اکبر زنجانپور، بازیگر و کارگردان قدیمی تئاتر که همکاری با زنده‌یاد حمید سمندریان را در کارنامه دارد، در سالروز تولد این هنرمند از آرزوی ۴۳ ساله او برای اجرای نمایش «گالیله» گفت.

سمندریان

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از مهر، اکبر زنجانپور بازیگر و کارگردان مطرح تئاتر ایران که سابقه همکاری با زنده یاد حمید سمندریان را در نمایش‌های «نگاهی از پل» و «ملاقات بانوی سالخورده» را داشته و قرار بود در نمایش «گالیله» سمندریان ایفاگر نقش گالیله باشد، همزمان با سالروز تولد این استاد تئاتر ایران گفت: استاد حمید سمندریان با حضور تأثیرگذار و عمر پربار خود نمایش‌هایی را روی صحنه تئاتر ایران برد که هر کدام از آن‌ها مثل نگینی در تارک تئاتر می‌درخشند لیکن متأسفانه ایشان ناکام از دنیا رفت.

وی یادآور شد: از جوانی و سال ۱۳۴۸ که در نمایش «نگاهی از پل» به کارگردانی حمید سمندریان بازی داشتم، می‌گفت که آرزو دارد نمایش «گالیله» را به صحنه ببرد. آخرین کاری که تمرینش را با هم شروع کردیم همین نمایش «گالیله» بود. کسانی که می‌توانستند کاری کنند تا «گالیله» به صحنه نرود کارشان را کردند و امکانات و شرایط اجرا را برای سمندریان فراهم نکردند. حدود ۸ ماه به صورت گسسته «گالیله» را تمرین کردیم ولی بعد از ۸ ماه به حمید سمندریان گفتند که بودجه اجرا را نداریم و بعدها نیز شنیدم که گفتند نباید «گالیله» را اجرا کند.

این هنرمند شناخته شده تئاتر ایران معتقد است اگر «گالیله» به کارگردانی حمید سمندریان روی صحنه می‌رفت وضعیت تئاتر ایران شکل دیگری می‌شد و تأثیر سازنده‌ای روی تئاتر ایران می‌گذاشت. وی در ادامه با صراحت گفت: فاجعه این است که برخی که چیزی از تئاتر نمی‌دانستند جلوی به صحنه رفتن این اثر بی‌نظیر را گرفتند. وقتی این اتفاق افتاد حمید سمندریان به من گفت «اکبر من دیگر ناکام شدم» و به همین خاطر فکر می‌کنم حمید سمندریان دق کرد.

حمید سمندریان متولد ۹ اردیبهشت ۱۳۱۰، یکی از مطرح‌ترین کارگردان‌های تئاتر ایران نمایش‌هایی چون «آندورا»، «کرگدن»، «نگاهی از پل»، «ملاقات بانوی سالخورده»، «بازی استریندبرگ»، «مرده‌های بی کفن و دفن»، «ازدواج آقای می‌سی سی‌پی» و «دایره گچی قفقازی» را به صحنه برد و همواره از آرزوی خود برای به صحنه بردن نمایش «گالیله» سخن گفت اما این آرزو هیچگاه محقق نشد. وی در ۲۲ تیر سال ۱۳۹۱ و در سن ۸۱ سالگی چشم از جهان فروبست.

کد خبر 506006

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار