همشهری‌آنلاین در پرونده ورزش بانوان استان تهران به میزان مشارکت این قشر در فعالیت‌های ورزشی می‌پردازد، بر همین اساس سراغ آمارهای جهانی در این زمینه نیز رفتیم تا میزان تمایل زنان کشورهای دیگر به انجام فعالیت بدنی را بررسی کنیم.

ورزش زنان جهان

همشهری‌آنلاین-سمانه معظمی: بررسی آمارها نشان می‌دهد کشورهای حوزه اسکاندیناوی در زمینه ورزش زنان نسبت به کشورهای دیگر پیشگام هستند. هرچند کشوری مانند کوبا هم با کشورهای پیشرفته اروپایی رقابت می‌کند.

دانمارک

به نظر می‌رسد زنان دانمارک فعال‌ترین زنان هم در اروپا و هم در جهان در زمینه ورزش منظم هستند. ۷۸ درصد زنان این کشور فعالیت بدنی دارند. این آمار در بین مردان ۷۱ درصد است.

فنلاند

۷۵ درصد زنان فنلاند به طور منظم فعالیت ورزشی انجام می‌دهند. فاصله مردان و زنان در این زمینه ناچیز است به طوری‌که ۷۴ درصد مردان این کشور گرایش به فعالیت بدنی دارند.

آلمان

۶۶ درصد زنان آلمان و ۶۴ درصد مردان این کشور فعالیت ورزشی را به صورت منظم در برنامه زندگی خود دارند.

انگلستان

۵۶ درصد زنان کشور انگلستان در فعالیت‌های ورزشی مشارکت دارند که ۴ درصد کمتر از مشارکت مردان در این حوزه است.

 استرالیا

۵۷ درصد زنان کشور استرالیا دست کم هر هفته در یک فعالیت ورزشی شرکت می‌کنند. این مشارکت با افزایش سن در این گروه کاهش پیدا می‌کند.

آمریکا

آمریکا به عنوان یکی از توسعه‌یافته‌ترین کشورهای جهان از میزان پایین مشارکت ورزشی زنان برخوردار است. ۱۷ درصد زنان و ۲۰ درصد مردان این کشور هر روز فعالیت ورزشی منظم دارند.

مالزی

۳۶ درصد زنان مالزی و  ۵۶ درصد مردان این کشور فعالیت ورزشی دارند. براساس آمار منتشر شده، نه تنها زنان بلکه افراد کهنسال، افراد داری درآمد و تحصیلات بالا، افراد مطلقه، شهرنشینان و بیکاران کمتر از بقیه اقشار تمایل به ورزش کردن دارند.

هند

در این کشور هم آمارها نشان می‌دهد میزان فعالیت بدنی زنان کمتر از مردان است. فقط ۲۴ درصد زنان هند فعالیت ورزشی منظم دارند. بنا بر تحقیقی که نتایج آن امسال اعلام شده ۵۳ درصد زنان بسیار کمتر از میزان استاندارد، انرژی می‌سوزانند. این موضوع نگرانی‌ها را برای افزایش بیماری‌های مرتبط به افزایش وزن مانند دیابت و فشار خون افزایش داده‌است.

امارات

جالب است که در کشور امارات به عنوان یک کشور در حال توسعه، مشارکت زنان ورزش بیشتر از مردان است. براساس تحقیقی که در دانشگاه «زاید» این کشور انجام شده  ۵۲ درصد زنان و ۴۷درصد مردان اماراتی فعالیت ورزشی دارند.

ترکیه

آمارهای کشور ترکیه نشان می‌دهد فقط ۱۳ درصد زنان این کشور فعالیت ورزشی منظم دارند؛ در مقابل آمار مردان در این زمینه، نسبت ۲۳ درصدی را نشان می‌دهد.

چین

فعالیت ورزشی زنان در کشور چین هم کمتر از مردان است. به این ترتیب که ۶۳ درصد زنان و ۷۰ درصد مردان ورزش منظم دارند. همچنین میزان فعالیت بدنی زنان روستایی بیشتر از زنان شهری است.

آفریقای جنوبی

فقط ۲۳ درصد زنان کشور آفریقای جنوبی به عنوان یک کشور بیشتر توسعه یافته در قاره آفریقا ورزش منظم دارند. این آمار در بین زنان سیاهپوست ۱۰ درصد کمتر است.

کوبا

۶۳ درصد زنان شهرنشین و ۸۰ درصد مردان شهرنشین در کشور کوبا فعالیت بدنی منظم دارند. نشریه بین‌الملی سلامت و پزشکی کوبا اعلام کرده زنان این کشور دو برابر مردان، سبک زندگی نشسته و بدون تحرک دارند.

کد خبر 465703

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =