متخصصان اروپایی هشدار دادند آلودگی هوای ناشی از استفاده از وسایل نقلیه بنزینی و دیزلی در شهرها موارد مرگ و میر ناشی از کروناویروس جدید را افزایش می‌دهد.

آلودگی هوا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، اتحادیه بهداشت عمومی اروپا (EPHA) هشدار داد: هوای آلوده در مناطق شهری که باعث افزایش فشار خون، دیابت و سایر بیماری‌های تنفسی می‌شود، می‌تواند منجر به مرگ و میر بیشتر در مبتلایان به کووید-۱۹ در سطح جهان شود.

انجمن تنفسی اروپا اعلام کرده است: انتشار گازهای گلخانه‌ای ناشی از موتورهای دیزلی هنوز در سطح خطرناکی است که می‌تواند افراد آسیب‌پذیر و گروه‌های حساس را در طول شیوع کروناویروس و دیگر همه‌گیری‌ها در آینده تحت فشار قرار دهد.

بیماران مزمن قلبی و ریوی که در اثر قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آلودگی هوا دچار مشکل شده‌اند، کمتر از افراد سالم قادر به مبارزه با عفونت‌های ریوی بوده و در نتیجه احتمال مرگ و میر در آن‌ها بیشتر است. این موضوع درمورد کووید-۱۹ نیز که ریه‌ها را درگیر می‌کند، وجود دارد.

کروناویروس جدید تاکنون بیش از ۱۸۶ هزار نفر را در سراسر جهان مبتلا کرده و بیش از ۷۴۰۰ قربانی بر جای گذاشته است.

در حالی که هنوز ارتباط بین آلودگی هوا و افزایش مرگ و میر ناشی از کروناویروس جدید ثابت نشده است، یک مطالعه در مورد شیوع سارس در سال ۲۰۰۳ میلادی نشان می‌دهد بیمارانی که در مناطقی با سطوح متوسطی از آلودگی هوا زندگی می‌کنند، ۸۴ درصد بیشتر از بیمارانی که در مناطقی با سطوح کمی از آلودگی هوا زندگی می‌کنند، جان خود را از دست می‌دهند.

کووید-۱۹ نیز مشابه با سارس بوده و می‌تواند منجر به نارسایی‌های تنفسی شود.

با توجه به جدید بودن کروناویروس هنوز اطلاعات مربوط به میزان مرگ و میر ناشی از آن کامل نیست اما گزارش‌ها حاکی از آن است که بیشتر قربانیان این ویروس افراد سالخورده یا بیماران مزمن قلبی و ریوی و دیابتی هستند.

طبق اعلام آژانس محیط زیست اروپا، آلودگی هوا به رغم دستورالعمل‌های مربوط به کیفیت هوای اتحادیه اروپا، سالانه به حدود ۴۰۰ هزار مرگ زودرس در سراسر این قاره منجر می‌شود.

شمال ایتالیا یکی از نقاط مهم شیوع کروناویروس در جهان، دارای سطوح بالایی از ذرات میکروسکوپی ۱۰ PM است که ناشی از ترافیک جاده‌ای است.

شمار قربانیان کروناویروس در این کشور به بیش از ۲۱۰۰ نفر رسیده که بعد از چین در ردیف بیشترین تلفات ناشی از این ویروس قرار گرفته است.

یک مطالعه جدید نشان داده که آلودگی هوا به طور میانگین سه سال از عمر افراد در سراسر جهان کاهش داده و هر ساله نیز منجر به ۸.۸ میلیون مرگ زودرس می‌شود.

 بر اساس داده‌های ماهواره‌ای، قرنطینه در شمال ایتالیا منجر به کاهش قابل توجه اکسید نیتروژن و ذرات ریز آلاینده در هوا شده است.

اتحادیه بهداشت عمومی اروپا هشدار داده که دولت‌ها باید اولویت خود را در کاهش وسایل نقلیه آلاینده قرار دهند تا از مرگ‌های غیرضروری در هنگام شیوع‌های احتمالی آینده جلوگیری شود.

بنابر گزارش مدیکال اکسپرس، متخصصان می‌گویند شواهد علمی حاکی از آن است که شیوع‌های همه‌گیر مانند شیوع کروناویروس از این پس با دوره تناوب‌های کوتاه‌تری رخ می‌دهد و از همین رو توجه فوری به کاهش آلودگی هوا ضرورت دارد.

کد خبر 493730

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha