جمعه ۱۵ مرداد ۱۳۸۹ - ۱۳:۳۴
۰ نفر

همشهری آنلاین: صنعت نفت ایران صنعتی گسترده و رشد یافته است و دارای منابع ارزنده و قابلیت‌های سطح بالا می‌باشد

وزارت نفت

شرکت ملی نفت ایران ذخائر عظیمی از نفت خام را در اختیار دارد که می‌تواند بیش از ٧٩٨/١٣٠ میلیارد بشکه را بصورت اولیه و بازیافت دوم استخراج نماید.

منابع عظیم گاز طبیعی ایران با ذخایری معادل ٢٦٧٥٠ میلیارد متر مکعب می‌باشد که برابر با ١٨ درصد کل ذخایر شناخته شده گاز طبیعی جهان است و این کشور را در مکان دوم از نظر مقدار ذخائر گاز طبیعی در میان سایر کشورها قرار می‌دهد در حالیکه تنها حدود ٢٣ میلیارد متر مکعب با ذخائر روسیه تفاوت دارد.

در حال حاضر ۸ پالایشگاه و یک مجموعه پالایش با قابلیت پالایش ٥/١ میلیون بشکه در روز موجود است.

فراوانی منابع طبیعی پایه مانند گاز طبیعی و نفت، شرایط مطلوبی برای پیشرفت و گسترش محصولات پتروشیمی در کشور فراهم آورده است. بنابراین شرکت ملی پتروشیمی در سالهای اخیر در تولید محصولات پتروشیمی متنوع و بالا بردن میزان تولید تا به سطح جدیدی موفق بوده است.

همزمان با گسترش صنعت نفت و نیاز به بعضی تغییرات در ساختار سازمانی آن، اصلاحات قابل توجهی در سال‌های اخیر در ساختار سازمانی صنعت نفت ایران صورت گرفته است.

نکته قابل توجه در طبقه بندی مسوولیت‌ها و عملیات در وزارت نفت اهمیت عملکرد چه در سطوح عالی و چه سطوح پایین‌تر می‌باشد.

با در نظر گرفتن این مهم بیشتر عملیات صنعت نفت در حال حاضر توسط ٤ شرکت اصلی؛ شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی، شرکت ملی گاز ایران، شرکت ملی پتروشیمی انجام می‌گیرد.

کد خبر 113212
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار