روابط عمومی زندان سقز اعلام کرده است از ۷۰ زندانی‌ای که از این زندان فرار کرده‌اند اکثریت دستگیر شده‌اند یا خود داوطلبانه به زندان بازگشته‌اند، در این بین خبری از دستگیری یا بازداشت زندانیان متواری از زندان پارسلیون نیست.‌

زندان

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از شرق آشوب و فرار از زندان‌ها از اخبار داغ تعطیلات نوروز بود و بیش از ۹۰ زندانی از دو زندان سقز و پارسلیون فرار کردند و برخی از زندان‌ها نیز به شکست نقشه‌های فرار به آشوب کشیده شد.

ترس از بیماری کرونا یکی از دلایل این آشوب‌ها عنوان شده است این در حالی است که هنوز خبر موثقی درباره ورود کرونا به زندان‌ها منتشر نشده است اما ترس از این بیماری به زندان‌های سراسر کشور وارد شده و ‌نتیجه آن دو هفته ناآرامی برای زندانبانان بوده است. نقشه‌های فرار از زندان یکی پس از دیگری به اجرا درآمدند و اگرچه موفق نبودند اما هشداری جدی از نبود امنیت با خود داشتند.

بعد از زندان پارسلیون ۷۰ زندانی از زندان سقز فرار کردند و فیلم فرار آنها شباهتی به آنچه تا به امروز از فرار زندانی‌ها حداقل در فیلم‌ها و اخبار دیده بودیم، نداشت و بسیار عجیب بود. هنوز گزارش دقیقی از چگونگی موفقیت این فرار منتشر نشده است. از سویی دیگر، خبر این دو فرار انگیزه‌ای برای سایر زندانیان شد و شاهد آشوب در برخی زندان‌ها بودیم.برای کنترل اوضاع، رئیس قوه قضائیه نهم فروردین جلسه‌ای با فرمانده ناجا و جمعی از مسئولان قضائی برگزار کرد تا تصمیماتی برای ارتقای سطح امنیتی زندان‌ها اتخاذ شود. رئیسی در این جلسه دستوراتی ویژه‌ برای پیگیری مسائل بهداشتی و امنیتی زندان‌ها صادر کرد.

سردار اشتری، فرمانده نیروی انتظامی، نیز در این جلسه ضمن تأکید بر لزوم تقویت یگان حفاظت زندان‎ها و برگزاری رزمایش‎های مشترک، ارتباط مستمر بین حوزه زندانبانی و یگان‌های انتظامی را مورد تأکید قرار داده و از آمادگی نیروی انتظامی در جهت همکاری هر چه بیشتر خبر داد.انتظار می‌رفت با جدی‌گرفتن مسئله گسترش آشوب‌ها در زندان‌ها، شاهد افزایش سطح امنیتی و زندانبانی باشیم و این‌گونه از آشوب‌های احتمالی پیشگیری شود اما این‌گونه نشد.شامگاه دهم فروردین دقیقا ۲۴ ساعت بعد از  صدور دستورات لازم مبنی بر افزایش حفاظت از زندان‌ها، زندان عادل‌آباد شب از دستخوش آشوب شد.

رئیس‌کل دادگستری استان فارس با تأیید خبر ناآرامی در زندان عادل‌آباد شیراز، توضیح داده است: از ساعت ۲۲ مورخ ۱۰ فروردین در دو بند از زندان عادل‌آباد شیراز شاهد ناآرامی بودیم که این امر از سوی نیروهای امنیتی زندان و یگان‌های امدادی تحت کنترل است.حجت‌الاسلام سیدکاظم موسوی گفت: در این دو بندی که زندانیان آن اقدام به درگیری کرده بودند، زندانیان با جرائم خشن و خاص نگهداری می‌شوند که مشمول هیچ‌گونه تسهیلات نمی‌شوند.

وی افزود: در پی این ناآرامی، زندانیان این دو بند اقدام به شکستن برخی نرده‌ها و دوربین‌های مداربسته کردند که با ورود نیروهای حفاظتی زندان و یگان‌های انتظامی و امنیتی، موضوع تحت کنترل قرار گرفت.

البته کنترل آشوب این زندان هم پایان ماجراهای فرار از زندان نبود و دوازدهم فروردین خبرهایی از آشوب و اقدام به فرار در زندان مرکزی اهواز منتشر شد. هرچند این آشوب منتج به فرار زندانیان نشد اما نشانه‌ای از قطع‌نشدن زنجیره آشوب در زندان‌هاست. به گفته رئیس کل دادگستری خوزستان، حجت‌الاسلام مرادی، هیچ‌گونه اقدام به فرار در این زندان و همچنین زندان سپیدار اهواز گزارش نشده است.

رئیس کل دادگستری استان خوزستان تصریح کرد: به بیش از سه ‌هزار زندانی از استان خوزستان مرخصی اعطا شده و این مرخصی‌ها ادامه دارد.بسیاری از کارشناسان دلیل اصلی این اقدام‌ها را ترس از شیوع کرونا در زندان‌ها عنوان می‌کنند اما آنچه زمینه این آشوب‌های زنجیره‌ای را رقم زده است باید در ضعف امنیتی در زندانبانی ایران دید؛ مشکلی که اگر رفع نشود، ممکن است همچنان بحران‌آفرین باشد.

کد خبر 497836

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha