علی مطهری، با بیان اینکه اگر مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌خواهد نقش مجلس سنا را بازی کند باید قانون اساسی اصلاح شود گفت؛ لزوم تصویب مجدد لوایح FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام را خلاف قانون اساسی ارزیابی کرد.

علي مطهري

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، علی مطهری امروز پنجشنبه، ۱۲ دی، در هجدهمین کنگره حزب مردم سالاری، اظهار داشت: در سال‌های اخیر، بدعتی ایجاد شده و مجمع تشخیص مصلحت نظام، خودش را مجاز به ایراد به شورای نگهبان می‌داند و شورای نگهبان نیز آن را به مجلس پس می‌فرستد که این موضوع خلاف قانون اساسی است.

این نماینده مجلس با اشاره به این موضوع که قوانین بعد از تصویب در مجلس و شورای نگهبان، اکنون باید از لحاظ تطبیق با سیاست‌های کلی نظام توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی شود، گفت: انطباق با سیاست‌های کلی نظام، در قانون اساسی وجود ندارد.

مطهری، مجمع تشخیص مصلحت نظام را داور بین مجلس و شورای نگهبان ارزیابی کرد و خاطرنشان کرد: مجمع تشخیص مصلحت نظام دست و بال مجلس را بسته و در نهایت بین نظر مجلس و شورای نگهبان، نظر خود را اعمال می‌کند.

وی با اشاره به تصویب لوایح FATF در مجلس و شورای نگهبان، ایراد مجمع تشخیص مصلحت نظام بر لایحه‌های FATF را تطابق نداشتن با سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و گفت: هزاران سیاست کلی داریم که مجمع می تواند با استناد به آنها، قوانین تصویب شده در مجلس و تایید شده در شورای نگهبان را رد کند.
مطهری با تاکید بر این موضوع که مجمع تشخیص مصلحت نظام حق تصرف در قوانین و اصلاح آنها بعد از تصویب مجلس را ندارد، گفت: راه حل این است که مجمع نظرات خود را در کمیسیون ها و در صحن مطرح کند، اما آنچه مجلس تصویب کرد را دیگر نباید بررسی کند و تایید شورای نگهبان باید کافی باشد.

وی با بیان این موضوع که مجمع تشخیص مصلحت نظام اکنون نقش مجلس سنا را در کشور ایفا می‌کند، گفت: اگر قرار است مجمع تشخیص مصلحت نظام، نقش مجلس سنا را داشته باشد باید این کار بعد از اصلاح و تغییر قانون اساسی انجام شود.

کد خبر 474898

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =