سه‌شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۷:۲۵
۰ نفر

مدیر بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان گفت: سطوح مختلف، اطراف فرد بیمار و آلوده، محیط های بسته و مکان‌های عمومی و دارای فشردگی جمعیت، بیشترین احتمال وجود ویروس کرونا را دارند که باید از آنها دوری کرد. 

نظافت

به گزارش همشهری آنلاین، محمدناصر رهبر در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: اگر شهروندان از راه‌های انتقال و مکان یا سطوح دارای ویروس کرونا مطلع باشند، درصد ابتلا به آن تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

وی بیان کرد: افراد در محیط‌های بسته و بدون تهویه هوا بیشتر در معرض ابتلا به ویروس کرونا قرار دارند و باز کردن در و پنجره‌ها و روشن کردن فن برای تهویه هوا در ایجاد جریان‌ هوا و مقابله با ویروس کرونا موثر است.

وی ادامه داد: ویروس کرونا در هوا وجود ندارد و شهروندان از باز کردن در و پنجره واهمه نداشته باشند.

رهبر یادآور شد: ویروس کرونا جزو ذرات سنگین محسوب می‌شود که به دلیل سنگینی در هوا معلق نیست و روی سطوح می‌نشیند و به عبارتی ویروس کرونا بیشتر از یک متر قابلیت پخش ندارد.

وی بیان کرد: ویروس کرونا بر روی سطوح مختلف، دارای ماندگاری متفاوت از چند ساعت تا چند روز است، اما نور خورشید، الکل، حرارت و محلول‌های ضدعفونی‌کننده، این ویروس را از بین می‌برد.

وی اضافه کرد: در مقالات علمی درباره ماندگاری ویروس کرونا اطلاعات متفاوتی ارائه شده است و به طور مثال در یکی از مقاله هلی علمی معتبر گفته شده ویروس کرونا بر روی سطوح استیل سه تا ۲۸ روز، بر روی کاغذ پنج روز و بر روی چوب چهار روز زنده می ماند.

رهبر تصریح کرد: رعایت نکات بهداشتی مانند رعایت فاصله حداقل یک متر از دیگران، ماندن در خانه و پرهیز از روبوسی و دست دادن مهم ترین، راهکار در شکست زنجیره انتقال ویروس کروناست.

مدیر بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان خاطرنشان کرد: مهم ترین راه انتقال ویروس کرونا ترشحات تنفسی فرد آلوده به روی صورت دیگران و تماس دست آلوده به چشم، بینی و دهان است که رعایت فاصله حداقل یک متر و ماندن در خانه راهکار مهم در مقابله با ویروس کرونا است.

وی یادآور شد: شهروندان برای پیاده‌روی و ورزش کردن نیز از خانه خارج نشوند چرا که ممکن است در مسیر پیاده‌روی به سطوح آلوده دست‌ بزنند و بدون توجه به آلودگی دست را به چشم، دهان ‌ یا بینی خود نزدیک کنند.

رهبر تاکید کرد: با توجه به موج فزاینده ابتلا به ویروس کرونا، خروج از خانه خطرناک است و مردم با ماندن در خانه از خود حفاظت کنند.

مدیر بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان گفت: برخی افراد تردد در شهر و ماندن در خودرو را برای خود امن تلقی می‌کنند، اما ممکن است برای انجام کاری مجبور به پیاده‌شدن از ماشین شوند که این سوار و پیاده شدن ممکن است موجب ابتلا به ویروس کرونا شود.

وی  با بیان اینکه جریان‌هوا در شکست ویروس کرونا موثر است، گفت: افرادی که مجبور به استفاده از تاکسی هستند با پایین کشیدن شیشه و ایجاد جریان هوا از خود در برابر ویروس کرونا محافظت کنند.

آیا همه باید ماسک اِن ۹۵ استفاده کنند؟

مدیر بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان گفت: ماسک اِن ۹۵ برای افرادی مانند پرستاران و پزشکان که در فاصله کمتر از یک متر با بیماران مبتلا به ویروس کرونا قرار دارند لازم است، در غیر این صورت با رعایت فاصله یک متر از دیگران نیاز به استفاده از ماسک نیست و یا ماسک جراحی کفایت می‌کند.

وی اضافه کرد: استفاده از ماسک جراحی برای افرادی که با افراد پرخطر در تماس نیستند کفایت می‌کند، اما توصیه می‌شود از ماسک پارچه‌ای استفاده نکنند چرا که بافت پارچه متراکم نیست و نمی‌تواند خاصیت محافظت‌کنندگی داشته باشد.

مدیر بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان بیان کرد: ماسک ان‌۹۵ استاندارد کاملا بر روی صورت می‌نشیند و هیچ‌راه نفوذ هوا به داخل از اطراف ماسک وجود ندارد و سوپاپ ماسک نیز یک طرفه نقش خروج هوا را از داخل ماسک دارد.

طبق آمار اعلامی از سوی وزارت بهداشت  استان سمنان در نسبت مبتلایان به کل جمعیت، پس از استان قم در رتبه دوم قرار دارد.

شیوع ویروس کرونا اواخر دسامبر گذشته (آذر/دی) از کشور چین آغاز شد و تاکنون هزاران نفر در چین و سایر کشورها به این ویروس مبتلا شدند و صدها نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.

از ظهر روز شنبه تا یکشنبه یکهزار و ۲۰۹ مورد بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شد و کل مبتلایان به این بیماری در کشور به ۱۳ هزار و ۹۳۸ نفر رسید، این تعداد در استان سمنان با ۴۱ نفر مبتلای جدید به ۴۵۰ نفر افزایش یافت.

کد خبر 493311

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار مهارت‌های زندگی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha