سازمان زیباسازی شهرداری تهران چندسالی است اقدام به برگزاری جشنواره‌ای باعنوان «شمعدونی» می‌کند که هدف از آن تشویق شهروندان به زیباسازی محیط زندگی‌شان است. این جشنواره با استقبال شهروندان مواجه شده و «نوش آذر سنجری» ساکن محله تختی منطقه۱۶ توانست در جشنواره شمعدونی سال۹۸ رتبه نخست را از آن خود کند.

نفر برگزیده جشنواره شمعدونی

همشهری آنلاین / رضا نیکنام: سنجری در یک مغازه سبزی‌فروشی کسب و کار ساده‌ای دارد، اما در همین فضای محدود توانسته عنوان «نمای برتر» جشنواره را به دلایلی همچون رنگ‌آمیزی در و پنجره، نظافت و پاکسازی نمای ساختمان، پوشش مناسب و ایجاد فضای سبز عمودی به دست آورد. در فرصتی که پیش آمد با این شهروند نمونه گفت‌وگو کردیم.

  • چطور از برگزاری جشنواره شمعدونی باخبر شدید؟

دخترم از برگزاری چنین جشنواره‌ای باخبر شد و از من خواست ثبت‌نام کنم. قبل از او هم یکی از مشتری‌ها اصرار داشت که در این مسابقه شرکت کنم، اما موضوع را زیاد جدی نگرفته بودم. با خودم می‌گفتم در بین تعداد زیادی از شرکت‌کننده‌ها، امکان ندارد کار من ندیده شود.

  • چرا؟

فکر نمی‌کردم نمای یک مغازه سبزی‌فروشی در محله جنوب شهر برای مسئولان برگزاری جشنواره اهمیت پیدا کند. وقتی از شهرداری تماس گرفتند و گفتند درجشنواره شمعدونی برنده شده‌ام، از خوشحالی نمی‌دانستم چه کار کنم.

  • این موفقیت چه تأثیری در زندگی و کارتان داشت؟

تأثیر مثبت زیادی در روحیه من و خانواده‌ام گذاشت. راستش را بخواهید، من این کار را حدود ۳سالی هست که شروع کرده‌ام و انگیزه‌ام ایجاد فضای شاد و پرطراوت در محل کسب و کارم بود تا به شهروندان و رهگذران هم احساس خوبی بدهم، اما زمانی که کارم دیده شد، موضوع کمی تفاوت پیدا کرد. انگیزه‌ام برای ادامه این کار چندبرابر شده و حتی برای زیبا کردن محل کسب و کار همسایه‌ها و اهل محل به آنها کمک و مشاوره می‌دهم.

  • قبل از برتر شدن در جشنواره، چقدر به زیبایی شهر و محل زندگی‌تان اهمیت می‌دادید؟

به‌عنوان یک شهروند همیشه تلاش کرده‌ام که به اصول شهرنشینی احترام بگذارم. مثلاً به نمای خانه و محل کسب و کارم توجه دارم و مسئولیت حفظ تمیزی و پاکیزگی آن را پذیرفته‌ام. در واقع این کارها از وظایف شهروندی است که همه ملزم به رعایت آن هستیم. اگر همه ما به‌عنوان شهروندان این شهر به محیط زندگی و محل کسب و کارمان توجه بیشتری داشته باشیم، مطمئناً شهر و محله‌مان زیباتر و زندگی دلچسب‌تر خواهد بود.

  • در محل زندگی و کسب و کارتان چه کارهایی انجام دادید که جایزه اول نمای برتر شهر تهران نصیب شما شد؟

کارهایی که من در محیط کسب و کارم انجام می‌دهم خیلی ساده است، مثلاً هر روز جلو مغازه را جارو می‌زنم و زباله‌های اطراف را داخل سطل مکانیزه می‌ریزم. بعد گرد و غبار دیوار و نمای مغازه را با دستمال تمیز می‌کنم. به گل و گلدان‌های داخل و بیرون مغازه هم رسیدگی می‌کنم تا سرحال و شاداب شوند و رهگذران و مشتری‌ها از تماشای این فضای سبز زیبا لذت ببرند.

  • چرا جلو مغازه برگ‌های خزان زده قرار داده‌اید؟

 این کار را برای زیبایی محل رفت‌وآمد شهروندان انجام داده‌ام و از برگ‌ و گل‌های پژمرده برای تزیین جلو مغازه استفاده می‌کنم. البته مشتری‌ها از این کار راضی هستند و عنوان می‌کنند با دیدن برگ‌ها در مسیر رفت و آمدشان حس خوبی پیدا می‌کنند.

  • نظر همسر و فرزندانتان در این‌باره چیست؟

خانواده‌ام همیشه مشوق و همراه خوبی برای من بوده‌اند، مثلاً همسرم که در پیک موتوری کار می‌کند، به جز تزیین و زیباسازی مغازه در مناسبت‌های خاص مثل نیمه شعبان، ولادت حضرت علی(ع) و... هوای مشتری‌های سالمند، معلول و جانباز را دارد و سفارش‌های آنها را رایگان جابه‌جا می‌کند. همسرم عقیده دارد که دعای آنها باعث افزایش رزق و روزی‌مان می‌شود. ما ۳فرزند داریم. دخترم که ازدواج کرده و ۲پسرم، علاقه زیادی به گل و گیاه و زیبایی محل زندگی‌شان دارند.

  • حرفی باقی مانده است؟

هفته‌های پایانی سال است و مردم مشغول خانه‌تکانی هستند. اگر همه ما در کنار نظافت و پاکیزگی خانه‌هایمان، به محیط بیرون از منزل هم گوشه چشمی داشته باشیم، بهترین احوال را در نوروز و سال جدید به خود و اطرافیان‌مان هدیه می‌دهیم.

کد خبر 482707
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دروازه طهرون

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha