بیش از هزار حقوقدان حمایت خود را از اقدامات دستگاه قضا در جهت عفو و مرخصی زندانیان در پی شیوع کرونا اعلام کردند.

قوه قضائیه

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از فارس، بیش از یکهزار حقوقدان از اقدامات تامینی رئیس قوه قضائیه برای عفو و مرخصی زندانیان در پی شیوع کرونا اعلام حمایت کردند. در این بیانیه آمده است:

«جناب حجت الاسلام و المسلمین رئیسی 
هر چند در روزهای پایانی سال ۱۳۹۸ و روزهای آغازین سال ۱۳۹۹ ملت شریف و قدرتمند ایران روزهای سختی را در مبارزه با ویروس منحوس کرونا پشت سر گذاشت و تعدادی از عزیزانمان در اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست دادند اما در کنار چهره‌ سیاه و تاریک این اتفاقات، همت، همدلی، مجاهدت و استقامت ستودنی مردم ایران بار دیگر تصویری درخشان در تاریخ این سرزمین را رقم زد.

در این میان، اقدامات تامینی و حفاظتی قوه قضائیه و دستورات صادر شده حضرتعالی در جهت پاسداری از حقوق محکومین و عفو، اعطا و تمدید مرخصی حدود ۱۰۰ هزار  نفر زندانی که با لحاظ شرایط، ضوابط و اقتضائات لازم به افراد موجد صلاحیت این مزایا اعطا شده و گفتنی است که این موضوع ریشه در موازین اسلامی  داشته  در راستای پاسداری از حقوق شهروندان است.

حال چنین اقدامی از یکسو موجبات اطمینان خاطر هر چه بیشتر خانواده‌های آنان را فراهم نموده و از سوی دیگر دغدغه‌ی شیوع این ویروس را در زندان‌های کشور کاهش داده است.

همچنین نشان‌گر آن است که نظام جمهوری اسلامی ایران در هیچ شرایطی از اصولی اساسی خود در راستای پاسداری و حراست از حقوق شهروندان خود کوتاه نخواهد آمد.

گفتنی است اقدام هوشمندانه اخیر  حضرت عالی منجر شد میشل باچلت، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد ایران را به عنوان کشوری نمونه در زمینه کاهش جمعیت زندانها برای مقابله با شیوع کرونا و تضمین حق سلامتی زندانیان معرفی کند.

لذا ضمن تقدیر از اتخاذ این تصمیم مدبرانه در شرایط حساس کنونی، مراتب تشکر جامعه‌ی حقوقی کشور اعم از اساتید دانشگاه، قضات، وکلا، کارشناسان رسمی و ... را از آن مقام اعلام می‌نماییم».

کد خبر 498499

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آسیب اجتماعی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار