چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۱
۰ نفر

حمید سمندریان به تئاتر ایران بازمی‌گردد و دیگربار دانشجویان و هنرجویان می‌توانند در کلاس‌های درس او حضور یابند؛ این جمله به هیچ عنوان تخیلی یا برآمده از یک آرزوی محال نیست.

سمندریان

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، افسانه ماهیان یکی از شاگردان این استاد تئاتر که مجوز نشر و نگهداری تمام آثار او را دارد، در سالروز تولد این هنرمند و استاد تئاتر ایران از حضور دوباره او در زمینه آموزش تئاتر توضیح می دهد. ۸ سالی از سفر بی‌بازگشت سمندریان می‌گذرد و افسانه ماهیان یکی از شاگردان او این مژده را می‌دهد که استاد سمندریان حضوری دوباره در تئاتر ایران خواهد داشت و نسل‌ جدید و دیگر نسل‌های آینده می‌توانند در کلاس‌های آموزشی او حضور داشته باشند.

ماهیان می گوید: فیلم کلاس‌های آموزشی سمندریان را همراه با ۸۰ گفتگوی ضبط شده از او در فضایی مناسب منتشر شود  تا حیات این هنرمند ادامه پیدا کند. از کلاس‌های آموزشی او آرشیو تصویری کاملی دارم. به طوری که با همه اینها می‌توان واحد درسی حمید سمندریان را در دانشگاه تعریف کرد. مدت‌هاست درباره چگونگی توزیع فیلم‌ کلاس‌های آموزشی استاد سمندریان فکر می‌کنم و این روزها یکی از مهم‌ترین هدف‌های من این است که این فیلم‌های ضبط شده را به بهترین شکلی منتشر و توزیع کنم زیرا این مهم‌ترین میراثی است که از استاد باقی مانده و آنچه ما و نسل‌های پس از ما را به ایشان وصل می‌کند، همین میراث ارزشمند آموزشی است.

این کارگردان تئاتر ادامه می‌دهد: او در تئاتر به ۷ نسل آموزش داده؛ از استاد انتظامی و کشاورز تا هنرجویان و دانشجویان اوایل دهه هشتاد و آموزه‌های او همچنان تازه و اثرگذار است و می‌تواند راهگشای هنرجویان و دانشجویان نسل‌های بعدی باشد.

این بازیگر تئاتر یادآوری می‌کند: شاید بسیاری از شاگردان استاد سمندریان بتوانند دیدگاه‌های ایشان را درباره موضوعات مختلف به دانشجویان نسل‌های بعدی منتقل کنند ولی شنیدن بی‌واسطه صدای ایشان با مثال‌ها و تحلیل‌هایی که دارد، قطعا تاثیرگذاری‌اش صد چندان خواهد بود. امروزه مطالب آموزشی زیادی در کلاس‌های آنلاین ارایه می‌شود ولی شکل درست آموزش بازیگری و کارگردانی تئاتر در رو در رو بودن آن است اما در مورد استادانی مانند حمید سمندریان یا دیگر استادان تاثیرگذار ما، وجود این فیلم‌های آموزشی گنجینه گرانبهاست.

او تاکید می‌کند: این موضوع نه تنها در مورد استاد سمندریان که درباره دیگر هنرمندان مهم تئاتر ما همچون استاد بهرام بیضایی، دکتر علی رفیعی و ... نیز کامل صدق می‌کند و ما باید آموزه‌های آنان را گردآوری و به نسل‌های بعدی منتقل کنیم.

بازیگر نمایش‌های «خرده جنایت‌های زناشوهری» و «زمین مقدس» ادامه می‌دهد: در زمان حیات استاد مجوز چاپ و نگهداری تمام آثارشان اعم از دستنوشته‌ها، ترجمه‌ها، عکس، بنیاد، موزه و ... را به صورت قانونی از خودشان گرفتم و تمام ترجمه‌هایی که از ایشان منتشر شده، با نظر مستقیم خودشان ویرایش شده است. خوشبختانه هر سال یکی از کتاب‌های ایشان از سوی نشر قطره منتشر می‌شود. در زمان خودشان ۱۰ ترجمه ایشان چاپ شد و حالا به ۱۶ رسیده است. امسال هم نمایشنامه «فیزیکدان‌ها» نوشته دورنمات منتشر خواهد شد. البته این آثار در انتشار هر ساله بار دیگر ویرایش و طرح جلدشان هم تازه می‌شود.  

کارگردان نمایش‌های «کوکوی کبوتران حرم» و «هم‌هوایی» از انتشار کتابی تئوریک درباره دیدگاه سمندریان درباره موضوعات گوناگون تئاتری هم خبر می‌دهد و می‌گوید: بعد از انتشار کتاب « این صحنه خانه من است» که به نوعی زندگی‌نامه استاد است، تصمیم دارم جلد دوم این کتاب را شامل مجموعه تئوری‌های استاد درباره تئاتر روز دنیا با تمرکز بر آثار نویسندگانی مانند برشت، دورنمات، ماکس فریش و ... منتشر کنم که درواقع یک کتاب مرجع تئوریک خواهد بود.

ماهیان خاطرنشان می‌کند: هرچند در دنیا مرسوم است که اشیاء، لباس‌ها و وسایل چهره‌های مهم در قالب موزه نگهداری می‌شود و در معرض دید بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد که کاری ارزشمند هم هست ولی برای من نگهداری آثار استاد سمندریان در قالب اندیشه‌ها و آموزه‌های تئاتری ایشان بسیار مهم‌تر از گردآوری وسایل شخصی اوست و به این شیوه است که زندگی تئاتری او ادامه پیدا می‌کند و به نسل‌های بعدی هم می‌رسد.

کد خبر 506339

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سینما

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha