کتابخانه - موزه ایواکی در ژاپن، اثری از جنس شیشه، چوب، بتن و کتاب است. جایی که در آن کودکان در میان دیوارهایی بلند مزین به جلدهای رنگی کتاب‌ها می‌نشینند و کتاب می‌خوانند.

موزه ایواکی

به گزارش خبرنگار همشهری آنلاین، موزه-کتابخانه کودکان Picture Books در بخش فوکوشیمای ژاپن قرار دارد. بنای این موزه اثری از معمار ژاپنی، تادائو آندو (Tadao Ando) در سال ۲۰۰۵ طراحی شده است. آندو در ساخت این کتابخانه از بتن، شیشه و چوپ استفاده کرده است و در میان خاکستری بتونی دیوارهای آن، جلد رنگی کتاب‌ها فضا را زیبا کرده است. جلدهای کتاب در این موزه، بر خلاف رسم متعارف کتابخانه‌ها، رو به مخاطب است و کودکان می‌توانند با تماشای تصویر جلدها که دیوارها را پوشانده‌اند، کتابی را که می‌خواهند انتخاب کنند. هر چند این کتابخانه در ابتدا برای ۳ مهدکودک فوکوشیما ساخته شد اما امروز بازدیدکنندگان بسیاری دارد که برای تماشای این ساختمان زیبا و دیدن کتاب‌ها به آن سر می‌زنند. 

بنای این کتابخانه، پنجره‌هایی بزرگ دارد که موجب شده تماشای اقیانوس آرام از این کتابخانه، امکان‌پذیر باشد. آندو از درجه‌بندی رنگ بتن، برای عمق دادن به ظاهر بنا استفاده کرده است. سادگی مصالح به کار رفته در بنا، کتاب‌ها را به ویژگی اصلی ساختمان تبدیل کرده است. تزئینات داخلی فضا مینیمال است و همین به کودکان این اجازه را می‌دهد که مستقیما سرگرم تماشای کتاب‌ها شوند. 

کد خبر 480354

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار