پزشکان استفاده از داروی مبارزه با ویروس «اچ‌آی‌وی» ایدز را برای درمان ویروس مرموز کرونا در شهر پکن، پایتخت چین، آغاز کردند.

كرونا ويروس

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، پزشکان گفته‌اند کار استفاده از این داروها برای درمان بیماران فعلا در بیمارستان‌های پکن صورت می‌گیرد، زیرا داروی مقابله با اچ‌آی‌وی در درمان ویروس ناشناخته تاثیر فراوانی دارد.

از شهر هنگ‌کنگ نیز خبر می‌رسد درمان بیماران مبتلا به این ویروس با استفاده از داروی مقابله با بیماری مرگبار سارس در سال ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ میلادی شروع شده است با این وصف هنوز راه و دوای درمان قطعی و واحدی وجود ندارد.

در پکن تاکنون ۵۱ نفر به ویروس ناشناخته ووهان مبتلا شده‌اند که ۲ نفر درمان شده‌اند و بیمارستان را ترک کرده‌اند حال یک نفر هم وخیم گزارش شده است. در میان بیماران پکن ۳ نفر پزشک هستند که ۲ نفر از آن‌ها به تازگی از ووهان برگشته‌اند و دیگری با آنها در ارتباط نزدیک بوده است.

مقام‌های کمیسیون بهداشت ملی چین اعلام کرده‌اند شمار مبتلایان به ویروس کرونا به بیش از ۲۰۲۰ نفر رسیده و با شتاب بیشتری باعث آلودگی و شیوع بیماری شده و باعث فوت ۵۶ نفر دیگر شده است.

گزارش‌ها حاکی است که به جز منطقه خودمختار تبت در شمال غرب چین این ویروس در همه استان‌ها و شهرهای چین شایع شده است.

جونگ نانشان، رئیس تیم کارشناسی که دولت مرکزی چین برای درمان بیماری در نظر گرفته است، گفت: قرنطینه فوری بهترین و قاطعانه‌ترین اقدام برای جلوگیری از شیوع گسترده است تا شمار بیماران بیشتر نشوند.

وی بیان کرد: درمان بیماران در شهر ووهان، محل اصلی شیوع بیماری در مرکز چین، با تاثیرات قوی انجام می‌شود، اما هنوز داروی کاملی برای درمان نیست و برای همین قرنطینه ضروری‌ترین اقدام است.

در شهر ووهان انتقادها به مسئولان افزایش یافته است و بسیاری در شبکه‌های اجتماعی واکنش دیرهنگام به ویروس را مطرح کرده‌اند و خواستار استعفای مسئولان از جمله شهردار شهر ووهان شده‌اند.

به دستور شی جین پینگ، رئیس‌جمهوری خلق چین که وضعیت را در سراسر کشو جدی و شدید توصیف کرده، یک تیم مقابله با بحران تشکیل شده است.

بر این اساس مردم باید از تجمعات گسترده خودداری کنند، تجارت و خرید فروش حیوانات وحشی ممنوع شده و نظارت بر بازار سبزیجات و محصولات کشاورزی افزایش یافته است.

پزشکان چینی نیز با توان هرچه بیشتر در حال تلاش و تحقیق برای ساخت واکسنی برای درمان این ویروس هستند که رفته‌رفته به ویروس مرگبار تبدیل شده است.

انجمن خدمات گردشگری چین هم در بیانیه‌ای اعلام کرد که تمامی تورها، گروه‌های گردشگری و فروش هتل و دیگر خدمات از جمله بلیت هواپیما در سراسر کشور را تا اطلاع ثانوی لغو کرده است. 

جانی لو، تحلیلگر هنگ‌کنگی، می‌گوید: برگزاری نشست بلندپایه دفتر سیاسی حزب حاکم چین که روز گذشته برگزار شد، نشان می‌دهد گسترش ویروس باعث نگرانی بیشتر شده و به یک بحران ملی تبدیل شده است به طوری که دولتمردان و رهبران کشور حاضر شده‌اند به هر قیمتی جلوی این بحران را بگیرند.

وی افزود: تشکیل یک تیم بحران در چنین شرایطی و به دستور مقام‌های بلندپایه نشانه تحت فشار بودن مسئولان چین برای مهار ویروس مرموز است.

کد خبر 480516

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار