در فضایی که علاقمندی به اجرای نمایش‌های فرم‌گرا با ذائقه روز نویسندگان و کارگردانان تئاتر همخوانی دارد، نمایش قصه‌گوی «لانچر۵» با بازی‌های تاثیرگذار دست روی موضوعی گذاشته که همچنان در جامعه تابو محسوب می‌شود.

لانچر5

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از تسنیم، «لانچر ۵» یکی از نمایش‌هایی است که این روزها در مجموعه ایرانشهر به روی صحنه رفته و توانسته مخاطبان فراوانی را با خود همراه کند. در پادگانی نظامی ۳ تیراندازی به فاصله زمانی یک ماه منجر به مرگ ۳ سرباز شده است. به دلیل اهمیت این موضوع، سروان شایکان افسر دایره بازرسی از طرف ستاد کل، مامور حل و فصل این پرونده می‌شود. این خلاصه ای از داستان نمایش « لانچر ۵ » به نویسندگی و کارگردانی مسعود صرامی و پویا سعیدی، با بازی درخشان امیر نوروزی و گروهی از بازیگران جوان این گروه نمایشی است که با ریتمی مناسب، حدود ۲ ساعت و نیم تماشاگران را پای این نمایش می‌نشاند.

امیر نوروزی در نقش سروان شایگان در لانچر ۵  ترکیبی از وجدان، وظیفه و دیکتاتوری و به قول خودش نقش یک مردی عقده‌ای را به خوبی ایفا می‌کند. آرامش و شوخی‌های او با سربازان، حجم بالای شکنجه، خشونت و سیلی‌های مداومی که شایگان به گوش سربازان عبدی و کمالی می‌نوازد، تماشاگر را با بهتی عمیق به ترس و سکوت وا می‌دارد. بازجویی از عبدی نقطه عطف نمایش است. نمایشی که ۲ پرده اول خود را با طنز و کمدی جلو می‌برد و در پرده آخر برای بافتن حقیقت، تراژدی می‌آفریند تا تماشاگر را بعد از پایان نمایش هم ساعت‌ها به فکر وا ‌دارد.

نمایش با آویختن عکس «محمدرضا شاه پهلوی» به دیوار، خبر از وقوع این اتفاقات در آن زمانه تاریخی می‌دهد، ولی به نظر می‌رسد که این صحنه فقط با هدف دور زدن ممیزی‌ها بوده و این اتفاقات با زمان حال ارتباط قابل فهمی دارد. پادگانی که در این نمایش می‌بینیم با سربازانی با لهجه‌های مختلف، نماد جامعه‌ای است که مردم در جبر آن جامعه گرفتار شده اند و تنها با مرگ خود می‌توانند از آن رها شوند.

این نمایش از ۵ دی تا ۲۶ اسفند در سالن استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر، ساعت ۱۷ میزبان علاقمندان است.
 

کد خبر 486226

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha