رئیس قوه قضائیه درباره حوادث اخیر در پی افزایش قیمت بنزین و وارد آمدن خساراتی به اموال عمومی و خصوصی مردم، دلیل آن را اقناع نشدن افکار عمومی و نبود اجماع نخبگانی ذکر کرد و از دولت خواست برای جبران این خسارت‌ها فکر و اقدام کند.  

سید ابراهیم رئیسی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از پورتال قوه قضائیه، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در جلسه شورای عالی قوه قضائیه با اشاره به حوادث اخیر پس از اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت در کشور گفت: در اجرای طرح اشکالات و انتقاداتی به آن وجود دارد که از جمله آنها عدم اقناع افکار عمومی و ایجاد اجماع نخبگانی است. این ایرادات موجب اعتراض مردم شد که این اعتراض و خواست را باید شنید.  

وی ادامه داد: اشرار و دشمنان خارجی بر موج انتقادات و اعتراضات بحق مردم سوار شدند و تصور کردند با سوءاستفاده از این فضا می‌توانند به اهداف خود نائل شوند. بر این اساس اقدام به شرارت، ناامنی، ایجاد نگرانی برای مردم و وارد آوردن خسارت‌هایی به اموال عمومی و خصوصی کردند که البته بحمدالله با حضور معنادار و به‌موقع مردم تحت رهنمودهای زمان‌شناسانه مقام معظم رهبری، توطئه‌های آنها خنثی و امنیت کشور تضمین شد.

رئیس قوه قضائیه با تاکید بر ضرورت شنیدن سخن مردم در مقام عمل و اجرا، به موضوع نظارت بر بازار و قیمت‌ها اشاره و بیان کرد: مساله بازار و قیمت کالاها و خدمات به‌ویژه برای اقشار کم‌درآمد از مسائل بسیار مهم است. بر همین اساس، نظارت سازمان‌ها و دستگاه‌های مسئول بر بازار و قیمت‌ها ضروری است و باید بازار را از دست سوداگران و سودجویان حفظ کرد.

وی با بیان این‌که امروز مساله معیشت مردم در اولویت قرار دارد، موضوع اقناع افکار عمومی را در اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت مورد اشاره قرار داد و افزود: گرچه این اقدام باید پیش از اجرای طرح صورت می‌گرفت، اما همچنان ضرورت آن باقی است و موضوع باید توسط کارشناسان، نخبگان و صاحب‌نظران به‌درستی تبیین شود.

آیت‌الله رئیسی در ادامه با اشاره به برخورد دستگاه قضایی با اشرار، مخلان امنیت و تخریبگران اموال عمومی و خصوصی گفت: پرونده افراد اعم از اشرار و افراد وابسته به بیگانگان که توسط نیروی انتظامی، وزارت اطلاعات، سپاه پاسداران و سایر ضابطان به دستگاه قضایی تحویل داده شده‌اند، عادلانه و قانونی در دست بررسی است و ان‌شاءالله به‌زودی مردم در جریان رسیدگی به این پرونده‌ها قرار خواهند گرفت.

رئیس قوه قضائیه درباره خسارت‌دیدگان این حوادث نیز تاکید کرد: از خسارت‌های جانی و مالی خسارت‌دیدگان نمی‌توان گذشت. ما معتقدیم از نظر حقوقی باید در خصوص این خسارات مدعی بود و درخواست ما از مسئولان به‌ویژه دولت این است که برای جبران خسارت‌ها فکر و اقدام کنند. همکاران ما نیز این موضوع را دنبال کنند زیرا باید در مورد حقوق مردم حساسیت وجود داشته باشد و خسارت‌دیدگان مطمئن باشند که مورد حمایت قانون قرار دارند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به آلودگی هوا در روزهای اخیر، هوای پاک و سالم را از وعده‌های همیشگی دولت‌ها، شهرداران و شوراها به مردم دانست و اظهار کرد: متاسفانه هوا در بعضی ایام وضعیت نامناسبی دارد و زندگی و سلامت مردم با آلاینده‌ها تهدید می‌شود. در این زمینه قانون کم نداریم. یکی از این قوانین، قانون مصوب سال ۷۴ است که قانون خوبی است. قانون دیگر مصوب سال ۹۷ است که در آن وظیفه سازمان حفاظت محیط زیست، وزارتخانه‌های نفت، کشور، نیرو و صنعت، نیروی انتظامی و سایر دستگاه‌ها برای جلوگیری از آلودگی هوا و تامین هوای پاک به طور کامل احصا شده است.

آیت‌الله رئیسی با بیان این‌که گزارش عملکرد دستگاه‌ها در این زمینه باید به مردم ارائه شود، سازمان بازرسی کل کشور را مامور نظارت بر عملکرد دستگاه‌ها دانست و یادآور شد: هوای پاک و سالم از حقوق عامه است و آلودگی هوا تضییع این حقوق به شمار می‌آید. برخی اقدامات نظیر تعطیلی مدارس و محدودیت‌های تردد، موقت است و باید برای جلوگیری از آسیب دیدن مردم، ان‌شاءالله، اقداماتی شایسته و اساسی در این زمینه صورت بگیرد.

وی در بخش دیگری از این جلسه، بر لزوم پیگیری بودجه از مجاری قانونی و شفافیت در اقدامات بودجه‌ای تاکید کرد.

کد خبر 467318

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها