یکی از مشکلاتی که لباس‌های سفید همیشه دارند، چرک‌مردگی‌شان بعد از چند مرتبه شست‌وشو است. مخصوصا در فصل تابستان که بیشتر لباس‌های روشن و سفید می‌پوشیم با این مشکل مواجه می‌شویم. در ادامه چند راهکار برای از بین بردن چرک‌مردگی لباس‌های سفید داده می‌شود.

لباس

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از مجله اینترنتی کمد سارک، لباس‌ها و اکسسوری‌های سفید بسیار جذاب هستند و استفاده از آنها در پوشش می‌تواند تاثیر بسزایی بگذارد.

برای اینکه لباس‌های سفیدتان از شر لکه‌ها و چرک‌هایی که در تار و پودشان نفوذ کرده، رها شوند باید به چند نکته توجه کنید.

دست یا ماشین؟

این روزها کمتر کسی پیدا می‌شود که برای شستن لباس‌ها از ماشین استفاده نکند.

معمولا تمام لباس‌ها به دو قسمت روشن و تیره تقسیم می‌شوند و ماشین لباسشویی بعد از یک ساعت آنها را شسته‌شده تحویل می‌دهد.

اما اگر می‌خواهید لباس سفیدتان چرک‌مردگی نداشته باشد و مانند روز اول بدرخشد، باید به این نکته توجه کنید که این لباس‌ها زمانی که با باقی لباس‌ها در ماشین لباسشویی شسته می‌شوند، آلودگی و چرک و ته‌مانده رنگی را که آنها دارند به خودشان می‌گیرند.

برای اینکه لباس‌های سفیدتان از حالت درخشندگی درنیاید، بهتر است با کمک چند لیتر آب جوش، یک تشت کوچک و مقداری مایع شوینده و پاک‌کننده برای از بین بردن کثیفی‌های آن اقدام کنید.

چرک مردگی؛ نگذارید لکه‌ها ماندگار شوند

اولین قدم برای داشتن لباس‌های سفید و بدون چرک‌مردگی این است که نگذارید آن‌ها لک شوند. چیزی شبیه پیشگیری قبل از درمان است. اما به هر حال بعضی وقت‌ها کنترل همه چیز از دست آدمی خارج می‌شود.
برای آن زمان‌ها، حتما قبل از اینکه به بافت‌ها نفوذ کند و در آن ماندگار شود، کارتان را برای تمیز کردنش شروع کنید.  

با به بازار آمدن انواع اسپری، ژل و مام زیر بغل، این محصولات به یکی از اجزای اصلی سبدهای خرید خانواده‌ها تبدیل شده است. این محصولات حتی نمونه‌های بسیار خوب و استانداردشان هم به مرور زمان باعث زرد شدن زیر بغل لباس‌تان می‌شود و نمای زشتی ایجاد می‌کند.

برای حل کردن این مشکل دو راهکار دارید:

اول اینکه روی محل مورد نظر لکه‌بر بریزید و بگذارید نیم‌ساعت بماند و بعد آن را بشویید.

یا اینکه راه بهتر را انتخاب کنید. روی محل مورد نظر جوش شیرین بریزید، روی جوش شیرین یک نصفه لیموترش قرار بدهید و بگذارید ۳۰ دقیقه در همان حالت بماند. بعد از آن با خیال راحت از لباس سفیدتان استفاده کنید، بدون اینکه نظر دیگران را به زردی زیر بغل پیراهن و بلوزتان جلب کنید.

مقابله با چرک‌مردگی با شوینده‌های طبیعی

برای شستن لباس‌های سفید می‌توانید علاوه بر شوینده‌هایی که در بازار وجود دارد، از شوینده‌های طبیعی و خانگی استفاده کنید. ترکیب سرکه و نمک، لیموترش و نمک، جوش شیرین و لیمو است. هر کدام از این ترکیب‌ها را با یک پیمانه پودر رختشویی به مقداری آب جوش اضافه کنید. لباس مورد نظرتان را یک ساعت در آن قرار دهید و سپس شروع کنید به شستن.

این ترکیبات نه‌تنها درخشندگی لباس شما را چندین برابر می‌کند، بلکه از آنجایی که طبیعی است به بافت لباستان آسیب نمی‌زند.

یقه و سردست

سردست و یقه پیراهن‌های روشن مردانه، خصوصا سفیدها بیش از هر چیزی مستعد کثیف شدن هستند. کافی است لباس یک روز صبح تا عصر تن آقایان باشد و عصر به یقه آن نگاه کنید. قطعا آثار به‌جامانده از عرق و آلودگی را خواهید دید. برای اینکه یقه لباس‌ها این آلودگی سیاه‌رنگ را به خودشان جذب نکند، سعی کنید بعد از هر بار پوشیدن لباس آن را تمیز کنید.

برای این کار می‌توانید از هر کدام از محلول‌هایی که قبلا گفته شد استفاده کنید. اجازه بدهید محلول مدتی روی قسمت سیاه‌شده باقی بماند، بعد آن را با آب یا آب اکسیژنه بشویید و با یک یقه و سردست تمیز به استقبال روز بعدی بروید.

چرک‌مردگی کتونی‌های سفید

اغلب جزئیات مهمی که برای شست‌وشوی پیراهن، تی‌شرت و لباس‌های سفید مهم است را با هم مرور کردیم. اما یکی از پوشیدنی‌های سفیدرنگ دیگری که به‌وفور از آن استفاده می‌شود و نیاز به شست‌وشو دارد، کفش‌های کتونی از جنس‌های مختلف است.

اگر کتونی شما از جنس پارچه سفیدرنگ است، باید همان روز اول به فکر این باشید که در مقابل چرک‌مردگی، ضدضربه‌اش کنید. راه‌حل ضدضربه کردن هم استفاده از شمع است. یک شمع وارمر را در دست بگیرید و آن را روی کتونی سفیدتان بکشید. موم داخل شمع باعث می‌شود کتونی شما در مقابل باران، برف، آب کثیف خیابان و هر آلودگی دیگر مصون شود.

اگر کفش‌تان نو نیست و اثر آلودگی‌ها روی آن باقی مانده، کافی است محلول سرکه و جوش شیرین را در بطری ترکیب و آن را روی سطح کفش اسپری کنید. بعد از چند دقیقه با یک مسواک تمیز، آلودگی‌ها را پاک کنید و اجازه بدهید کفش‌تان کاملا خشک شود.

شستن کفه کفش از آن دست کارهایی است که به تمیزی و نو شدن کفش شما کمک شایانی می‌کند. مقداری خمیردندان روی مسواک بزنید و آن را دور تا دور ته کفشتان بکشید. سفیدی و تمیزی که از این کار حاصل می‌شود با هیچ چیز دیگری قابل قیاس نیست. قبل از شروع این کار کف کفش‌تان را با دقت با آب بشویید تا خاک و کثیفی اضافه آن پاک شود.

اگر کفشتان غیر از پارچه، جنس دیگری دارد، کارتان راحت است. قبل از اینکه سیاهی و لکه‌ها روی آن ماندگار شوند، آنها را با دستمال مرطوب پاک کنید. اما اگر لکه‌ها سرسخت بودند، باز هم از همان محلول سرکه و جوش شیرین روی کفش اسپری کرده و بعد از چند دقیقه با دستمال آن را پاک کنید.

کد خبر 513028

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار