی در خیابان «باهنر» وردآورد وجود دارد که باید آسفالت آن بازسازی و مرمت شود. این زمین در گذشته چمن مصنوعی بود که از بین رفت و آن را آسفالت کردند. اما اکنون آسفالت این زمین خراب شده و نیاز به بهسازی دارد. همچنین پشت ساختمان سرای محله، زمین و فضایی وجود دارد که در گذشته زمین فوتبال خاکی قدیمی وردآوردی‌ها بود. در نیمی از این زمین، ساختمان سرای محله ساخته شد و بخشی از آن را هم آسفالت کردند. اهالی محله درخواست دارند این فضا به یک زمین «اسکیت» تبدیل شود تا افراد علاقه‌مند در آن اسکیت بازی کنند و آموزش ببینند. برای این کار، روکش آسفالت نیاز به بازسازی دارد و باید دور زمین هم محصور و مناسب‌سازی شود. البته این درخواست نیز در جریان بازدید از محله مطرح شد که باید دید به آن جامه عمل پوشیده می‌شود و اگر پاسخ مثبت است، چه زمانی انجام خواهد شد؟ »

کد خبر 516624

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار