رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، بخشنامه الکترونیکی و غیرحضوری شدن فرآیند تسویه‌حساب و فارغ‌التحصیلی دانشجویان این دانشگاه را ابلاغ کرد.

دانشگاه آزاد اسلامي

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایلنا، محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بخشنامه الکترونیکی شدن فرآیند تسویه‌حساب و انجام امور فارغ‌التحصیلی و صدور دانشنامه‌ها و گواهی‌های مرتبط با امور فارغ‌التحصیلی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی را به رؤسای استان‌ها، واحدها، مراکز آموزشی و معاونت آموزش‌های عمومی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ کرد.

در این بخشنامه آمده است: به منظور تسهیل فرایند فارغ‌التحصیلی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی، واحدهای دانشگاهی موظفند فرایندهای اجرایی لازم را مطابق قوانین و مقررات دانشگاه به گونه‌ای طراحی کنند که بدون حضور دانشجو، فرایند تسویه‌حساب در اسرع وقت صورت گرفته و پس از بسته شدن پرونده آموزشی، پژوهشی و دانشجویی، برای لغو معافیت تحصیلی مشمولین خدمت وظیفه عمومی و بررسی نهایی به امور فارغ‌التحصیلان تحویل شود.

بر اساس بندهایی از این بخشنامه، هر واحد موظف است با توجه به سیاست‌ها و ابلاغیه‌های مرکز فناوری اطلاعات و شبکه علمی دانشگاه و سامانه‌های موجود در واحد، اقدام به ایجاد زیرساخت الکترونیکی تسویه‌حساب کرده و در یک فرایند تعاملی، شرایطی را فراهم کند که بدون حضور دانشجو و گردش هر گونه اطلاعات به صورت فیزیکی، تسویه‌حساب به دانشجو با بخش‌های مختلف واحد اعم از مالی، خوابگاه‌ها، کمیته انضباطی، آزمایشگاه‌ها، کتابخانهها، گروه آموزشی، دانشکده، امور مشمولین و ... حداکثر در یک هفته کاری صورت گیرد. کلیه فرایندهای مالی مربوط به این برنامه باید از طریق سامانه‌های پرداخت الکترونیکی تحت شبکه انجام شود.

در این بخشنامه آمده است: سامانه تسویه الکترونیکی به کار گرفته شده، باید با مجوز و نظارت مرکز فناوری اطلاعات و شبکه علمی دانشگاه طراحی شود. همچنین واحدهای دانشگاهی موظفند، پیش از اتمام تحصیل دانشجویان، کلیه امکاناتی را که در اختیار دانشجو بوده است (مانند تجهیزات آزمایشگاهی، اقلام کارگاهی، کتاب و ...) که باید به دانشگاه عودت داده شود، از آنان مطالبه کند.

ویژگی‌های سامانه‌های آموزشی باید به نحوی اصلاح شود که به صورت خودکار و بلافاصله پس از درج آخرین نمره دانشجو، فراینده تسویه‌حساب و دانش‌آموختگی آغاز شود.

سامانه تسویه‌حساب فارغ‌التحصیلی دانشگاه باید امکان انجام هر گونه اقدام اعم از صدور مدرک و اخذ اسناد مورد نیاز و پرداخت‌های مالی مربوط را به صورت الکترونیکی فراهم کند.

فرایند تحویل دانشنامه و سایر مدارک مربوط به فارغ‌التحصیلی باید طوری طراحی شود که مدارک فارغ‌التحصیلی توسط واحد در هر مقصد مورد تقاضای دانش‌آموخته، به آنان تحویل شود. با توجه به اینکه ارائه سرویس‌های خاص در این زمینه بنا به شرایط مشخص می‌شود پس از تعیین هزینه‌های مربوطه، به صورت سالانه به همراه تعرفه صدور مدارک ابلاغ خواهد شد.

کد خبر 508298

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار