رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه امتحانات پایان ترم دانشجویان حضوری برگزار می‌شود درباره برگزاری کلاس‌های اردیبهشت ماه و نحوه دفاع از پایان نامه‌ها توضیحاتی داد.

محمد مهدي طهرانچي

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایلنا، محمد مهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در گفت‌وگوی اینترنتی با شبکه خبر درباره وضعیت آموزش مجازی در این دانشگاه گفت: ما بزرگ‌ترین مجموعه آموزش مجازی با ۱۰ هزار دانشجو را داشتیم که علاوه بر آن حدود ۴۰۰ هزار دانشجوی دیگر نیز به آموزش مجازی دانشگاه آزاد اسلامی وصل هستند.

وی ادامه داد: علاوه بر اینها سامانه «دان» را داریم که بر پایه موبایل قابل بهره برداری است. حدود چند سال روی زیر ساخت این سامانه کار شده که اکنون وارد عرصه شود، این سامانه به زودی پوشش ترم‌های دانشگاهی ما را انجام خواهد داد.

طهرانچی بیان کرد: این اقدام در بعضی استان‌ها مانند خراسان رضوی، خراسان جنوبی، ‌اصفهان و بوشهر به صورت مستقل انجام شده است و تعداد یک میلیون و ۱۰۰ هزار دانشجو را تحت پوشش خود دارد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی درباره نحوه برگزاری امتحانات گفت: ما با رخدادهای نامشخصی روبه رو هستیم. البته بنا داریم که امتحانات حضوری باشد. زیرساخت‌های کشور آماده این حجم از کلاس‌های مجازی نبود اما الان به دانشجویان اجازه دادیم که اگر در  آموزش‌های مجازی مطلوب نبود، تا ۳ درس به صورت رایگان از کلاس‌های حضوری بهره‌مند شوند و یا حتی نمره‌شان را جایگزین کنند.

وی افزود: بناست که امتحانات حضوری باشد و همچنین یک دوره یک ماهه در فصل تابستان برای کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌ها برگزار کنیم. در مقاطع کارشناسی ارشد و تحصیلات تکمیلی، دانشجویان می‌توانند با رعایت فاصله گذاری اجتماعی برای تحقیقات خود از آزمایشگاه‌ها استفاده کنند.

طهرانچی خبر داد: این اقدامات از اول اردیبهشت ماه عملیاتی می‌شود البته نیازی نیست که دانشجویان تحصیلات  تکمیلی به محل تحصیل خود بیایند بلکه می‌توانند به واحد آموزشی شهر خودشان مراجعه کرده و از آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های آن واحد بهره ببرند. علاوه بر این‌ها بحث دفاع از پایان نامه‌ها در اول اردیبشت به شکل نیمه حضوری اجرایی خواهد شد. دانشجویان می‌توانند برای دفاع از پایان نامه‌های خود به واحد دانشگاهی شهر خود مراجعه و برای دفاع از پایان نامه اقدام کنند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی درباره برگزاری کلاس‌های حضوری گفت: اگر در خردادماه به ما فرصت داده شود ما از آن فرصت برای کلاس‌های رفع اشکال حضوری بهره خواهیم برد. امیدواریم بتوانیم ۲ تا ۴ هفته کلاس حضوری داشته باشیم و بعد از آن امتحانات را برگزار کنیم.

وی افزود: ما تاکنون ۶ هفته را از دست داده‌ایم و تا ۱۵ اردیبهشت حدود ۸ هفته را از دست خواهیم داد. دراین میان فرصتی که برای ما باقی می‌ماند حدود ۴ هفته است که دانشجویان باید در این ۴ هفته به شکل فشرده در کلاس‌ها حاضر باشد. ما بنا داریم این آموزش‌ها طی ۴ هفته به شکل آموزش مکمل باشند.

طهرانچی گفت: خیلی از دانشجویان برای خودشان برنامه ریزی کرده‌اند و شاید برخی از آن‌ها آخرین سال تحصیل‌شان باشد. ما حداکثر تا دوهفته اختلاف و تاخیر می‎توانیم سال تحصیلی را به اتمام برسانیم. دوره کلاس‌های آزمایشگاه و کارگاه بعد از گذراندن کلاس‌های نظری خواهد بود. ما منتظریم مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا در این خصوص ابلاغ شود.

وی در خصوص برگزاری ترم تابستان گفت: ما برای ترم تابستان به صورت مجازی هم فکرهایی کردیم و ان شاءلله یک دوره مشخص برای ترم تابستان در نظر خواهیم گرفت.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: در حال حاضر بهبود وضعیت آموزش مجازی را در نظر داریم و امیدواریم بهبودی به حدی برسد که رضایت دانشجویان را در برداشته باشد. اکنون در کل دنیا دانشجویان به این شیوه عمل می‎کنند و ما در این زمینه عقب نمانده‌ایم.

کد خبر 502668

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار