گروه سیاسی: 82 کرسی باقیمانده مجلس هشتم، در دور دوم صاحبان خود را خواهند شناخت تا ترکیب کامل این دوره از پارلمان برای یک دوره 4 ساله مشخص شود.

 اینچنین است که 164 کاندیدا از دو جناح اصلی کشور به اضافه چهره‌های مستقل در 54 حوزه انتخابیه رقابت خود را برای راهیابی به بهارستان آغاز کرده‌اند. صرف‌نظر از وضعیت حوزه انتخابیه تهران که در روز‌های گذشته به‌طور تفصیلی بدان پرداخته شد، شرایط در 53 حوزه دیگر در سراسر کشور که به مرحله دوم کشیده شده است نیز دارای اهمیت بسیاری است.

رئیس ستاد انتخابات کشور روز گذشته تعداد واجدان شرایط رأی دادن در مرحله دوم را حدود 21 میلیون اعلام کرد. مرحله دوم هشتمین دوره انتخابات مجلس همچنین در 100 شهرستان هم برگزار می‌شود.

 اما آرایش سیاسی نامزدها در مرحله دوم انتخابات نیز قابل بررسی است. طبق برخی آمار و ارقام اعلام شده که خبرگزاری‌ها و سایت ائتلاف اصلاح طلبان به نقل از مسئولان ستاد‌ها ی انتخاباتی دو جناح اصلی کشور اعلام کردند، 164 نامزد راه یافته به مرحله دوم انتخابات مجلس دارای گرایش‌های سیاسی زیر هستند:

 ٥١ نفر از جبهه متحد اصولگرایان، ٢٨ نفر از ائتلاف اصلاح طلبان، 34 نفر افراد مستقل با گرایش اصولگرایی، ٢٠ نفر از افراد مستقل با گرایش اصلاح طلبی، ١٦ نفر از اصولگرایان فراگیر، ٧ نفر از حزب اعتماد ملی، ٥ نفر از سایر ائتلاف‌های اصلاح طلب، ٢ نفر از سایر ائتلاف‌های اصولگرا و یک نفر از ائتلاف مردمی اصلاحات.

این گزارش می‌افزاید: براساس آمار ارائه شده در54 حوزه از مجموع ٢٠٧ حوزه انتخابیه در سراسر کشور یعنی ٢٨ درصد حوزه‌ها، انتخابات به مرحله دوم کشیده شده است. نقطه قابل تامل اینکه در مرحله اول تعداد زیادی از نمایندگان مجلس هفتم نتوانستند آرای مردم را کسب کرده و جای خود را به چهره‌های تازه وارد دادند.

در مرحله دوم نیز از میان این ١٦٢ نفر، ٤٠ نفر جزو نمایندگان فعلی مجلس و ١٢٢ نفر یعنی بیش از ٧٥ درصد نمایندگان جدید هستند.همچنین سایت بهارستان ایران به‌عنوان پایگاه خبری اصلی اصلاح طلبان نیز آماری را منتشر ساخته که تفاوت چندانی با آمار خبرگزاری‌های فوق ندارد.

به‌ترتیب حروف الفبا می‌توان این حوزه‌ها را به‌صورت زیر مورد بررسی قرار داد:

١ - استان آذربایجان شرقی

- حوزه انتخابیه تبریز، آذرشهر و اسکو:سید محمد رضا میر تاج‌الدینی (ائتلاف فراگیر اصولگرایان + جبهه متحد اصولگرایان )، محمد حسین فرهنگی ( ائتلاف فراگیر اصوگرایان+ جبهه متحد اصولگرایان) عشرت شایق (جبهه متحد اصولگرایان)، رضا رحمانی (ائتلاف فراگیر اصولگرایان)، علیرضا منادی سفیدان (مستقل) و شکور اکبرنژاد (اعتماد ملی و ائتلاف فراگیر اصولگرایان) و محمدحسین شیخ علیا لواسانی (اعتماد ملی) و هادی غفاری (اعتماد ملی) و خانم ایران آهور (مستقل) و خانم زینت عظیمی اندریان (مستقل) به دور دوم راه یافتند.
- حوزه انتخابیه میانه: محمدعلی مددی (مستقل) و سیدحسین هاشمی (ائتلاف اصلاح طلبان و حزب اعتماد ملی) به مرحله دوم راه یافتند.

- حوزه انتخابیه اهر و هریس: غلامحسین مسعودی ریحان و عباس فلاحی باباجان به دور دوم راه یافتند. (مستقل)
- حوزه انتخابیه بستان آباد: محمد وحدتی هلان و احد خیری به مرحله دوم راه یافتند. (مستقل)
- حوزه انتخابیه سراب: یوسف داوری (مستقل) و مجید نصیرپور سردهایی (ائتلاف فراگیر اصولگرایان + اعتماد ملی و ائتلاف اصلاح طلبان) به دور دوم راه یافتند.
- حوزه انتخابیه شبستر: علی مطهری (ائتلاف فراگیر اصولگرایان) و کریم قیاسی مرادی (مستقل) به مرحله دوم راه یافتند.
نامزد‌های مرحله دوم در حوزه آذربایجان شرقی: ٢٠ نفر شامل ٣ نفر از جبهه متحد اصولگرایان، ٣ نفر از ائتلاف اصلاح طلبان، ٦ نفر مستقل با گرایش اصولگرایی، ٤ نفر از اصولگرایان فراگیر، ٤ نفر مستقل با گرایش اصلاح طلبی.

٢ - استان آذربایجان غربی

- حوزه انتخابیه میاندوآب، شاهین دژ و تکاب: محمدعلی میرزایی (مستقل) و علی نقی اقدسی (مستقل) به مرحله دوم راه یافتند.
- حوزه انتخابیه ارومیه: جواد جهانگیرزاده (ائتلاف فراگیر اصولگرایان)، عبدالرحمن افشین (مستقل)، نادر قاضی‌پور (مستقل) و فرامرز فتح نژاد (جبهه متحد اصولگرایان) به مرحله دوم راه یافتند.
- حوزه انتخابیه نقده و اشنویه: جمال خضری (مستقل) و علی زنجانی حسن لویی (مستقل) به مرحله دوم راه یافتند.
کاندیداهای مرحله دوم در حوزه آذربایجان غربی: ١٠ نفر شامل یک نفر از جبهه متحد اصولگرایان، ٢ نفر از ائتلاف اصلاح طلبان، ٣ نفر مستقل با گرایش اصولگرایی، یک نفر از اصولگرایان فراگیر، یک نفر مستقل با گرایش اصلاح طلبی، یک نفر از حزب اعتماد ملی و یک نفر از سایر ائتلاف‌های اصولگرا

٣ - استان اردبیل

- حوزه انتخابیه اردبیل، نمین و نیر: سیدکاظم موسوی (مستقل) و حسن نوعی اقدم (جبهه متحد اصولگرایان + ائتلاف فراگیر اصولگرایان) به مرحله دوم راه یافتند.
کاندیدا‌های مرحله دوم در حوزه اردبیل: ٤ نفر شامل ٢ نفر از جبهه متحد اصولگرایان، یک نفر از ائتلاف اصلاح طلبان و یک نفر مستقل با گرایش اصلاح طلبی

٤ - استان اصفهان

-  حوزه انتخابیه اصفهان: محمدتقی رهبر (ائتلاف فراگیر اصولگرایان) محمدکریم شهرزاد (جبهه متحد اصولگرایان)، علی اکبر پرورش (ائتلاف فراگیر اصولگرایان) و فیروز اصلانی (جبهه متحد اصولگرایان) به مرحله دوم راه یافتند.

- حوزه انتخابیه مبارکه: سیدمحمد جعفر سادات موسوی (مستقل) و سیدعلی محمد موسوی مبارکه (جبهه متحد اصولگرایان) به مرحله دوم راه یافتند.
- حوزه انتخابیه نجف آباد، تیران و کرون: حمید سعادت (جبهه متحد اصولگرایان) و محمدمهدی مظاهری تهرانی (ائتلاف فراگیر اصولگرایان) به مرحله دوم راه یافتند.
نامزد‌های مرحله دوم حوزه انتخابیه اصفهان: ٨ نفر شامل ٦ نفر از جبهه متحد اصولگرایان و ٢ نفر از افراد مستقل با گرایش اصولگرایی.

٥ - استان ایلام

- حوزه انتخابیه دهلران، دره شهر و آبدانان: علی عزتی و ماجد نظری (مستقل) به مرحله دوم راه یافتند.
- حوزه انتخابیه ایلام، شیروان، چرداول، ایوان و مهران: علی اکبر متین (مستقل)، داریوش قنبری (ائتلاف فراگیر اصولگرایان + اعتماد ملی + ائتلاف اصلاح طلبان)، علی اکبر بسطامی (اعتماد ملی) و شاپور پولادی (ائتلاف فراگیر اصولگرایان) به دور دوم راه یافتند.
کاندیداهای مرحله دوم در حوزه انتخابیه ایلام: ٦ نفر شامل یک نفر از جبهه متحد اصولگرایان، یک نفر از ائتلاف اصلاح طلبان، یک نفر مستقل با گرایش اصولگرایی، یک نفر از اصولگرایان فراگیر، یک نفر از حزب اعتماد ملی و یک نفر از سایر ائتلاف‌های اصلاح طلب.

٦ - استان بوشهر

- حوزه انتخابیه دیر، کنگان و جم: قیصر صالحی و عسگر جلالیان (مستقل) به مرحله دوم راه یافتند.
نامزد‌های مرحله دوم حوزه انتخابیه بوشهر: ٢ نفر مستقل با گرایش اصولگرایی.

٧ - استان تهران

از سایر حوزه‌های استان تهران نامزدی به مرحله دوم راه نیافته است اما در حوزه انتخابیه تهران بزرگ، ( تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر ) ٢٢ نفر شامل ١١ نفر از جبهه متحد اصولگرایان، ١٠ نفر از ائتلاف اصلاح طلبان و یک نفر از اصولگرایان فراگیر به مرحله دوم راه یافتند.

در این میان محمد خوش چهره مورد حمایت ائتلاف فراگیر اصولگرایان است.
جبهه متحد اصولگرایان نیز در تهران ١١ کاندیدا دارد و اسامی نامزدها به این شرح است: لاله افتخاری، الهیان، رسائی، زارعی، زاکانی، سروری، سلطان خواه، صفایی، فدائی، کوچک‌زاده و نادران.

ائتلاف اصلاح طلبان و حزب اعتماد ملی نیز به‌طور مشترک از اسحاق جهانگیری، الیاس حضرتی، محمد قمی، مجید انصاری، سیدمحمد صدر، محمد اشرفی اصفهانی، الهه راستگو، سهیلا جلودارزاده، علیرضا محجوب و سیدمحمود دعایی حمایت می‌کند.

٨ - استان چهارمحال و بختیاری

- حوزه انتخابیه شهرکرد: صادق سلیمی نبی (مستقل) و نصر‌الله ترابی قهفرخی (اعتماد ملی + ائتلاف اصلاح طلبان) به مرحله دوم راه یافتند.
- حوزه انتخابیه لردگان: جعفر علیپور بهزادی (ائتلاف اصلاح طلبان) و طاهر طالبی سردشتی (مستقل) به مرحله دوم راه یافتند.

حاضران درمرحله دوم حوزه انتخابیه چهارمحال و بختیاری: ٤ نفر شامل یک نفر از جبهه متحد اصولگرایان، یک نفر مستقل با گرایش اصولگرایی، یک نفر مستقل با گرایش اصلاح طلبی و یک نفر از ائتلاف اصلاح طلبان.

٩ - استان خراسان رضوی

- حوزه انتخابیه مشهد و کلات: سیدامیر حسین قاضی‌زاده هاشمی (جبهه متحد اصولگرایان)، حسین آفریده (ائتلاف اصلاح طلبان + اعتماد ملی)، عبدالرضا رحمانی فضلی (ائتلاف فراگیر اصولگرایان) و جواد کریمی قدوسی (جبهه متحد اصولگرایان) به مرحله دوم راه یافتند.
- حوزه انتخابیه سبزوار: علی بروغنی و رمضانعلی سبحانی (ائتلاف فراگیر اصولگرایان + اعتماد ملی) به مرحله دوم راه یافتند.
- حوزه انتخابیه قوچان و فاروج: عباسعلی رستمی ثانی (جبهه متحد اصولگرایان) و هادی شوشتری (ائتلاف اصلاح طلبان) به مرحله دوم راه یافتند.
نامزد‌های مرحله دوم حوزه انتخابیه خراسان رضوی: ٨ نفر شامل ٤ نفر از جبهه متحد اصولگرایان، یک نفر مستقل با گرایش اصولگرایی، یک نفر مستقل با گرایش اصلاح طلبی، یک نفر از ائتلاف اصلاح طلبان و یک نفر از حزب اعتماد ملی.

١٠ - استان خوزستان

- حوزه انتخابیه ایذه و باغملک: هادی طباطبایی (جبهه متحد اصولگرایان) و علیرضا دهقانی (ائتلاف فراگیر اصولگرایان) به مرحله دوم راه یافتند.
- حوزه انتخابیه اهواز: ناصر سودانی (جبهه متحد اصولگرایان)، محمدجعفر فلسفی (جبهه متحد اصولگرایان)، سیدشریف حسینی (مستقل) و زیوا صالح پور (جبهه متحد اصولگرایان + ائتلاف فراگیر اصولگرایان) به مرحله دوم راه یافتند.
- حوزه انتخابیه بندر ماهشهر، امیدیه و هندیجان: کمال دانشیار (ائتلاف فراگیر اصولگرایان) و خلیل حیات مقدم (مستقل) به مرحله دوم راه یافتند.
- حوزه انتخابیه آبادان: جواد سعدون‌زاده (مستقل)، سیدعلی موسوی (مستقل)، سیدحسن دهشتی (جبهه متحد اصولگرایان + ائتلاف فراگیر اصولگرایان)، عبد‌الله کعبی (ائتلاف اصلاح طلبان)، محمد گذاری (جبهه متحد اصولگرایان + ائتلاف فراگیر اصولگرایان) و محمدسعید انصاری (مستقل) به مرحله دوم راه یافتند.
- حوزه انتخابیه شوشتر و گتوند: محمد سادات ابراهیمی (مستقل) و حیدر سیدی (مستقل) به مرحله دوم راه یافتند.

١١ - استان زنجان

- حوزه انتخابیه زنجان و طارم علیا: جمشید انصاری (اعتماد ملی + ائتلاف اصلاح طلبان) و علی وقفچی (مستقل) به مرحله دوم راه یافتند.
- حوزه انتخابیه خدابنده: محمد پیران (مستقل) و سیدفاضل موسوی (مستقل) به مرحله دوم راه یافتند.
حاضران در مرحله دوم حوزه انتخابیه زنجان: ٤ نفر شامل ٢ نفر مستقل با گرایش اصولگرایی، ٢ نفر از ائتلاف اصلاح طلبان.

١٢ - استان فارس

- حوزه انتخابیه شیراز: جعفر قادری (جبهه متحد اصولگرایان) و محمدعلی خورسندیان (جبهه متحد اصولگرایان)، احمدرضا دستغیب فرزند فخرالدین (جبهه متحد اصولگرایان + ائتلاف فراگیر اصولگرایان + اعتماد ملی) و کریم زارع به مرحله دوم راه یافتند.
- حوزه انتخابیه جهرم: محمدمهدی شجاعی فر (مستقل) و محمدرضا رضایی کوچی (مستقل) به مرحله دوم راه یافتند.
- حوزه انتخابیه مرودشت، ارسنجان و پاسارگاد: اکبر قبادی حمزه خانی (جبهه متحد اصولگرایان) و حسن شبانپور (ائتلاف فراگیر اصولگرایان) به مرحله دوم راه یافتند.
- حوزه انتخابیه آباده: داوود محمدجانی (مستقل) و محمود محمدی (ائتلاف فراگیر اصولگرایان) به مرحله دوم راه یافتند.
- حوزه انتخابیه اقلید: ابوالقاسم رحمانی (مستقل) و الیاس طاهری (مستقل) به مرحله دوم راه یافتند.

١٣ - استان کردستان

- حوزه انتخابیه سنندج، دیواندره و کامیاران: امین شعبانی (ائتلاف فراگیر اصولگرایان)، هوشنگ حمیدی (مستقل)، عبدالجبار کرمی (اعتماد ملی) و سیدحسن علوی (جبهه متحد اصولگرایان + ائتلاف فراگیر اصولگرایان) به مرحله دوم راه یافتند.
حاضران در مرحله دوم حوزه انتخابیه کردستان: ٤ نفر شامل ٣ نفر مستقل با گرایش اصولگرایی، یک نفر از حزب اعتماد ملی.

١٤ - استان کرمانشاه

- حوزه انتخابیه قصر شیرین، سرپل ذهاب، گیلانغرب: فرهاد تجری (جبهه متحد اصولگرایان) و فتح‌الله حسینی (ائتلاف فراگیر اصولگرایان) به مرحله دوم راه یافتند.
- حوزه انتخابیه کرمانشاه: جهانبخش امینی (ائتلاف فراگیر اصولگرایان + اعتماد ملی + ائتلاف اصلاح طلبان)، محمد کرمی راد (ائتلاف فراگیر اصولگرایان + جبهه متحد اصولگرایان)، محمدرضا شعبانی (مستقل)، حاجیه فکوریان (مستقل)، جلال صفری (مستقل) و بهزاد حاتم‌زاده (مستقل) به مرحله دوم راه یافتند.
نامزد‌های مرحله دوم حوزه انتخابیه کرمانشاه: ٨ نفر شامل ٢ نفر از جبهه متحد اصولگرایان، یک نفر از سایر ائتلاف‌های اصلاح طلب، یک نفر از سایر ائتلاف‌های اصولگرا، یک نفر مستقل با گرایش اصولگرایی، ٢ نفر مستقل با گرایش اصلاح طلبی، یک نفر از ائتلاف اصلاح طلبان.

١٥ - استان گلستان

- حوزه انتخابیه گرگان و آق‌قلا: عبدالحسین ناصری (ائتلاف فراگیر اصولگرایان) و عبدالناصر ایزدی (مستقل) به مرحله دوم راه یافتند.
- حوزه انتخابیه کردکوی، بندر ترکمن، بندرگز: محمدجواد نظری مهر (مستقل) و عبدالحکیم فیروزی (مستقل) به مرحله دوم راه یافتند.
- حوزه انتخابیه گنبد کاووس و بخش داشلی برون: بایرام گلدی برمک (مستقل) و عبد‌الله رستگار (مستقل) به مرحله دوم راه یافتند.
- حوزه انتخابیه رامیان، آزادشهر و فندرسک: مراد علی منصوری (جبهه متحد اصولگرایان) و عباس حق‌پرست (مستقل) به مرحله دوم راه یافتند.
کاندیداهای مرحله دوم حوزه انتخابیه گلستان: ٨ نفر شامل ٢ نفر از جبهه متحد اصولگرایان، یک نفر از سایر ائتلاف‌های اصلاح طلب، ٥ نفر مستقل با گرایش اصلاح طلبی.

١٦ - استان گیلان

- حوزه انتخابیه آستانه اشرفیه: محمدحسین قربانی (مستقل) و سیدمهدی صادق (مستقل) به مرحله دوم راه پیدا کردند.
- حوزه انتخابیه رشت: جبار کوچکی نژاد ارم ساداتی (جبهه متحد اصولگرایان + ائتلاف فراگیر اصولگرایان)، سید علی آقازاده دافساری (جبهه متحد اصولگرایان + ائتلاف فراگیر اصولگرایان)، حسن تامینی لیچائی (مستقل)، هاجر تحریری نیک صفت (جبهه متحد اصولگرایان)، رمضانعلی صادق‌زاده شیخان (اعتماد ملی) و علی نعیمی (مستقل) به مرحله دوم راه یافتند.
نامزد‌های مرحله دوم حوزه انتخابیه گیلان: ٨ نفر شامل ٣ نفر از جبهه متحد اصولگرایان، یک نفر از حزب اعتماد ملی، ٢ نفر مستقل با گرایش اصولگرایی، ٢ نفر مستقل با گرایش اصلاح طلبی.

١٧ - استان لرستان

-حوزه انتخابیه خرم آباد: محمدرضا ملک شاهی راد (جبهه متحد اصولگرایان)، رضا رحیمی نسب (ائتلاف فراگیر اصولگرایان)، ایرج عبدی (مستقل) و ابراهیم آقامحمدی (جبهه متحد اصولگرایان + ائتلاف فراگیر اصولگرایان) به مرحله دوم راه یافتند.
- حوزه انتخابیه بروجرد: هادی مقدسی (مستقل) و هادی گودرزی (مستقل) به مرحله دوم راه یافتند.
- حوزه انتخابیه الیگودرز: حجت‌الله رحمانی (مستقل) و محمدتقی توکلی (مستقل) به مرحله دوم راه پیدا کردند.
کاندیداهای مرحله دوم حوزه انتخابیه لرستان: ٨ نفر شامل ٢ نفر از جبهه متحد اصولگرایان، یک نفر از ائتلاف اصلاح طلبان، یک نفر مستقل با گرایش اصلاح طلبی، ٢ نفر مستقل با گرایش اصولگرایی، یک نفر از حزب اعتماد ملی و یک نفر از اصولگرایان فراگیر.

١٨ - استان مازندران

- حوزه انتخابیه نوشهر و چالوس: قاسم احمدی لاشکی (مستقل) و انوشیروان محسنی بندپی (ائتلاف اصلاح طلبان + اعتماد ملی) به مرحله دوم راه یافتند.
حاضران در مرحله دوم حوزه انتخابیه مازندران: ٢ نفر ازائتلاف اصلاح طلبان.

١٩ - استان همدان

-حوزه انتخابیه همدان: سیدمحمدکاظم حجازی (جبهه متحد اصولگرایان + ائتلاف فراگیر اصولگرایان) و سیدمرتضی حسنی حلم (ائتلاف فراگیر اصولگرایان) به مرحله دوم راه یافتند.
- حوزه انتخابیه ملایر: سیدمحمد حسین فاضلیان (جبهه متحد اصولگرایان + ائتلاف فراگیر اصولگرایان) و حسن بنایی (مستقل) به مرحله دوم راه یافتند.

٢٠ - استان یزد

- حوزه انتخابیه یزد و صدوق: علی اکبر اولیاء (ائتلاف اصلاح طلبان و اعتماد ملی ) و سیدمهدی صدرالساداتی (جبهه متحد اصولگرایان) به مرحله دوم راه یافتند.
- حوزه انتخابیه مهریز، بافق، ابرکوه و خاتم: کاظم فرهمند (مستقل) و محمد شیخ شاب بافقی (مستقل) به مرحله دوم راه یافتند.

انتخابات روز ششم اردیبهشت نشان خواهد داد که چه کسانی با چه گرایش سیاسی، یک سوم باقیمانده از ترکیب مجلس هشتم را در اختیار خواهند گرفت. صاحب‌نظران و فعالان سیاسی اما شرایط مجلس هشتم را بسیار متفاوت‌تر از مجلس هفتم می‌دانند. اینکه ترکیب اکثریت اصولگرا و اقلیت اصلاح طلب همچنان پابر جاست امری پذیرفته شده است.

در عین حال حضور چهره‌های جدید اصولگرا با گرایش‌های غیرهمسو، افزایش کاندیداهای مستقل و افزایش کمی و کیفی اصلاح طلبان پارامتر‌هایی است که به‌نظر می‌رسد باید در تحلیل‌های سیاسی مورد توجه قرار بگیرد.

کد خبر 49329

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار