در جریان شیوع ویروس کرونا و نگرانی که از بابت ابتلا به آن وجود دارد، کاهش ساعت کاری کارکنان یا دورکاری آنها نیز مطرح است ولی دولت تاکنون هیچ تصمیمی در این رابطه نگرفته و به استناد اظهارات اخیر رئیس جمهوری برنامه‌ای هم در این‌باره ندارد.

دورکاری

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، طبق توصیه پزشکان در شرایط موجود برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا، مردم باید کمترین حضور را در محیط‌های عمومی و شلوغ داشته باشند و تا حد ممکن در خانه بمانند. از سویی در صورت حضور در فضای بیرون و محل کار حتما باید نکات بهداشتی را رعایت کنند.

با این حال تراکم جمعیت به خصوص در شهر تهران و احتمال شیوع ویروس از این طریق موضوعی است که اجتناب‌ناپذیر بوده و هر اندازه در این باره توصیه شده است، همچنان شاهد جمعیت زیادی در مکان‌ها و وسایل نقلیه عمومی هستیم که خود می‌تواند احتمال درگیری افراد با ویروس کرونا را افزایش دهد. افرادی که بخش زیادی از رفت و آمد آنها به دلیل حضور در محیط کار، دانشگاه یا مدارس است.

در مورد تعطیلی دانشگاه‌ها و مدارس در مقاطع کوتاه تصمیم گیری‌های انجام شد ولی در این بین مساله کاهش رفت و آمدها و حداقل حضور مردم در فضای کاری مطرح است که تا حد ممکن بتوانند به طور غیرمستقیم و با حداقل حضور و برخور با یکدیگر به فعالیت بپردازند.

گرچه تعداد بسیار محدودی از سازمان‌ها بنا به شرایط خود در مورد نحوه حضور کارکنان تغییراتی در رفت آمد و ساعت کار آنها ایجاد کرده‌اند ولی دولت و البته بخش خصوصی به صورت رسمی در این رابطه تصمیم نگرفته و ابلاغیه‌ای نداشته‌اند.

این در حالی است که پیگیری  از سازمان اداری و استخدامی به عنوان مسئول مربوط به وضعیت کارکنان درباره برنامه یا پیشنهادی برای کاهش حضور کارکنان یا دور کاری آنها در رزوهای آتی و چگونگی شرایط آنها بی پاسخ مانده است.

  • در خصوص دورکاری کارکنان آیین‌نامه داریم

اما پرس‌وجوی ماجرای تغییر در ساعت کاری کارکنان در شرایط موجود از تاجی، معاون سابق حقوقی معاونت توسعه مدیریت و منابع انسانی رئیس جمهوری (سازمان اداری و استخدامی فعلی) با این توضیح همراه بود که در مقررات و قوانین مربوط درباره نحوه حضور کارکنان در شرایط حساسی مانند وضعیت فعلی اشاره‌ای نشده است ولی موضوع دورکاری کارکنان همواره مطرح و قابل پیگیری بوده و آیین‌نامه‌ای در این باره وجود دارد.

تاجی با بیان اینکه دولت می‌تواند درباره دورکاری و حداقل حضور کارکنان برای ممانعت از شیوع ویروس کرونا تصمیم‌گیری کند، افزود: این موضوع نیاز به وضع قوانین ندارد و با توجه به اختیاراتی که در قانون اساسی برای رئیس جمهوری وجود دارد، وی در این‌باره می‌تواند تصمیم‌گیری کند. در عین حال که شورای عالی اداری هم که ریاست آن با رئیس جمهوری است، محلی برای بررسی و تصمیم‌گیری در این زمینه خواهد بود.

وی با بیان این که در دورکاری، کارکنان می‌توانند وظایف محول‌شده را بدون حضور فیزیکی در محل کار  و سازمان خود و با رعایت ضوابط انجام دهند، گفت: هرچند در مورد تمام مشاغل این امکان وجود ندارد ولی در شرایط موجود و با توجه به اینکه در تراکم جمعیت احتمال شیوع این ویروس بیشتر است، برای دوره‌ای کوتاه تعدادی از کارمندان می‌توانند در محل کار خود حاضر شوند و تراکم جمعیت را کاهش دهند.

  • ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار کارمند داریم

با این وجود از تازه‌ترین اظهارات حسن روحانی، رئیس جمهوری این‌گونه بر می‌آید که دولت برنامه‌ای برای کاهش ساعت کاری یا دورکاری کارکنان ندارد. وی گفته کار و فعالیت در کشور باید همانگونه که در هفته‌ها و ماه‌های گذشته بوده، ادامه پیدا کند. البته هر کجا جمعیت و اجتماعی هست باید همه مراقبت‌های پزشکی و بهداشتی اعمال شود.

روحانی این را هم گفته که این یکی از نقشه‌ها و توطئه‌های دشمنان ماست که با هراس‌افکنی کشور را به تعطیلی بکشانند، پس همه باید کار کنیم ولی مراقب هم باشیم.

در حال حاضر تعداد کارکنان دولت به بیش از ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر می‌رسد که رفت و آمد روزانه آنها در کنار کارکنان بخش خصوصی و البته مدارس و دانشگاه‌ها حجم زیادی از جمعیت را در مکان‌ها وسایل نقلیه عمومی ایجاد می‌کند و نیاز است که برنامه‌ای برای کاهش این جمعیت در سطح شهر و فضاهای کاری و ... برنامه‌ای وجود داشته باشد.

طبق آخرین آمار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ویروس کرونا تا امروز ۷ اسفند ۱۳۹ نفر را در کشورمان مبتلا کرده و آمار فوتی‌ها نیز از ۱۵ نفر به ۱۹ نفر رسیده است.

کد خبر 487232

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • زهره IR ۱۰:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۵
    0 0
    سلام. پس چرا سازمان ما مانع دورکاری ما می شود؟ ایا سازمان استخدامی برای خودش فقط ابلاعیه می زند؟ کار ما نیازی به بودن در اداره نداره. اما میگن نمی تونید؟ ممنون میشم پیگیری کنید. ادمين: كدام سازمان؟

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار