مجموع نظرات: ۰
جمعه ۲۳ فروردین ۱۳۸۷ - ۲۰:۱۰
۰ نفر

همشهری آنلاین: رفت و روب کردن خانه علاوه بر این که خانه شما را تمیز می‌کند، ممکن است خلق و خوی شما را هم بهبود ببخشد.

به گزارش هلث‌دی  نیوز یک بررسی جدید که اخیرا در نسخه آنلاین نشریه پزشکی ورزشی انگلیس ( British Journal of Sports Medicine) منتشر شده است، نشان می‌دهد که تنها 20 دقیقه در روز فعالیت جسمی در طول هفته می‌تواند به سلامت روانی کمک کند.

دکتر سوزان استین‌بام رئیس مرکز بیماری‌های قلب و زنان در بیمارستان لنوکس هیل  نیویورک در این باره می‌گوید: "این بررسی یادآوری می‌کند که  برای  اینکه بتوانید خلق و خوی‌تان را بهبود بخشید، لازم نیست کارهای پیچیده‌ای انجام دهید."

منافع جسمی ورزش به خوبی شناخته شده است: ورزش خطر بیماری قلبی، دیابت نوع 2، فشار خون بالا و حتی برخی از انواع سرطان‌ها را کاهش می‌دهد.

اما منافع روانی ورزش کمتر شناخته شده است، هرچند تصور بر این است که ورزش با بهبود جریان خون و کاهش التهاب، باعث کاهش خطر ابتلا به افسردگی و زوال عقل (دمانس) می‌شود.

ورزش همچنین ممکن است با کاهش میزان استرس خلق و خو را بهبود بخشد.

در این بررسی جدید که بوسیله پژوهشگران در کالج دانشگاهی لندن انجام شده است، حدود 20000 مرد و زن که در سال‌های 1995، 1998 و 2003 در "نظرخواهی سلامت اسکاتلند" شرکت داشتند به پرسشنامه‌ای در باره فعالیت جسمی و "ناراحتی روانی"  پاسخ داده بودند.

فعالیت جسمی روزانه ار هر نوع - از جمله کارهای خانه، باغبانی، پیاده‌روی و بازی‌های ورزشی- با 41 درصد کاهش خطر ناراحتی روانی همراهی داشت. اما بازی‌های ورزشی  خطر افسردگی را بیش از همه تا 33 درصد کاهش داده بودند.

البته  زنان نباید فکر کنند که با توجه به نتایج این بررسی باید خود را غرق کارهای خانه کنند. این بررسی نشان داد که ورزش و فعالیت جسمی بیشتر خلق و خو را حتی بیشتر بالا می‌برد، اما  انجام بیش از حد کارهای خانه اینگونه نیست.

به گفته دکتر جین ریپرگر- سولر استاد یار روانپزشکی در مرکز علوم بهداشتی تکزاس A&M پیام این بررسی این است که مقدار کمی کار خانه و مقدار زیادی ورزش انجام دهید.

به گفته این پژوهشگران به نظر می‌رسد که این اولین بررسی در مورد رابطه فعالیت‌های جسمی خاص و سلامت روانی باشد، اما طراحی این تحقق یک رابطه علت و معلولی را ثابت نمی‌کند و صرفا بیانگر همراهی میان فعالیت جسمی و بهبود وضعیت روانی است.

کد خبر 48419

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار خانواده

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار