معاون شهردار تهران درباره کاهش ساعت اداری و دورکاری کارگران و نیروهای خدمات شهری شهرداری، گفت: تمامی نیروهای شهرداری تهران از جمله پرسنل خدماتی و کارگری علاوه بر کاهش ساعت کاری مطابق ضوابط می‌توانند از امکان دورکاری استفاده کنند.

حامد مظاهریان

به گزارش همشهری آنلاین، حامد مظاهریان در پاسخ به سوالی در خصوص امکان استفاده نیروهای خدماتی و کارگری شهرداری تهران از دستورالعمل دورکاری، گفت: تمامی نیروهای شهرداری تهران از جمله پرسنل خدماتی و کارگری علاوه بر کاهش ساعت کاری بر اساس دستور وزارت بهداشت و ابلاغ استاندار تهران، مطابق ضوابط می‌توانند از امکان دورکاری استفاده کنند.

وی با اشاره به دستورالعمل ابلاغی گفت: بر اساس دستورالعمل‌های ابلاغ شده و با توجه به ضرورت رعایت توصیه‌های بهداشتی در طی مدت زمانی که ویروس کرونا شیوع دارد، میزان فعالیت نیروهای خدماتی در روز کاهش پیدا کرده و با برنامه‌ریزی مناسب این نیروها نیز با توجه به کاهش حجم کارهای غیرضرور در این ایام با صلاحدید مدیر و منابع انسانی واحد مربوطه می‌توانند مشمول این دستورالعمل‌ شوند.

مظاهریان در ادامه اظهار داشت: از طرفی، شهرداری بر اساس استاندارد جهانی یک نهاد خدمت‌رسان به شمار می‌رود و اگر افرادی که خدمات مستقیم به شهروندان ارائه می‌دهند، سطح خدمات خود را کاهش دهند، شهر با معضل و مشکل مواجه می‌شود. این بخش از نیروهای شهرداری و نیروهای وابسته به شهرداری، خدمات عمومی شهر را انجام می‌دهند که برای لحظه‌ای هم نمی‌توان خدمات آنها را نادیده گرفته و از میزان آن کم کرد. بنابراین با در نظر گرفتن رسالت ذاتی این بخش‌ها و اولویت خدمت‌رسانی به مردم، نمی‌توان تعداد نیروهای شیفتی و پیمانکاری را در این ایام کاهش داد.

معاون شهردار تهران درباره اقدامات شهرداری به منظور جلوگیری از ابتلای نیروهای خدماتی به ویروس کرونا، گفت: شهرداری تا امروز تمام تلاش و ظرفیت‌های خود را برای فراهم‌سازی امکانات اولیه برای مصون ماندن نیروها از ابتلا به ویروس کرونا به کار گرفته است. با توجه محدودیت‌های موجود در بازار برای خرید اقلام مورد نیاز نظیر دستکش، ماسک، مواد ضدعفونی‌کننده و غیره نیازهای بخش‌های مختلف تامین شد و همچنان نیز به دنبال تهیه اقلام مورد نیاز برای حفظ سلامتی نیروهای شهرداری و همچنین ضدعفونی کردن شهر برای افزایش بهداشت عمومی هستیم.

به گفته مظاهریان، آموزش و آگاه‌سازی پرسنل از دیگر اولویت‌های شهرداری بوده است به گونه‌ای که در همان روزهای ابتدایی شیوع ویروس کرونا، نیروهای خدماتی و کارگری در بخش‌های مختلف در مورد نحوه پیشگیری از ابتلا به ویروس آموزش‌های لازم را دیده‌اند تا آمادگی لازم برای ارائه خدمات و پیشگیری از بیماری را داشته باشند.

سرپرست معاونت توسعه منابع انسانی شهرداری تهران به دستورالعمل عدم تفکیک زباله‌های تر و خشک اشاره کرد و گفت: در این ایام برای افزایش اقدامات پیشگیرانه و حفظ سلامتی نیروهای خدماتی، تمهیدات ویژه‌ای نظیر عدم لزوم تفکیک زباله‌ها برای کاهش تماس با مواد آلوده به ویروس، محدود کردن پذیرایی‌های کارکنان و ... در نظر گرفته شده است.

معاون شهردار تهران در پاسخ به این سوال که آیا شهرداری برای کارگران و نیروهای خدماتی که امکان دورکاری برای آنها فراهم نیست، اقدام ویژه‌ای پیش‌بینی کرده است؟ گفت: نیروهایی که امکان دورکاری ندارند و در این روزها با توجه به نیاز شهر در محل کار حاضر می‌شوند تا خدمات‌رسانی به شهروندان متوقف نشود، علاوه بر انجام وظایف خود، فداکارانه رفتار می‌کنند تا مبادا شهر مختل شود. در طرح طبقه‌بندی مشاغل هنگام تصمیم‌گیری برای نیروهایی که خدمات ویژه‌ و بدون تعطیلی دارند، مثل آتش‌نشان‌ها، یگان حفاظت، شهربان و ... که شیفتی در محل کار حاضر می‌شوند، پیش‌بینی چنین روزهای سختی شده است. با این وجود، زحمات این بخش از نیروها شایسته قابل تقدیر است و در زمان مقتضی از تلاش‌های آنان در مقابله با انتشار ویروس کرونا در این مدت قدردانی خواهد شد.

کد خبر 488510
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha