مقامات چینی معتقدند شیوع ذات‌الریه اسرارآمیزی که تا به حال ۵۹ نفر را در این کشور درگیر کرده است، ناشی از یک گونه جدید کورونا ویروس‌، خانواده ویروسی دربرگیرنده ویروس سارس، است.

China

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از خبرگزاری فرانسه عفونت با این ویروس اسرارآمیز برای نخستین بار در ۳۱ دسامبر در شهر ووهان در مرکز چین با جمعیت بالای ۱۱ میلیون نفر تایید شد و در ابتدا این هراس را ایجاد کرد که ویروس بسیار واگیر «سارس» (نشانگان شدید حاد تنفسی) که علائمی شبیه به آنفلوانزا دارد، بازگشته باشد.

این شیوع جدید مقامات در هنگ کنگ را که در سال‌های ۲۰۰۲ -۲۰۰۳ شیوع گسترده ویروس سارس را تجربه کرد- مجبور کرد اقدامات احتیاطاتی از جمله افزایش ضد عفونی کردن قطارها و هواپیماها و وارسی مسافران را انجام دهند.

شو جیان‌گو، دانشمند ارشد می‌گوید یک گروه کارشناسی «به طور مقدماتی» نوع جدیدی از کورونا ویروس‌ها را به عنوان عامل این شیوع تعیین کرده است.

شو گفت:‌ «در مجموع ۱۵ نتیجه مثبت از نوع جدیدی از کورونا ویروس شناسایی شده است.»

سازمان جهانی بهداشت در بیانیه‌ای در روز چهارشنبه اعلام کرد وجود یک کورونا ویروس جدید به عنوان علت احتمالی بیماری را نمی‌توان رد کرد.

شو گفت پژوهش بیشتری لازم است تا ماهیت این شیوع مشخص شود.

چینی‌ها روز یکشنبه ویروس سارس را به عنوان عامل شیوع اخیر رد کردند. ویروس سارس بیش از یک دهه پیش باعث کشته شدن صدها نفر به علت ایجاد بیماری تنفسی شد.

کمیسیون بهداشت شهر ووهان روز یکشنبه اعلام کرده بود هفت نفر از ۵۹ بیمار شناسایی‌شده دچار بیماری وخیم هستند، اما تا به حال کسی نمرده است.

هشت بیمار بهبود کرده‌اند و روز چهارشنبه از بیمارستان مرخص شده‌اند.

این کمیسیون می‌گوید عفونت در فاصله ۱۲ تا ۲۹ دسامبر بروز کرده است و برخی از بیماران در یک بازار غذاهای دریایی در شهر کار می‌کرده‌اند و این بازار هم از آن هنگام بسته شده است.

این کمیسیون همچنین اعلام کرده است تا به حال شواهدی از انتقال انسان به انسان این عفونت یافت نشده است.

کد خبر 477018

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =