آمار رسمی از میزان فعالیت ورزشی زنان ایران در دست نیست، اما آمارهای غیررسمی از فعالیت ۲۰ درصدی مردان و زنان ایرانی خبر می‌دهد و در دیگر کشورها مثلا استرالیا بحث مشارکت ۶۴ درصدی بانوان مطرح است.

ورزش استرالیا

همشهری‌آنلاین: بنا بر اعلام اداره آمار استرالیا که مردمش بالاترین گرایش را به فعالیت ورزشی دارند، ۶۴ درصد زنان بالای ۱۵ سال (۵/۸ میلیون نفر) در یک نظرسنجی اعلام کرده‌اند که فعالیت ورزشی منظم دارند. از این ۸/۵ میلیون نفر ۵۵ درصد حداقل دو بار در هفته فعالیت ورزشی دارند.

مشارکت در فعالیت ورزشی با افزایش سن کاهش پیدا می‌کند. ۷۰ درصد زنان ۱۵ تا ۳۴ سال فعالیت ورزشی دارند. این مشارکت در زنان ۳۵ تا ۴۴ سال ۶۸ درصد است. کمترین مشارکت در ورزش برای زنان بالای ۶۵ سال با آمار ۴۸ درصدی است.

۵۷ درصد زنان فقط در یک فعالیت ورزشی شرکت می‌کنند. ۲۶ درصد در ۲ فعالیت و ۱۷ درصد در سه فعالیت یا بیشتر. جالب اینجاست که در استرالیا هم مانند خیلی از کشورهای در حال توسعه بالاترین نرخ مشارکت ورزشی بانوان در پایتخت (۷۳ درصد) است.

ورزش‌های مورد علاقه زنان در استرالیا به ترتیب عبارتند از: پیاده‌روی(۴۸ درصد)، بدنسازی(۳۰ درصد)، شنا(۱۲ درصد)، دو(۱۰ درصد)، دوچرخه‌سواری( ۸ درصد)، نت‌بال(بازی شبیه بسکتبال- ۷درصد)، تنیس و یوگا(۵ درصد).

هزینه‌ها

آمارها نشان می‌دهد استرالیایی‌ها سالانه ۱۱ بیلیون دلار برای ورزش و فعالیت‌های فیزیکی هزینه می‌کنند. خیلی از فعالان ورزشی به افزایش هزینه باشگاه‌ها به ویژه باشگاه‌های فوتبال انتقاد دارند و معتقدند باید مسئولان موانع ورزش را برطرف کنند.

شرکت‌کنندگان در یک تحقیق اعلام کرده‌اند بیشترین هزینه را برای ثبت نام باشگاه می‌پردازند که به طور متوسط ۲۲۵ دلار در سال است. هزینه‌های دیگر برای مربی، لباس و تجهیزات است که حدود ۲۰۰ دلار در سال هزینه دارد. آمارها نشان می‌دهد گلف، شنا و تنیس به ترتیب پرهزینه‌ترین ورزش ها در این کشور هستند.

برخی از مردم می‌گویند دولت سوبسید کافی به باشگاه‌های محلی و روستایی نمی‌دهد تا امکانات خود را توسعه بدهند. از سوی دیگر ۱۰ درصد شرکت‌کنندگان در تحقیق اعلام کرده‌اند برای شرکت در فعالیت‌های ورزشی پول قرض گرفته‌اند(۵ هزار دلار برای هر نفر) و ۳۵ درصد نیز از کارت اعتباری بانکی خود استفاده کرده‌اند.

اما دولت برای توسعه ورزش بانوان چه اقداماتی انجام داده است؟

دولت استرالیا ابتدای ۲۰۱۹ اعلام کرد که در نظر دارد ۱۵۰ میلیون دلار در ۴ سال آینده برای توسعه امکانات ورزشی از جمله زمین‌های بازی و استخرها هزینه کند.

این کشور در دو سال گذشته میلادی(۲۰۱۸ و ۱۰۱۹) ۴۲ میلیون دلار برای توسعه زیرساخت‌های جوامع ملی و ۴۱ میلیون دلار برای توسعه برنامه‌های ورزشی مدارس هزینه کرده‌است.

کد خبر 464889

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =

دیدگاه خوانندگان