کارگران خدمات شهری و پاکبانان مهاجری که در مراکز اسکان کارگری زندگی می‌کنند به دلیل پایین بودن سطح بهداشت فردی و عمومی در این اماکن بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری های ویروسی به خصوص ویروس کرونا هستند. شهرداری منطقه ۵ با هدف پیشگیری از این بیماری ناشناخته طرح تحول بهداشتی را در مراکز اسکان کارگری آغاز کرده است.

مرکز اسکان کارگری2


همشهری آنلاین – سمیرا باباجانپور : طرح تحول بهداشتی در مراکز اسکان کارگری منطقه ۵ از مرکز ناحیه ۴ آغاز شده است و ۸۰ کارگر و پاکبان خدمات شهری تحت آموزش فردی و کنترل پزشکی قرار گرفتند. «مریم تراشی» شهردار ناحیه ۴ درباره اجرای این طرح می گوید:« بیشتر کارگرانی که دراین  مراکز زندگی می کنند از مهاجران ایرانی و خارجی هستند. در نتیجه به طور شبانه روزی در آنجا سکونت دارند. با شیوع ویروس کرونا در کشور و لزوم اجرای اقدامات پیشگیرانه، کنترل وضعیت بهداشتی اماکن عمومی در اولویت قرارگرفت. اما طبق گزارش ها و بازدیدهایی که از مراکز اسکان کارگری داشتیم متوجه شدیم وضعیت بهداشتی مناسبی دراین مراکز وجود ندارد. در نتیجه با مراجعه حضوری به این مراکز و گفت وگو با کارگران، تحول بهداشتی چشمگیری در این مراکز آغاز شده است. »
شهردار ناحیه ۴ با اشاره به وضعیت  نامناسب مراکز اسکان کارگری می گوید:« متأسفانه شرایط نامناسب این مراکز و نبود رعایت بهداشت عمومی در آنجا این کارگران را بیشتر در معرض خطر قرار می دهد. ارائه خدمات دراین مراکز برعهده پیمانکاران است که در بعضی مواقع کم کاری هایی دیده شده است. پیمانکارانی که حتی مواد ساده بهداشتی را دراختیار کارگران قرار نمی دهند. این کارگان چون درآمد زیادی ندارند چندان به خرید لوازم بهداشتی اهمیت نمی دهند. حتی لوازم شخصی آنها مانند پتو نزدیک به ۳ سال شست وشو نشده بود. »

ورود پزشک به مرکز اسکان کارگری و معاینه کارگران و تخلیه سالن ها و شست وشوی فرش ها و لوازم زندگی کارگران  از جمله اقدامات اجرایی دراین  طرح است. شهردار ناحیه ۴ می گوید:« این طرح نه تنها برای کنترل شیوع بیماری  بلکه برای تکریم کارگران در حال انجام است. اهمیت این موضوع و موفقیت طرح در ناحیه ۴ باعث شد تا شهردار منطقه ۵ دستور اجرای طرح تحول بهداشتی  مراکز اسکان کارگری را در منطقه ۵ صادر کند. خوشبختانه کارگران از این طرح استقبال کرده اند و خودشان با نیروهای ما همکاری می کنند. » 
به گفته تراشی پزشک عمومی از این پس به طور دوره ای در این مراکز حضور خواهد داشت. شهردار ناحیه ۴ منطقه ۵ از اجرای طرح هبه به نفع کارگران این مراکز خبر می دهد و می گوید:«از شهروندان منطقه تقاضا داریم لوازم خانگی و لباس اضافی خود را به این مراکز، هبه و حتی نذری ها و خیرات را هم می توانند شخصاً دراین مراکز توزیع کنند. » شهروندانی که قصد کمک به مراکز اسکان کارگری را دارند با شماره ۰۲۱۹۶۰۱۱۶۴۱ تماس بگیرند.

کد خبر 486261

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دروازه طهرون

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha