چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۶
۰ نفر

در شرایطی که تکلیف بسیاری از جشنواره‌های سینمایی دنیا مشخص شده و برخی از آنها به تعویق افتاده یا لغو شده‌اند، هنوز خبری از سرنوشت جشنواره جهانی فیلم فجر نیست.

جشنواره جهانی فیلم فجر

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، جشنواره جهانی فیلم فجر به دبیری محمدمهدی عسگرپور قرار بود از ۲۸ فرودین تا ۵ اردیبهشت امسال یعنی پیش از شروع ماه مبارک رمضان برگزار شود، اما شیوع ویروس کرونا این رویداد را هم مثل خیلی دیگر از اتفاقات کشور و جهان در تاریخ مشخص خود لغو کرد.  

نیمه اسفندماه سال قبل خبر تغییر زمان برگزاری جشنواره جهانی فجر منتشر و اعلام شد «به دلیل محدودیت‌های به‌عمل آمده در بیشتر کشورهای درگیر و در پی هماهنگی با ریاست سازمان سینمایی و رایزنی با فیاپف (فدراسیون جهانی اتحادیه‌های تهیه‌کنندگان فیلم)، تصمیم برآن شده که با هدف هرچه باشکوه‌تر برگزار شدن جشنواره جهانی فیلم فجر به عنوان مهم‌ترین رویداد بین‌المللی سینمای ایران، این جشنواره در نیمه دوم خرداد ماه ۱۳۹۹ برگزار شود. »

این تاریخ در شرایطی تعیین شده بود که تصور می‌شد وضعیت همه‌گیری ویروس کرونا با گذشت زمان بهبود یابد، اما حالا که به روزهای پایانی دهه اول اردیبهشت‌ رسیده‌ایم چندان امیدی به عادی شدن شرایط تا خرداد نیست و حتی بازگشایی احتمالی سینماها در عید فطر هم با واکنش مثبتی همراه نبوده است.  

از مدتی قبل هم شنیده می‌شد که احتمالا زمان برگزاری جشنواره به مهرماه موکول خواهد شد که آن هم به دلیل نامشخص بودن پایان همه‌گیری این ویروس یا شروع دوباره آن در پاییز قطعی نیست. در این میان اظهارنظرهایی هم مطرح شد مبنی براینکه با توجه به خسارت زیادی که تعطیلی سینماها از اسفند تا کنون به سالن‌ها، فیلم‌هایی که در نوبت اکران بودند وارد کرده، بعضی جشنواره‌های فیلم از جمله همین جشنواره جهانی فجر برگزار نشوند و سازمان سینمایی هزینه برپایی آن را برای جبران خسارت‌ها و کمک به سینما صرف کند. این موضوع با واکنش تند عسگرپور همراه شد و در او یادداشتی با عنوان «کرونا، سینما و صف ماسک‌داران» گفت: انگار ناتوانی‌ها به حدی رسیده که باید در درون خانواده، یک چیزی فدای چیزی دیگر از همان خانواده شود.

با این حال از آنجا که در چند وقت اخیر خبر لغو یا برگزاری آنلاین جشنواره‌های مختلفی منتشر شده است، تعیین تکلیف جشنواره جهانی فیلم فجر پرسش خیلی از کسانی بوده که به نحوی این جشنواره برایشان اهمیتی دیگر دارد. گفت‌وشنودها این احتمال را می‌دهد که جشنواره‌ امسال به دلیل فراهم نبودن شرایط تا پایان خرداد و بعد از آن فرارسیدن ماه‌های محرم و صفر و بعد هم تراکم جشنواره‌ها در پاییز و زمستان برگزار نشود.
 

کد خبر 506361

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سینما

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha