مدیرکل نظارت بر فرآورده‌های غذایی سازمان غذا و دارو گفت: شیرها و فرآورده‌های لبنی سنتی و فله‌ای مورد تایید سازمان غذا و دارو نیست زیرا هیچ نظارتی بر آنها وجود ندارد و ممکن است میزان آلودگی میکروبی یا آفلاتوکسین این محصولات بیش از حد مجاز باشد.

لبنيات - شير - تغذيه

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، محمدحسین عزیزی با بیان این مطلب افزود: شیرهای صنعتی موجود در بازار ایران که در کارخانه‌های معتبر تولید می‌شوند، استاندارد هستند و میزان آفلاتوکسین آنها کمتر از حد مجاز است و علاوه بر کنترل قبل از تولید، بعد از ورود به بازار هم در چندین نوبت کنترل می‌شوند.

وی افزود: بیشتر شیر خامی که به کارخانه‌های لبنیات وارد می‌شوند از دامداری‌های صنعتی می‌آید. حدود ۶۰۰ دامداری صنعتی در کشور داریم که شیر مورد نیاز صنعت لبنی کشور را تامین می‌کنند. علوفه‌ای که در این دامداری‌ها استفاده می‌شود تحت نظارت‌های سختگیرانه وارد کشور می‌شوند و میزان قارچ آفلاتوکسین در این علوفه‌ها در حد مجاز است بنابراین وقتی تغذیه گاوها در دامداری‌های صنعتی سالم باشد، شیر آنها نیز از این نظر سالم است.

مدیرکل نظارت بر مواد غذایی سازمان غذا و دارو ادامه داد: اگر موردی از شیر در بازار باشد که میزان آفلاتوکسین آن بالاتر از حد مجاز باشد، در لبنیات فله و سنتی است که هیچ نظارتی بر کیفیت آنها وجود ندارد، نه شیر این مراکز از نظر سم آفلاتوکسین کنترل می‌شود و نه از نظر دیگر آلودگی‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرند. جایی که فقط یک یا چند گاو هست، نظارتی هم وجود ندارد. نظارت‌ها در دامداری‌های صنعتی و مراکز جمع‌آوری شیر انجام می‌شود و در این مراکز مشکل عمده‌ای وجود ندارد.

عزیزی گفت: توصیه سازمان غذا و دارو به مردم این است که از شیر و لبنیات سنتی و فله‌ای استفاده نکنند چون نظارت و کنترلی روی این محصولات نیست و اصولا نظارت بر این محصولات و مراکز که بسیار کوچک و پراکنده هستند، امکانپذیر نیست.

وی افزود: نظارت بر مراکز عرضه لبنیات سنتی با سازمان غذا و دارو نیست به همین علت با آگاهی دادن از مردم می‌خواهیم این محصولات را استفاده نکنند و اگر مصرف کردند مسئولیت خطر و تبعات آن به عهده خود مصرف‌کنندگان است.

آفلاتوکسین‌ (Aflatoxin) قارچی است که اگر میزان زیاد آن از طریق مواد غذایی وارد بدن انسان شود می‌تواند سرطان‌زا باشند.

کد خبر 480234

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 12
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 2
 • عباس IR ۱۹:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
  9 1
  اونی که این خبر را تهیه کرده. زیر میزی خوبی گرفته. با این درآمدها کی توان خرید شیرهای به اصلاح پاستوریزه را داره. خیلی مسخره است.
  • شیر مرد IR ۰۱:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
   0 0
   نه که شیرهای پاستوریزه اصلا مواد نگهدارنده نداره!! ملتم که هیچ وپوچ فرض کردید. این شیرهای ولبنیاتی که ادعای صنعتی وپاستوریزه بودنشون رو دارید کلا ازشیرخشکه. ماهمون به سنتی راضی تریم. ولمون کنید دیگه اه.
 • توحید IR ۲۱:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
  0 0
  پس اونایی که توروستا گاو وگوسفند نگه میدارن دیگه برن سراغ دزدی؟؟
 • آفلاتوکسین قارچ نیست بلکه یک ماده سمی ( متابولیت) IR ۲۱:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
  0 0
  آفلاتوکسین سم نیست بلکه توکسنی است که بوسیله قارچ تولید می شود. قارچ آسپرژیلوس فلاووس است که آن را تولید می کند
 • مریم IR ۲۲:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
  0 0
  متاسفانه انقدرررر دروغ شنیدیم که باورتون نداریم دیگه
  • میثم IR ۱۹:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۷
   0 0
   همشهری عزیز آفلاتوکسین نوعی سم قارچی (mycotoxin) است که توسط یک سری از قارچ ها از قبیل Aspergillus sp تولید میشود
 • مرتضی IR ۲۳:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
  0 0
  شیر های شرکتی الوده باشن مسئولیتش با کیه که میگن شیر فله بخوری اونوق مسئولیتش با كيه؟
 • ۲۳:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
  0 0
  ... حالا دیگه مردم مصرف کنند مسئولیتشون به گردن خودشونه
 • IR ۰۰:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  1 0
  فقط شیر و لبنیات سنتی معتبر. برای چی باید سفیدآب بی مزه ی کارخونه های سودجو و گران فروش رو بخوریم؟
 • Ashkan RO ۱۴:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  0 0
  من که از سنتی استفاده می کنم و دروغتون هم دیگه باور نمی کنم
 • محمد IR ۱۴:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  0 0
  چون بازار مصرف شیرها شرکتهای گرانفروش لبنیاتی که دوبرابر قیمت تمام شده به مردم تحمیل میکنند پائین اومده حالا این کلک و سوار کردن که از کسادی در بیان ما سالهاست محصول لبنی سنتی رو مصرف میکنیم هم نصف قیمته هم کیفیت خوبی داره هم مواد افزودنی نگهدارنده نداره وسالمه شیر فل ای باکیفیت لیتری ۳۵۰۰ تومنه ولی پاکتی های هموژنیزه۶۰۰۰تومنه خودتونید
 • IR ۱۴:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  0 0
  ببخشی مردم به چه سازشما برقصن ۱روز میاید تو تلویزیون میگید شیر پاکتی نخوریدسرطان زاست ۱روز دیگه میگید لبنیات وشیرفله ای سرطان زاست باباتکلیف خودتان با مردم ولبنیات وسرطان راملوم کنید.