برخی از میکروب‌ها برای سلامت انسان‌ها نه تنها مضر نیستند، بلکه مفیدند. میکروبیوم‌ها از این نوع میکروب‌ها هستند که به ‌صورت همزیست در دستگاه گوارش و پوست وجود دارند و سبب تندرستی بیشتر می‌شوند.

استفاده از ميكروب روده براي درمان بيماري ام اس

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، جمعیتی از باکتری‌ها و میکروب‌ها که در روده ما زندگی می‌کنند میکروبیوم روده نامیده می‌شوند. در روده دو دسته باکتری‌های مفید (غیربیماری‌زا) و مضر (بیماری‌زا) زندگی می‌کنند. هرگاه نسبت باکتری‌های مضر به مفید زیاد شود، خطر بروز بیماری‌ها افزایش می‌یابد.

روزهای دوم تا نهم خرداد به عنوان هفته سلامت گوارش نامگذاری شده است و امسال به موضوع «میکروبیوم و دستگاه گوارش» پرداخته می‌شود. انجمن متخصصان گوارش و کبد به این مناسبت در مناطقی مانند تهران، قم، مازندران، گیلان، گلستان، کرمان، فارس، اصفهان، کردستان و خوزستان برنامه‌های علمی برگزار می‌کند.

شهرام آگاه، رئیس مرکز تحقیقات کولورکتال دانشگاه علوم پزشکی ایران و فوق تخصص گوارش و کبد، با اشاره به این‌که عمده میکروبیوم‌ها شامل باکتری‌ها و میکروب‌ها در دستگاه گوارش به ویژه در روده بزرگ زندگی می‌کنند، گفت: مشخص شده است که این میکروب‌ها در بدن انسان‌ها روی سیستم‌های مختلف از جمله سیستم ایمنی، آلرژی‌ها، التهاب در بدن و سرطان نقش دارند.

وی درباره این‌که این میکروب‌ها از کجا می‌آیند، توضیح داد: بدن نوزادان فاقد میکروب است و به دنبال تولد و نوشیدن شیر مادر و تماس با محیط پیرامون، میکروب‌ها وارد بدن نوزاد می‌شوند.

  • اهمیت وجود میکروبیوم در بدن چیست

آگاه در مورد اهمیت وجود میکروبیوم در بدن گفت: وجود این میکروب در بدن برای سلامتی مفید است. این میکروب‌ها بعضی از مواد غذایی از جمله مواد حاوی فیبر را که در سبزی، میوه و حبوبات قرار دارد تخمیر می‌کنند. این مواد تخمیری در سلامت روده بزرگ تاثیر مثبت و مهمی دارد و به بقای سلول‌های روده کمک می‌کند.

این فوق تخصص گوارش و کبد بیان کرد: از طرفی این تخمیر روی جذب عناصری مانند کلسیم، منیزیم و روی تاثیر مثبت دارد. همچنین میکروبیوم به دفع فلزات سنگین مانند جیوه، سرب و آرسنیک کمک می‌کند.

وی افزود: متابولیسم بدن تحت تاثیر این میکروب‌ها قرار دارد به نحوی که میکروبیوم افراد چاق با افراد لاغر تفاوت دارد و مصرف بعضی از میکروب‌های مفید «پروبیوتیک» می‌تواند در درمان چاقی موثر باشد.

  • بیماری‌های دستگاه گوارش که تحت‌تاثیر میکروبیوم هستند

رئیس مرکز تحقیقات کولورکتال دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: سرطان گوارش به ویژه سرطان کولون، بیماری سندرم روده تحریک‌پذیر، بیماری التهاب روده‌ای، سوء‌هاضمه و اسهال به دنبال مصرف آنتی‌بیوتیک از جمله بیماری‌هایی‌اند که تحت‌تاثیر این میکروب قرار دارند.

وی با اشاره به این‌که افراد مبتلا به سرطان کولون در برابر افراد سالم، میکروبیوم متفاوتی دارند، ادامه داد: بررسی‌ها نشان می‌دهد هم در حیوانات آزمایشگاهی هم در انسان‌ها مصرف بعضی پروبیوتیک‌ها حاوی میکروب‌های مفیدند و احتمال ابتلا به سرطان کولون را کاهش می‌دهند.

این فوق تخصص گوارش و کبد تصریح کرد: نقش میکروبیوم در علائم بیماری سندرم روده تحریک‌پذیر و تاثیر پروبیوتیک‌ها در کاهش علائم این بیماری مورد علاقه و توجه بوده است. مطالعات فراوانی نشان می‌دهد اثر رژیم غذایی در کاهش علائم این بیماری و اثر مثبت محصولات پروبیوتیک‌ها ناشی از اثر میکروبیوم‌هاست.

آگاه یادآور شد: بیماری التهاب روده‌ای شامل بیماری کولیت اولسروز و کرونز تحت‌تاثیر میکروب‌های روده هستند. اثر رژیم غذایی، داروها و پروبیوتیک‌ها به دلیل تاثیر در این میکروب‌ها می‌تواند در کاهش علائم بیماری موثر باشند.

وی افزود: مطالعات جدید نشان می‌دهد بعضی از سویه‌های باکتری در پروبیوتیک‌ها می‌توانند در کاهش علائم سوء‌هاضمه هم موثر باشند.

  • نحوه افزایش میکروب‌های مفید در دستگاه گوارش 

این فوق تخصص گوارش و کبد درباره نحوه افزایش میکروب‌های مفید در دستگاه گوارش گفت: رژیم غذایی مناسب حاوی فیبر فراوان مانند سبزی، میوه، مواد طبیعی و ارگانیک و پرهیز از مصرف فست‌فودها و چربی حیوانی زیاد میکروب‌های مفید را افزایش می‌دهد.

آگاه خواب کافی را یکی دیگر از موارد افزیش‌دهنده میکروبیوم اعلام کرد و افزود: خواب مناسب و کافی (۶ تا ۸ ساعت در شبانه‌روز) و همچنین پرهیز از شب‌بیداری و روزخوابی در رشد طبیعی میکروبیوم تاثیر بسیار مناسبی دارد.

وی اظهار کرد: ورزش و تحرک بدنی کافی، میکروبیوم روده و سوخت‌وساز بدن را بهتر می‌کند. ورزش مجموعه‌ای از ورزش‌های هوازی، قدرتی و استقامتی را شامل می‌شود.

آگاه با اشاره به این‌که پرهیز از مصرف بی‌رویه آنتی‌بیوتیک‌ها سبب تکثیر میکروبیوم می‌شود، توضیح داد: مصرف رژیم غذایی حاوی میکروب‌های مفید مانند لبنیات، ماست و دوغ پروبیوتیک در این موضوع موثر است.

نتیجه کلی آن‌که میکروبیوم به ویژه میکروب‌های دستگاه گوارش در حیات و سلامت انسان‌ها نقش اساسی دارند و باید به بهبود این مجموعه مهم کمک کرد.

کد خبر 515732

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار