آمار فروش برخی فیلم‌های سینمایی در حال اکران این پرسش را مطرح می‌کند که آیا تعداد مخاطبان سینماها پس از انتشار خبرهای شیوع کرونا ویروس در ایران کاهش یافته است؟

سینما

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، به نظر می‌رسد خبرهای مربوط به ابتلای چند نفر در بعضی شهرهای کشور و هشدار برای حضور کمتر در مکان‌های عمومی سبب شده سالن‌های سینمایی کشور با افت مخاطب روبرو شود.

مقایسه آمار فروش فیلم‌ها در سایت فروش سینمای ایران نشان می‌دهد فیلم‌های پرفروشی مثل «مطرب» در دو روز گذشته (تا لحظه انتشار این گزارش) حدود ۱۰ هزار نفر مخاطب داشتند در حالی که فقط جمعه هفته قبل نزدیک به ۱۲ هزار نفر و پنج‌شنبه گذشته بیش از ۱۰ هزار نفر تماشاگر داشته است.

 از سویی دیگر باید این موضوع را هم در نظر گرفت که شاید اکران فیلم‌های تازه سبب کم‌رونقی فروش فیلم‌های دیگر  شده باشد. کمدی «خوب، بد، جلف ۲» به کارگردانی پیمان قاسم‌خانی در ۳ روز اکران خود نزدیک به ۸۰ هزار نفر مخاطب داشته و فیلم‌های دیگری مثل «چهل و هفت» و «عطر داغ» روی هم کمتر از یک هزار نفر تماشاگر داشته‌اند.

اگرچه تعداد مخاطبان سینما در ماه‌های گذشته به دلایل مختلف نوسان داشته و این روزها شاید شلوغی‌های آخر سال را هم باید به دلایل کم شدن مخاطبان سینما اضافه کرد، اما شاید لازم است برای کمتر نشدن حضور تماشاگر در سینما به‌ویژه در شرایط خاص فعلی، تمهیدی جدی‌ اندیشیده شود. یکی این تمهیدات، می‌تواندنصب محلول‌های ضدعفونی ‌کننده در سینماها باشد تا خطرات ابتلا به این ویروس را کمتر کند و اگر تماشاگری علائم آنفولانزا داشت به سینما مراجعه نکند.

اما در گزارشی که به تازگی از سوی روابط عمومی سازمان امور سینمایی و سمعی بصری منتشر شده، میزان فروش سینمای ایران در یازده ماه سال ۱۳۹۸ به فروشی معادل ۲۹۳ میلیارد و ۸۱۳ میلیون و ۳۹۰ هزار تومان رسیده است و طی این مدت ۲۵ میلیون و ۷۱۷ هزار و ۲۴۲ نفر به تماشای فیلم‌های درحال اکران نشستند.

میزان فروش فیلم‌های سینمایی در یازده ماه سال ۹۷ نیز معادل ۲۳۲ میلیارد و ۱۵۳ میلیون و ۵۷۵ هزار تومان و تعداد تماشاگران ۲۶ میلیون ۶۲۲ هزار و ۳۲۶ نفر بوده است. با توجه به افزایش میزان فروش فیلم‌ها در سال ۹۸ و بر اساس بررسی‌های معاونت توسعه فناوری و مطالعات سینمایی میزان افزایش فروش فیلم‌ها در یازده ماه سال ۹۸ نسبت به مدت مشابه در سال ۹۷ چهار درصد رشد داشته است. ولی تعداد تماشاگران در یازده ماه امسال نسبت به همین مدت در سال گذشته ۳ درصد کاهش داشته است.

میزان فروش و تعداد بیننده ایام جشنواره فیلم فجر در میزان فروش و تعداد بیننده بهمن محاسبه نشده است. همچنین با اشاره به فروش بهمن می‌توان گفت میزان فروش سینمای ایران در بهمن‌ماه سال ۹۸ معادل ۱۷ میلیارد و ۷۸۶ میلیون و ۴۱۵ هزار تومان بوده و ۱ میلیون و ۵۸۰ هزار نفر به تماشای فیلم‌های اکران شده نشستند. در مقایسه بهمن‌ با مدت زمان مشابه سال ۹۷ می‌توان اعلام کرد: فروش در سال گذشته ۱۳ میلیارد و ۸۸۷ میلیون و ۱۴۳ هزار تومان بوده و ۱ میلیون و ۶۹۴ هزار و ۸۵۶ نفر به تماشای فیلم‌ها نشستند که بر این اساس در بهمن  ۹۸ فروش ۲۸ درصد افزایش را نشان می‌دهد و بیننده ۷ درصد کاهش داشته است.

جزئیات آماری این گزارش در این لینک قابل مشاهده است.
 

کد خبر 485952

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار