کتاب «نو؛ نمایش کلاسیک ژاپن» توسط نشر قطره منتشر شد. این کتاب پژوهشی است درباره شیوه نمایش رازآلود نو که از انواع نمایش سنتی ژاپن است.

تئاتر نو

به گزارش همشهری آنلاین، هر چند این روزها کمتر جوان ژاپنی‌ ممکن است پایش به سالن نمایش نو باز شود، اما در این میان، افراد فرهیخته و علاقمند به فرهنگ ژاپن و گردشگرانی که می‌خواهند مختصر و مفید با این فرهنگ آشنا شوند، حتما سراغی از این نمایش می‌گیرند و ساعتی را به تماشای آن می‌نشینند.

تئاتر نو در کنار کابوکی، کیوگن و نمایش عروسکی بونراکو، یکی از انواع نمایش کلاسیک ژاپنی است. خاستگاه این نمایش را جشنهای قومی می‌دانند و ظاهرا تئاتر نو در قرن‌های چهاردهم و پانزدهم میلادی به شکل امروزیش درآمد. شیته یا بازیگران این نمایش، نقاب بر چهره دارند و نقش زنان را هم مردان نقابدار بازی می‌کنند. نقاب در این نمایش، تنها ابزاری برای تغییر چهره نیست و کارکرد آن با گریم در تئاتر کابوکی متفاوت است. موسیقی، حرکت و حتی رقص در این نوع نمایش، گاه آمیخته با نوعی سکون است و تداعی‌گر ذن بودیسم که برای بسیاری تماشاگران، آرامش‌بخش و رخوت‌آور است.

در توضیح کتاب آمده است: «نمایش نو Noh را قلب فرهنگ ژاپنی می‌دانند چرا که در این نمایش رازآلود مجموعه‌ای از آیین‌ها، اندیشه‌ها و هنرهای ژاپنی درهم آمیخته‌اند؛ از سوی دیگر، نماش نو از قلل مرتفع تاریخ نمایش جهان به شمار می‌آید و بارها و بارها با تراژدی‌های یونانی مقایسه شده است. بنابراین جای تعجب نیست  که تقریبا تمام جریان‌های پیشرو تئاتری در قرن گذشته نسبت به نو واکنش نشان داده‌اند و از این نمایش تاثیر پذیرفته‌اند.»

کتاب نو؛ نمایش کلاسیک ژاپن، نوشته موتسو تاکاهاشی و ترجمه مرتضی غفاری است.

کد خبر 467595

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار