نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی در نشست دفتر سیاسی حزب اعتماد ملی با بیان اینکه من تا حد زیادی به مردم برای کاهش مشارکت در انتخابات حق می‌دهم، گفت: وقتی می‌بینند مجلس چندان کاره‌ای نیست طبیعی است که شرکت نکنند.

تجلیل اعتماد ملی از علی مطهری

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا،جلسه دفتر سیاسی حزب اعتماد ملی عصر شنبه دهم خرداد با حضور علی مطهری، به‌عنوان میهمان نشست برگزار شد.

حزب «اعتماد ملی» تصمیم گرفت که پس از پایان مجلس دهم و به‌ واسطه قدردانی از زحمات نمایندگان، از یک نفر از آنان که سمبل آزادگی است، تقدیر کند که با درنظرگیری فاکتورهای مختلف، علی مطهری انتخاب شد.   

مطهری در این نشست با بیان اینکه قرار نبود به اینجا برسیم اما باید تدبیر و درمان کرد، گفت: اشکال این است که مردم تا حد زیادی از صحنه خارج شده اند و علت صراحت شورای نگهبان در رد صلاحیت های این دوره که بعضا فقط به خاطر اظهار نظرهای افراد بود این بود که احساس می‌کردند مردم در این دوره خیلی حساسیتی نسبت به موضوع ندارند. آنها در دور قبل هم بدشان نمی‌آمد من و امثال من را رد کنند، اما نگران عکس‌العمل مردم بودند.

وی افزود: ولی در دور گذشته شور و شوق مردم باعث شد رد صلاحیت نکنند. اما این بار احساس کردند اکثریت حضور ندارند و حساسیتی هم ندارند.

مطهری با طرح این پرسش که چرا مردم نیامدند و حساسیت نداشتند، اظهار کرد: من تا حد زیادی به مردم حق می‌دهم. وقتی می‌بینیم مجلس چندان کاره‌ای نیست و تصمیمات در جای دیگری گرفته می شود طبیعی به نظر می‌آید که شرکت نکنند. سیاسیت طرف مقابل هم عامدانه این بود که مردم شرکت نکنند و مجلس مورد نظرشان تشکیل شود.

تصاویر | چهره‌های سیاسی حاضر در تجلیل «اعتماد ملی» از علی مطهری

 • مجمع لوایح FATF  را عمدا تصویب نکرد که وارد لیست سیاه شویم

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی یادآور شد: بعد از مسائل بنزین برای مردم مسجل شد مجلس کاره‌ای نیست. یا درباره FATF مجلس لوایح را تصویب کرد اما به راحتی مجمع آنقدر نگه داشت تا مهلت ما تمام شد و وارد لیست سیاه شدیم. مردم می بینند مجلس در مسایل اصلی موثر نیست از این رو تا حدودی باید به مردم هم حق بدهیم.

مطهری با بیان اینکه چرا مجلس از جایگاهش پایین آمد؟ گفت: این بستگی به رفتار نمایندگان و رئیس مجلس هم داشت و دارد. چرا شورای هماهنگی سران قوا تشکیل شد، پس مجلس چه کاره است؟ یا جایی‌که اعلام می‌شود مجمع تشخیص مصلحت باید به لحاظ انطباق با سیاست های کلی نظام مصوبه مجلس را بررسی کند این خلاف قانون اساسی است. باید مقاومت می شد. مصوبه پالرمو و FATF را نگه داشتند.

وی ادامه داد: اینها را باید حل کنیم. برویم با رهبری هم صحبت کنیم. اینطوری نمی شود کشور را اداره کرد، زیرا جایگاه مجلس روز به روز سقوط خواهد کرد.

مطهری ادامه داد: خانم سلحشوری را برای دلداری به مادران کشته شدگان حوادث آبان احضار می‌کنند، هیات رییسه مجلس سکوت می کند. یا آقای صادقی را برای یک حرف حکم زندان می‌دهند و هیات رئیسه ساکت است.    

نماینده پیشین مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: یا در مورد دستگاه قضایی می توانیم بگوییم مستقل است؟ همین قانون با نواقصش را هم اجرا کنند ایده‌آل است.

مطهری افزود: حال چرا مدام دست و بال مجلس را می بندند؟ چون گروهی فکر می کنند اینطور بهتر می شود نظام را حفظ کرد در صورتی که این اشتباه است.

 • فاسد نباید در مجلس باشد ولی قشر متجدد باید نماینده داشته باشند

نماینده پیشین مجلس اظهار کرد: قشر متجدد و سهل انگار به دین هم باید نماینده داشته باشند. بله فاسد اخلاقی و مالی نباید در مجلس باشد اما عقاید مختلف باید در مجلس حضور داشته باشند.

مطهری تاکید کرد: ۹۵ درصد کار را می کنند و به مردم می‌گویند حالا بیایید بین این دو تا انتخاب کنید. فکر می‌کنند دارند خدمت می‌کنند به نظام.

وی با اشاره به اینکه خود رهبری می فرمایند مخالف باید آزاد باشد حرفش را بزند، گفت: این روش‌های فعلی درست نیست. راه حل، بازگشت مردم به عرصه است. این آگاهی بخشی‌ها و حرف زدن ها مهم است.

مطهری افزود: اگرهر کسی را به خاطر اظهار نظر بگیریم،  ارزش نظام را پایین می آورده‌ایم. ریشه نظام محکم و در ایمان اسلامی مردم است. اینطور نیست که با یک بادی بلرزد. نترسید. هر نهادی باید در جای خودش باشد.   

وی با تاکید بر اینکه این روندها باید اصلاح شود، افزود: روش شورای نگهبان منجر به اختناق شده است. به من گفتند بنویس اشتباه گفته‌ام. اما نگفتم. نخواستم این رویه جا بیفتد.

در پایان این نشست با اهدای لوح سپاس از صراحت علی مطهری در دفاع از حقوق مردم تقدیر به عمل آمد.

در این نشست، الیاس حضرتی قائم مقام حزب اعتماد ملی، اسماعیل گرامی‌مقدم، مازیار بالایی، محمدجواد حق‌شناس و ابراهیم امینی ضمن اشاره به اقدامات و اظهارات حق‌طلبانه علی مطهری در طول سه دوره نمایندگی مجلس، شرح مسایل روز را در دستور جلسه دفتر سیاسی حزب، قرار دادند.

کد خبر 516404

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 15
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 5
 • ناشناس IR ۲۲:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
  17 0
  آقای مطهری من مردم درانتخابات ریاست جمهوری هم شرکت نخواهم کرد فعلا همه اش بماندبرارای خودشان
 • US ۲۲:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
  6 0
  آقای.مطهری خود حضرات نیز ازاین.موضوع آگاهی کامل دارند
 • IR ۲۲:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
  1 9
  به آقای مطهری بفرمائید شما که اینقدر اصرار داشتید وبادولت همکاری کردید تا برجام به تصویب برسد بدون هیچ تضمینی ازغربی ها بعدا نقض اون ازطرف غرب وگذاشتن قصور ناکارمد دولت دراداره کشور به گردن نقض برجام وتحریم ها وبه اصطلاح خودتان ترورسیم تحریم ...چه تضمینی برای fatf میدهید
 • 2470647959 IR ۲۳:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
  9 1
  کاملا باآقای مطهری هم عقیده هستم
 • محمد IR ۲۳:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
  3 0
  اینها حرفهاییست که همه ما میدانیم و درونش هستیم، اما آیا فقط حرف‌کافیست..پس کی قرار است اصلاح شویم..چرا با کوچکتریم حرفی از حق انگ مخالف نظام زده میشود،انکه انگ میزند خود ریشه نظام را میزند و نمیداند...شایدهم میداند
 • US ۰۰:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
  4 0
  اصلاح طلب اصول گرا دیگه تمومه ماجرا
 • محمد IR ۰۰:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
  4 4
  کسی نیست به اقای مطهری بگوید مردم بخاطر نمایندگانی که فقط به فکر خودشلن بودند نه مردم کمتر پای صندوق حاضر شدند واقعا جای تعجب دارد چرا سر زیر برف کردند و اینقدر از خود متشکرند ایشان تعادل در گفتار ندارد چگونه انتظار دارد مورد تایید قرار گیرد
 • مجید IR ۰۲:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
  2 5
  حالا که مجلس دهم با حرف و حدیث هاش تمام شد مردم هم خیری از مجلس ندیدن حالا چه اهمیتی داره این حرفهایی که مجلس کاره ای نیست از همان اولش هم هر کس امده مجلس دنبال چیز دیگری بوده این حرف تازه ای نیست مردم هم همه چیز ومیدونند ولی کاری از پیش نمیتونن ببرند
 • US ۰۳:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
  1 1
  مجلس دهم جز تصویب عجولانه قرار داد خود فریبترین و ننگین ترین معامله یعنی برجام چه کرد. بنزین رو چه کسی گران کرد و خودشو به خواب زد
 • IR ۰۴:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
  2 7
  علي مطهری سکوت کنی بهتر است چند صباحی نان انتساب به پدرت را خوردی یک ساعت با خودت خلوت کن ببین تخصص داری تعهد داری مردم باید از کدام ویژگی شما خوششان بیاید.
 • IR ۱۵:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
  7 2
  انتخاب درستی کردید و دقیقا به نکته ی درستی اشاره شده و شان مجلس پایین امده و از راس امور خارج شده ... در مجلس ششم که واقعا مجلسی جوان باسواد و شجاع بودند فقط به خاطر برهم خوردن جلسه ی سخنرانی یک نماینده در یکی از شهرها داد رییس و هیعت رییسه در آمده بود و به این قضایا اعتراض شد البته این هم بجاست اگر بگوییم ان زمان افرادی مثل کروبی و شیرزاد و ... نماینده بودند و با رای مردمی انتخاب شده بودند نه مثل الان که در میدان بی رقیب برنده می شوند ...
  • پناهی IR ۱۸:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
   0 0
   صداقت ایشان به جرات میگویم درتمام تاریخ انقلاب نماینده ای بااین حدازصداقت درمجلس ندیدم درودبرعلی مطهری
 • علی IR ۱۶:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
  4 1
  هیچ کدوم تخصص ندارید میشیدنماینده مردم د خرابی چون که از حد بگذرد اباد میگردد.
 • وطنداش IR ۱۸:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
  1 0
  آقای مطهری حرفهای شما درست.اما شما که این دردها را می شناسید،چرا در انتخابات اخیر در رای گیری شرکت کردی ؟مگر رای دادن شما تایید کار همان شورای نگهبان نبود؟
 • LU ۱۳:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۵
  0 0
  اقای مطهری خو دتون را به خواب نزنید مدتهاست مجلس و رییس جمهور هیچ کاره اند.