معاون سازمان مدیریت بحران کشور گفت: سالانه سه هزار نفر براثر مخاطرات طبیعی در کشور کشته می‌شوند.

زلزله

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از مهر، محمدفرید لطیفی پیش از ظهر سه‌شنبه ۲۸ آبان ماه در همایش ملی حفاظت از زیرساخت‌های حیاتی در بابلسر با بیان اینکه سالانه سه هزار نفر براثر مخاطرات طبیعی کشته می‌شوند افزود: فرصت‌های زیادی در کشور وجود دارد که متاسفانه به دلیل عدم توجه به آن به تهدید تبدیل می‌شود، سیل، طوفان، زلزله از مواهب الهی به شمار می‌رود و می‌توانند با نگاه درست آن‌ها را به فرصت تبدیل کنیم.

وی اظهار داشت: حجم خسارت بلایای طبیعی در کشور ما نسبت به کشورهای دیگر بیشتر است از این رو نگاه ما باید نسبت به موضوع مخاطرات تغییر کند ولی متاسفانه نگاهی که در کشور به مخاطرات طبیعی داریم، سخت افزاری است و باید به نرم افزاری تبدیل شود.

معاون سازمان مدیریت بحران کشور گفت: با رویکرد سخت افزاری با حوادث طبیعی برخورد شود نتایجی که به دست می‌آید نتایج قبلی خواهد بود و این نشان می‌دهد در مسائل اجرایی کشور دچار مشکل هستیم.

لطیفی یادآور شد: مازندران استانی است که بیشترین خسارت را در حوادث سیل، زلزله و طبیعی به خود اختصاص داده است.

وی افزود: هرچند تاکنون از نظر اجرای پروژه‌ها مشکل مالی نداریم ولی حجم خسارت آن قدر زیاد است که مشکل اقتصادی به کشور وارد می‌کند.

وی خسارت سیلاب را در کشور ۳۵ هزار میلیارد تومان بیان کرد و گفت: مازندران، گلستان و گیلان سه استان سیل‌خیز کشور هستند و متاسفانه سدها عامل اصلی به وجود آمدن سیل به شمار می‌رود که به درستی مدیریت نشده‌اند.

معاون سازمان مدیریت بحران با بیان اینکه ایران به عنوان کشور صاحب تمدن به ویژه در فناوری نوین، قنات‌سازی، سدهای زیرزمینی است ادامه داد: تغییر اقلیم نقش چندانی در سیل ندارد و اقداماتی که انجام می‌دهیم خروجی خوبی ندارند و دانشگاه‌ها باید مبنای سیاستگذاری برای حل مشکلات کشور باشند.

لطیفی تصریح کرد: اگر علوم و مسائل مهم کشور استخراج نشود، نباید انتظار حل مشکلات را داشته باشیم و باید نقش مردم را مورد توجه قرار دهیم.

معاون سازمان مدیریت بحران کشور، با اظهار اینکه طرح‌های مخاطره‌سازی یا تهیه نمی‌شود و یا پیاده‌سازی نمی‌شود گفت: رویکرد مدیریت سیاست کشور رویکرد مناسبی نیست و مشکلاتی را به وجود می‌آورد.

وی با عنوان اینکه چالش سیلاب در کشور مشکلاتی را ایجاد می‌کند افزود: تغییر اقلیم بحث جدی است که همه کشورها را تهدید می‌کند و در قانون مدیریت بحران کشور به سه ویژگی توجه شده است و وظایف بین دستگاهی از اولویت‌ها است.

لطیفی منابع اعتباری را از جمله مشکلات بیان کرد و گفت: در حال حاضر ردیف بودجه مدیریت بحران برای دستگاه‌ها در نظر گرفته شده است و دستگاه‌ها می‌توانند طبق آن پروژه اجرا کنند.

کد خبر 464161

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =